^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby24.jpegMłodzi krwiodawcy

 

15 listopada 2007 roku w Jarosławiu powstał kolejny klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Do coraz liczniejszego grona młodych ludzi chętnych do podzielenia się cząstką siebie dołączyli uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.

Zachęceni przez Zdzisława Wójcika wiceprezesa ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu po zakończonej prelekcji na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa młodzi ludzie postanowili założyć klub HDK. Z inicjatywą przeprowadzenia takiego spotkania wystąpiły Agnieszka Bednarz i Hanna Wojciechowska-Kiwior uczące w tym zespole. „Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby krew” – stwierdza p. Agnieszka. „Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np. dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów” – dodaje p. Hanna.

Prezesem klubu wybrano Klaudię Potoczny, która dzieląc się wrażeniami po wyborze wyznaje: „Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Jeżeli my młodzi nie będziemy dzielić się cząstką siebie z nieznaną osobą, która jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem, to kto ma to zrobić?”

Funkcję wiceprezesa powierzono Maciejowi Markowskiemu, a sekretarza Paulinie Oronowicz. „Oddając krew można wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, noc pod gwiazdami” – mówi Paulina. Sprawy finansowe klubu spoczęły w rękach Przemysława Koszułapa.

Klub, liczący aktualnie 72 osoby, powstał dla uczczenia zbliżających się Dni Honorowego Krwiodawstwa (22-26.11).

Inicjatywę uczniów poparł dyrektor zespołu Władysław Płoszaj, który zaproponował osobistą pomoc przy organizacji akcji krwiodawstwa w szkole.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu