^Powrót na górę
Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!
10 października 2023 r. w Przedszkolu Samorządowym w Radymnie odbyło się niecodzienne spotkanie, podczas którego dzieci m.in. utrwaliły sobie zasady zachowania w trudnych sytuacjach, zapamiętały, że podczas wzywania straży pożarnej, oprócz opisu zdarzenia, należy podać adres, gdzie to zdarzenie ma miejsce, na przykład adres zamieszkania. Gość w mundurze wytłumaczył także kiedy i do jakich zdarzeń potrzebna jest pomoc strażaka.
Na zaproszenie dyrektor tego Przedszkola Małgorzaty Trojnar przybył emerytowany strażak z Komendy Miejskiej PSP Zdzisław Wójcik. Na początku przybliżył dzieciom oraz nauczycielom i pracownikom obecnym na spotkaniu w sali przedszkolnej zasady postępowania w przypadku powstania pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych, tematy związane z ewakuacją osób z pomieszczeń i budynków. Przypomniał, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Woda często kryje różne przedmioty leżące na dnie, które mogą się stać przyczyną trwałego kalectwa, kiedy po skoku do wody ktoś uderzy w nie np. głową. Dzieci powinny korzystać tylko z wyznaczonych kąpielisk pod opieką dorosłych! Zaznaczył, że gra w piłkę jest świetną zabawą. Jeżeli jednak dziecko bawi się zbyt blisko drogi, może ulec groźnemu wypadkowi. Jednocześnie może być przyczyną wypadku, jeśli kierowca straci panowanie nad kierownicą omijając je wbiegające na jezdnię za piłką.
Podkreślił, że wypalanie traw, oprócz zagrożenia pożarowego, niszczy organizmy żyjące tuż pod ziemią, że trzepak nie jest dobrym miejscem do zabawy. Dlaczego? Ponieważ upadek z trzepaka może zakończyć się bardzo bolesnymi stłuczeniami, a nawet złamaniami rąk i nóg. Zaznaczył, że jazda na rolkach dostarcza wielu wrażeń, jednak należy bezwzględnie pamiętać, by uprawiać ten sport w kasku oraz ochraniaczach. Nie wolno szusować po ulicach między samochodami, ale po wyznaczonych do tego miejscach. Z. Wójcik zadawał najmłodszym słuchaczom pytania i otrzymywał wiele bardzo dobrych odpowiedzi. Każda pozytywna odpowiedź nagradzana była nie tylko uściskiem dłoni strażaka, ale także m.in. różnymi gadżetami.
"Jednym z celów podstawy programowej jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić" - mówi dyrektor Przedszkola. Po chwili dodaje: "Cele, które chcieliśmy osiągnąć to: nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru lub innego niebezpieczeństwa, utrwalenie numeru alarmowego do służb ratowniczych, zapoznanie z pracą strażaka. Wszystkie dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Z zainteresowaniem słuchały na czym polega niebezpieczna służba strażaka”.
Za poprawne odpowiedzi, w ramach przeprowadzonego przez prelegenta konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego, dzieci również otrzymały upominki.
Dla personelu, Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, jednocześnie prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk” działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej od 36 lat wygłosił w ramach tego spotkania pogadankę na temat dawstwa krwi, organów i szpiku. Zaprezentował przy tym własne dokumenty, m.in. Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E, „Oświadczenie woli”. Przeprowadził także konkurs wiedzy w tym zakresie i wręczył pamiątkowe drobiazgi. Pozostawił również dla dorosłych czyste druki „Oświadczenia woli”.
Całe spotkanie, choć trwało ponad godzinę, odbyło się w sympatycznej atmosferze. Kilku chłopców zdeklarowało się, że w przyszłości chce wybrać właśnie zawód strażaka. Cieszę się, że mogłem młodym słuchaczom omówić również książkę „Jak Wojtek został strażakiem” oraz podzielić się zdobytym doświadczeniem.
Na zakończenie spotkania reprezentanci przedszkolaków wręczyli prelegentowi piękny, własnoręcznie wykonany kwiat w doniczce. Dołączyli do niego słowa wdzięczności płynące prosto z małych, ale jakże gorących serduszek. Również serdecznie dziękuję pani dyrektor oraz całemu gronu za to owocne, ubogacające obie strony, spotkanie. Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Edyta Iwan