^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_p9040058.jpegStawiają na życie

Każdy z nas ma w sobie ogromne pokłady dobra – wystarczy  tylko chcieć z nich czerpać.

 

Udowodniła to akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego przeprowadzona 4 września 2011 r. dla Joanny i Innych. Podczas akcji w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przemyślu, 182 osoby zarejestrowały się jako potencjalni dawcy.

Przedsięwzięcie miało na celu powiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Pacjentką oczekującą na przeszczep jest 34-letnia przemyślanka, matka 10-letniej córki, u której w styczniu tego roku zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.

Do akcji włączyli się m.in. urzędnicy, pracownicy umysłowi, fizyczni, służby zdrowia  strażacy, członkowie klubów HDK PCK w Przemyślu, studenci, nauczyciele, bankowcy, prywatni przedsiębiorcy.  Najwięcej osób pochodziło z Przemyśla, wiele z parafii pw. św. Brata Alberta w tym mieście, a także z: Skołoszowa, Grochowiec, Fredropola, Maćkowic, Żurawicy, Krasiczyna, Orłów, Orzechowiec, Bolestraszyc, czy też z: Dynowa, Rzeszowa, Krosna, Dębicy i Kolbuszowej.

Zapytałem pana Rafała Stefanowskiego z Skołoszowa koło Radymna, dlaczego przyszedł do Kolegium. Odpowiedź była krótka: „Gdybym ja był w podobnej sytuacji, na pewno pragnąłbym, aby ludzie mnie też pomogli”. Na zakończenie dodaje: „Oczekując pomocy z drugiej strony, uważałem, że powinienem sam najpierw wesprzeć kogoś. To nic nie kosztuje, a może potrzebującemu dać życie”.

Warto przypomnieć, że dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Polega na pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka. Jeśli po badaniach okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Akcję zorganizowaną przez Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z Warszawy reprezentowaną przez Rafała Młodzikowskiego wsparli m.in. wolontariusze, którzy rejestrowali potencjalnych dawców, Polski Czerwony Krzyż. Wśród wolontariuszy byli  m.in. uczniowie I LO w Przemyślu: Agata Domagalska, Julia Rachwał, Karolina Górniak, studenci: Politechniki Lubelskiej Beata Nuckowska, Uniwersytetu Rzeszowskiego Gabriela Pigóra, Politechniki Wrocławskiej Klaudia Błahuta, znajomi z pracy pani Joanny – Małgorzata Bukojemska, Paweł i Anna Biłas, mama Teresa i córka Dominika.

W imieniu organizatorów akcji wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za otwarte serca, każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do jej organizacji za wszelką życzliwość, a wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu rejestracji.

Tekst i zdjęcia:  Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2022 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu