^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_19.jpeg

   2 września 2023 r. w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla odbyła się XXII Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Spotkanie, którego organizatorami był Odział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu oraz klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Ziemi Przemyskiej” rozpoczęła Mszę św. w intencji krwiodawców.

 Pielgrzymów, wśród których było wielu znamienitych gości, powitał w sanktuarium gwardian, proboszcz i kustosz bazyliki o. Krzysztof Hura.

b_150_100_16777215_00_images_4a.jpeg

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. sprawowana przed cudownym obrazem Matki Bożej Słuchającej. Przewodniczący Eucharystii abp Adam Szal w homilii między innymi wyraził wdzięczność krwiodawcom, tym którzy ich wspierają, pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownikom, wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy poświęcają się dla drugiego człowieka.

Ks. prałat Tadeusz Baj archidiecezjalny duszpasterz honorowych dawców krwi zwracając się do krwiodawców, ich rodzin i sympatyków zaznaczył, że działania krwiodawców są ogromnie ważne.

Podczas uroczystości medal 25 lat Pielgrzymek HDK w Polsce przekazany został na ręce arcybiskupa Adama Szala i o. Krzysztofa Hury. Medal wręczył przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego „Maksymilianalia” w Niepokalanowie, prezes Polowego Klubu HDK PCK „Orle gniazdo” Sulejówek Henryk Zając.

b_150_100_16777215_00_images_5a.jpeg

Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili członkowie PCK. Uroczystość, która skupiła około 600 pątników i 12 pocztów sztandarowych, uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci im. druha Stanisława Zająca działająca przy GOK. Pątnicy przybyli m.in. z następujących miejscowości: Sanok, Jarosław, Mielec, Żołynia, Radymno, Sulejówek, Rzeszów, Przemyśl, Harta, Strzyżów, Biłgoraj, Majdan Stary, Tarnogród, Dębica, Gać, Tarnów, Krosno.

Po Mszy św. pielgrzymi uczestniczyli w plenerowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej po dróżkach kalwaryjskich. Rozważania prowadził ks. Tadeusz Baj.

b_150_100_16777215_00_images_7a.jpeg

Poproszony o refleksję nt. uczestnictwa w Podkarpackich Pielgrzymkach Krwiodawców, kierownik Biura OR PCK w Biłgoraju Edward Kurzyna mówi: „Udział  krwiodawców i sympatyków z rejonu biłgorajskiego, województwo lubelskie, diecezja zamojsko-lubaczowska w tych pielgrzymkach rozpoczął się pięć lat temu i trwa nadal.  Zmobilizowała nas chęć udziału i integracji ze środowiskiem krwiodawców innego województwa. Po nawiązaniu telefonicznego kontaktu zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na pielgrzymkę. Zachwyciło nas to piękne sanktuarium, gdzie z taką gorliwością czci się Boga w Trójcy Przenajświętszej oraz Matkę Bożą tzw. Słuchającą”.  Po czym dodaje: „Interesujące są dla nas informacje o słudze bożym Wenantym Katarzyńcu.  Co roku w czasie drogi-pielgrzymowania, modlimy się,  informujemy innych o sanktuarium.  Rozdawane są cytaty z nauki Kościoła, a w szczególności kazań o. Wenantego.   Oprawa Mszy św. budzi podziw i uznanie. Mam na myśli zaangażowanie służb mundurowych, świeckich i władz PCK. Mocno przeżywamy także rozważania Drogi Krzyżowej prowadzone przez  kapelana HDK. No i zawsze jest zabezpieczenie medyczne”. Na zakończenie pan Edward zauważa: ”Jest też coś dla ciała. Wspólny poczęstunek oraz integracja przy muzyce. Jest to potrzebne, bo jesteśmy tylko zwykłymi ludźmi. Szkoda, że tak szybko czas ucieka na wspólnym pielgrzymowaniu i wzajemnym poznawaniu się.  My - uczestnicy pielgrzymek do Kalwarii Pacławskiej wyrażamy zadowolenie i chęć udziału w następnych wyjazdach. Trochę Wam zazdrościmy, że w naszym województwie - diecezji nie ma podobnych pielgrzymek-spotkań”.

b_150_100_16777215_00_images_25.jpeg

Spotkanie zakończyło wspólne, integracyjne ognisko w Nowosiółkach Dydyńskich nad rzeką Wiar. Zebranych do tańca zagrzewał, z dobrym rezultatem, dynamiczny występ zespołu ludowego „Kaszyce”.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie: Firmie KIT-CAR, Firmie  KRÓL-MOT, Firmie BATISTA, Restauracji i Cukierni Galleon, Piekarni DELUX, Pani Andżelice Tomaszewskiej.

ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Grzegorz Szczepek

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

pa100164.jpg

 

W nagłym wypadku!

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu