^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_obrazek-15c4f7-1.jpegKlub HDK PCK "Niejedna Krew"

 

Wspaniali i ofiarni ludzie, z których część dzieli się już od dawna z potrzebującymi niezastąpionym lekiem - własną krwią, postanowili ująć swoją działalność w ramy organizacyjne. Postanowienie wprowadzone w czyn przyniosło owoce.

15 stycznia 2015 r. w świetlicy Urzędu Gminy w Rokietnicy spotkali się, z zainteresowanymi tematem osobami prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu Jan Potoniec oraz wiceprezes tego Oddziału Zdzisław Wójcik. Prezes przybliżył zebranym zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Zaprosił na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl Przypomniał o korzystaniu przez Zasłużonych HDK ze zniżek na autobusy MZK, zniżek na leki, o wyjazdach do sanatorium, zakupach w aptekach czy korzystaniu z wizyt do lekarzy pierwszego kontaktu, jak również specjalistów, poza kolejnością.

Wiceprezes Wójcik podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl

Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. "bombę kaloryczną" czyli 9 tabliczek czekolady.

Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej. Warto pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

Przybliżył temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 był rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zaprosił zebranych na XV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 3 września 2016 r.

Efektem tego spotkania było powstanie 15 stycznia 2016 r. klubu HDK PCK „Niejedna Krew” przy Urzędzie Gminy w Rokietnicy, liczącego 10 osób. Prezesem jednogłośnie wybrano Waldemara Kapłon, wiceprezesem Jadwigę Kijanka, Sekretarzem klubu został Dariusz Stysiał, a skarbnikiem Ryszard Buksa.

Z powstania klubu zadowolony jest prezes Waldemar Kapłon. "Pierwszy raz krew oddałem w 1997 r. w wojsku w Przemyślu Dobrze, że mamy klub. Teraz jeszcze bardziej będziemy mogli pomagać potrzebującym. Planujemy założyć kronikę działalności naszych krwiodawców" - mówi pan Waldemar, który oddał już ponad 22 litry tego bezcennego leku. Większość klubowiczów także wcześniej rozpoczęła swoją przygodę z krwiodawstwem. Na przykład Ryszard Buksa oddaje krew od 1986 r. Ma już na swoim koncie 21 litrów. Pani Marta Owsik przygodę z krwiodawstwem rozpoczęła w 2013 r. Oddała ten życiodajny płyn dla chorej koleżanki. Pragnie czynione dobro kontynuować. Także inne osoby dzieliły się już tym niezastąpionym lekiem m.in.: Mariusz Owsik, Mariusz Maj, Tomasz Lizun, Tomasz Napora, Dariusz Stysiał, Jadwiga Kijanka, Mariusz Kiper.

Klub skupia w swoich szeregach m.in. osoby pracujące w szkole, w Urzędzie Gminy, rolników, strażaków ochotników . "Myślę, że każdy człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom" - wyznaje prezes Kapłon.. "Zapraszamy członków rodzin, strażaków-ochotników, mieszkańców gminy, i sympatyków tego rodzaju pięknej działalności społecznej do wstąpienia w szeregi naszego klubu" - dodaje prezes.

"Ta wspaniała inicjatywa, którą bardzo popieram, pięknie wpisuje się w zbliżający się Światowy Dzień Chorego (11.02). Mieszkańcy naszej gminy ofiarując cząstkę siebie, ratują ludzi w trudnych życiowo sytuacjach, dają nadzieję chorym i ich rodzinom" - zauważa Wójt Gminy Rokietnica Bożena Gmyrek, który planuje zostać krwiodawcą. Po chwili dodaje: "Już w maju członkowie naszego klubu oddadzą w przemyskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie krew. Doskonale wiemy, jak bardzo jest ona potrzebna - w okresie wakacyjnym, urlopowym, gdzie notujemy zwiększoną ilość wypadków drogowych, a także gdy sporo wypadków powstaje np. w rolnictwie. Ze swojej strony obiecuję wsparcie dla działań klubu".

Wskutek działań Zarządu klubu w ciągu kilku dni jego szeregi zasili kolejni członkowie: Karol Złotnik, Konrad Krzeszowski, Łukasz Lizoń, Mirosław Wota i Marcin Łuc. Z powołania klubu zadowolony jest prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu. "Gratuluję założenia klubu. Cieszę się, że na terenie działania OR PCK w Jarosławiu powstał pierwszy taki klub przy UG skupiający dawców krwi " - powiedział.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu