^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050042.jpegU tronu Matki Bożej Kalwaryjskiej

VIII Podkarpacką Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi PCK do Kalwarii Pacławskiej 5 września 2009 r.  rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji krwiodawców i ich rodzin, której przewodniczył ks. biskup Adam Szal z Przemyśla.

 

Rozpoczynając wyraził wdzięczność Maryi, że możemy kolejny raz spotkać się z Nią w tym szczególnym miejscu. Podziękował także honorowym krwiodawcom za to, że są gotowi na ofiarę ze swojej krwi składaną bliźnim znajdującym się w potrzebie.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050059.jpegKs. Zbigniew Suchy z Przemyśla w homilii nawiązał do cywilizacji niosącej ze sobą tragiczne żniwo śmierci. Podkreślił postawę dawców krwi, którzy wobec tej dżumy stają z odwagą i dają to, co mają najcenniejsze – własną krew. „Dajecie poczucie szczęścia. Rok temu wspominałem o mojej matce, a teraz ja doświadczyłem waszego daru. Jesteście w salach chorych obecni – anonimowi, ale bardzo konkretnie” – powiedział.

Nawiązując do osób, które pierwszy raz dzielą się cząstką siebie wyznał: „Dane mi było przeżyć ostatnio świętowanie radości przez panią zatrudnioną w Redakcji. Patrzyłem na jej radość po oddaniu pierwszy raz w życiu krwi. Radość, której nigdy nie widziałem”.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050065-1.jpegKs. Zbigniew zachęcił do tworzenia wspólnoty pierwszych piątków miesiąca. „Z pewnością potrzebna jest wasza krew. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy przeminie wasza młodość i zdrowie. Wtedy rozpocznie się droga postu, który jest samotnością, buntem wobec cierpienia. Im człowiek był bardziej zdrowy, tym trudniej jest przyjąć mu doświadczenie cierpienia. Dlatego chciałbym, abyśmy za rok w darach ofiarnych złożyli na ołtarzu nasze kartki, na których będą podpisy księży z pierwszych piątków miesiąca”. Po chwili dodał: „Wasza legitymacja HDK jest materialnym znakiem, że jesteście wspólnotą. Tę kartkę będą w legitymacji nosili ci, którzy podejmą postanowienie, że przez dziewięć pierwszych piątków będą składać Bogu dar żalu za grzechy tych, którzy korzystają z waszej krwi często wskutek owocowania grzechu”.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050099.jpegWybiegając myślą w przyszłość mówił: „Planujemy za rok stworzyć Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Za rok zgromadzimy się tutaj w setną rocznicę urodzin błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty”. Czym była jej posługa? Niejeden człowiek przez całe życie pogardzany, w ostatnim jego momencie odczuł ciepło serca i dłoni drugiego człowieka, który wyciągnął do niego rękę. I to była dla niego bardzo ważna chwila.

„Zapraszam was do wspólnoty. Ufam, że ta modlitwa przed tronem Matki Bożej przyczyni się do tego, że na drugi rok ujrzymy tę wspólnotę, zmaterializowaną darem, który będzie widać w zewnętrznym wyrazie waszego serca” – powiedział na zakończenie.

Po Mszy św., z uwagi na padający deszcz, ks. Zbigniew odprawił w kościele Drogę Krzyżową. Głębokie rozważania mocno utkwiły w sercach pątników. Szczególnie obrazowe było stwierdzenie „pobity przez grzech”. Znaleźliśmy także odpowiedź na pytanie, czy możemy w dzisiejszych czasach być ukrzyżowani?. Możemy i to wiele razy, jeśli tylko zawsze i wszędzie będziemy chrześcijanami.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050137.jpegPodczas pielgrzymki zwracaliśmy się do Maryi, aby uprosiła nam u Syna swego Ducha poświęcenia i wdzięczności za każde dobro otrzymane z ręki Boga i uzdolniła nas do ofiarnej miłości bliźniego. Złożyliśmy u Jej tronu siebie samych i wszystko, co mamy.

Dziękowaliśmy także za wiele ważnych wydarzeń, które miały miejsce ostatnio w życiu PCK.Na przykład miesiąc maj – w  jubileuszowym roku 90-lecia PCK – zdominowały wybory. Prezesem ZR PCK w Jarosławiu został Jan Potoniec. Wybrano także delegatów na Zjazd Okręgowy PCK w Rzeszowie. Są to: Jan Potoniec i Zdzisław Wójcik – wiceprezes ZR PCK w Jarosławiu.

Od 8 do 15 maja 2009 r. podczas Tygodnia PCK odbyło się wiele ciekawych spotkań w klubach HDK i Kołach PCK. W maju po raz XII Honorowi Dawcy Krwi m.in. z województwa podkarpackiego pielgrzymowali na Jasną Górę. 14 czerwca obchodzony był, już po raz  szósty, Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy. W tym dniu dziękowaliśmy wszystkim, którzy dzieląc się cząsteczką siebie ratują życie innym.

Ponad 6 tysięcy zł zebrały dzieci i młodzież z powiatu jarosławskiego podczas akcji „Gorączka Złota”, zorganizowanej już po raz ósmy przez Zarząd Rejonowy PCK w Jarosławiu.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050163.jpegPodsumowanie akcji oraz wręczenie nagród odbyło się 16 czerwca br. Tytuł „największego Zbieracza Złota - 2009” otrzymała Szkoła Podstawowa w Świebodnej, która zebrała 1 049 zł 4 gr.

19 czerwca 2009 r. przeprowadzono I Otwartą Akcję Krwiodawstwa. 45 mieszkańców Jarosławia i okolicznych miejscowości oddało łącznie 19 650 mililitrów  tego bezcennego leku, 24 osoby po raz pierwszy w życiu. W akcji przeprowadzonej po raz pierwszy w namiotach ustawionych na rynku wzięło udział 55 osób, z których 10 z różnych względów nie zostało dopuszczonych przez lekarza do oddawania krwi.

Podczas modlitewnego spotkania dziękowałem Maryi za wstawiennictwo u swego Syna i pomoc w założeniu, w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w okresie ostatnich 7 lat 71 klubów HDK PCK na terenie woj. podkarpackiego. Cieszyłem się ze spotkania Franciszki Szpak, prezesa klubu HDK w Narolu, która po problemach zdrowotnych przybyła do Maryi, aby Jej podziękować. Radosne były rozmowy z Markiem Machem, prezesem gminnego klubu HDK w Żołyni, który w lipcu obchodził 25 lecie działalności, Franciszkiem Banasiem, prezesem strażackiego klubu przy OSP w Woli Zarzyckiej, który przybył na Kalwarię wraz z małżonką i wiele innych.

Podczas pielgrzymki, w której uczestniczyło osiem pocztów sztandarowych i około 850 osób,  spotkaliśmy krwiodawców m.in. z Jarosławia, Rzeszowa, Przemyśla,  Strzyżowa.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9050168.jpegW spotkaniu na wzgórzu kalwaryjskim, które przebiegało pod hasłem „Dziękuję Ci Panie, że w Tobie pozwalasz mi być dawca życia”,   uczestniczyli m.in. senator RP Stanisław Zając, wicestarosta przemyski Marek Kudła, prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Alicja Zając, dyrektor PZO PCK Eugeniusz Taradajko, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Tadeusz Krzosek, prezesi Zarządów Rejonowych PCK w Przemyślu, Rzeszowie, przewodniczący Okręgowej Rady HDK PCK Janusz Bęben.

Podsumowaniem tych chwil było spotkanie ludzi otwartych serc przy ognisku, pieczonej kiełbasce, grochówce nad Wiarem. Z koncertem, tak, jak od lat wystąpiła kapela „Czy się wali czy się pali” działająca przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, której kierownikiem jest Jerzy Dołhun.

Organizatorem, już po raz dziesiąty (w latach 2000-2001 odbyły się Archidiecezjalne Pielgrzymki HDK) był PCK w Przemyślu.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu