^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby25.jpegPierwsi w Roźwienicy

 

2 marca 2008 roku przy OSP w Chorzowie powstał pierwszy w gminie Roźwienica klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Ognisty Ratownik”. Inicjatywę podjął druh Marcin Paszczyński – opiekun Młodzieżowych i Kobiecych Drużyn Pożarniczych. „Społeczna misja strażaków i ich zaangażowanie w ratowanie życia ludzkiego jest powszechnie znana. Postanowiłem razem z druhnami i druhami poszerzyć naszą działalność o ratowanie potrzebujących niezastąpionym lekiem – krwią” – wyznaje Marcin wybrany jednogłośnie prezesem klubu. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął cztery lata temu, gdy był uczniem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Jest dumny z oddanych kilku litrów własnej krwi.

Druhna Agnieszka Motyka wiedziona przykładem Marcina postanowiła także dzielić się cząstką siebie z potrzebującymi. 18 członków klubu wybrało ją na wiceprezesa. Dokumentację prowadzić będzie sekretarz Sylwia Mroczka. „Chcemy przyczynić się do poprawy zaopatrzenia służby zdrowia w krew, gdyż wiemy, jak bardzo jest ona potrzebna praktycznie cały rok” – mówi odpowiedzialny za finanse klubu  druh Zbigniew Szkoła, który oddawanie krwi rozpoczął w 2003 roku.

Do powstania klubu przyczynili się prezes Zarządu Rejonowego PCK Józef Marmurowicz i wiceprezes ds. krwiodawstwa tej organizacji Zdzisław Wójcik.

„W drugiej połowie kwietnia br. planujemy zorganizowanie wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Otwartej Akcji Krwiodawstwa w naszej OSP. Do uczestnictwa w niej zapraszam w imieniu Zarządu klubu wszystkich zdrowych mieszkańców gminy Roźwienica, którzy ukończyli 18, a nie przekroczyli 65 roku życia” – mówi prezes Paszczyński.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu