^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby27.jpegDar serca

 

11 marca 2008 z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) przy Ochotniczej Starzy Pożarnej w Duńkowicach, gmina Radymno powstał klub Honorowych Dawców Krwi PCK.

Inicjatorem powstania „Daru Serca”, bo taką nosi nazwę klub, jest prezes OSP Grzegorz Błaszczyk. „Zależało nam, jako ratownikom, na tym, aby jeszcze w ten sposób tj. dzieląc się cząstką swojej krwi, pomagać potrzebującym” – wyznał druh Grzegorz nie kryjąc radości z powstania klubu. „Cieszę się, że prezesem jednogłośnie wybrany został druh Tomasz Nowak związany ze służbą zdrowia” – dodał. Wiceprezesem jest druh Łukasz Siemiński. W zarządzie klubu znalazły się także kobiety. Funkcję sekretarza pełni druhna Monika Michałów, a skarbnika – małżonka prezesa OSP Jolanta Błaszczyk.

Wśród 23 członków klubu są druhowie, którzy bardzo chcą pomagać potrzebującym oraz tacy, którzy swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczęli już jakiś czas temu. Jednym z nich Dominik Błaszczyk, brat prezesa Błaszczyka, który pierwszy raz oddał krew w 2004 roku. Józef  Wilk ma już na swoim koncie blisko trzy litry. Cztery razy oddawał krew Jan Czarny. Krzysztof Tomaszewski trzy lata temu, będąc uczniem Zespołu Szkół Technicznych i Agrobiznesu, podzielił się cząstką siebie z potrzebującymi.

Prezes klubu, który jest ratownikiem medycznym, na co dzień pracuje w COM w Jarosławiu, tak podsumowuje ten historyczny dla OSP moment: „Cieszę się bardzo, że powstał klub przy naszej jednostce”. Po chwili dodaje: „Popieram krwiodawstwo, transplantację organów i wszystkie akcje prozdrowotne. Uważam, że każdy powinien mieć ustaloną grupę krwi i nosić przy sobie krewkartę”.

Przed założeniem klubu wiceprezes ds. krwiodawstwa ZR PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik wygłosił zebranym w świetlicy OSP pogadankę na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wcześniej te tematy poruszał podczas okolicznościowych spotkań z tut. strażakami.

„Dar Serca” jest szóstym klubem HDK, który powstał na terenie gminy Radymno w ostatnich dwóch latach, co jest ewenementem w skali województwa podkarpackiego.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu