^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040652.jpegZebrani na wzgórzu kalwaryjskim pielgrzymi, przed rozpoczęciem Mszy św., byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Ks. bp Adam Szal z Przemyśla w asyście Kapelana Grupy Ratownictwa PCK w Przemyślu ks. Pawła Kaszuby poświęcił AMBULANS Grupy.

 

4 września 2010 r. o godzinie 9.00 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej Msza św. w intencji krwiodawców i ich rodzin rozpoczęła IX Podkarpacka Pielgrzymkę Honorowych dawców Krwi PCK. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Adam Szal dziękowaliśmy dobremu Bogu za te wszystkie łaski, którymi nas obdarza, modliliśmy się o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Najświętszej dla krwiodawców, o pokój wieczny dla zmarłych. Polecaliśmy także Matce Kalwaryjskiej wszystkich dawców i ich sympatyków, którym bliskie są idee PCK, a którzy swoją postawą zawsze starają się służyć drugiemu człowiekowi.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040668.jpegKs. bp podczas homilii powiedział m.in.: „Krwiodawca oddaje krew do zasobów polskiego szpitalnictwa po to, aby komuś służyła w imię dobrze pojętej miłości bliźniego. I za to, drodzy bracia i siostry, dzisiaj chcemy podziękować wszystkim krwiodawcom i modlić się, aby ich nigdy w naszej Ojczyźnie nie zabrakło”. Po chwili dodał: „Módlmy się w obliczu Niepokalanego Serca Maryi w pierwszą sobotę września o to, aby Pan Bóg nam wszystkim, kalwaryjskim pielgrzymom dnia dzisiejszego i pielgrzymom odwiedzającym to miejsce nie poskąpił łask, zwłaszcza tej szczególnej łaski, jaką jest naśladowanie Maryi. Przecież Maryja naśladowała samego Boga – Jezusa Chrystusa. Obyśmy byli uczniami Chrystusa wiernie zachowującymi wszystkie te sprawy w swoim sercu i czyniącymi to, czego Chrystus od nas oczekuje”.

W darach ofiarnych złożyliśmy; chleb i wino, świece liturgiczne, kosz z kwiatami, nasze karty potwierdzające ofiarowanie dziewięciu I-wszych piątków miesiąca w intencji osób korzystających z krwi dawców.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040671.jpegNa zakończenie Mszy św. ks. kapelan podziękował ks. biskupowi za odprawienie Eucharystii i skierowane do nas Słowo oraz obecność z nami od lat. „Gromadzimy się tutaj od 11 lat, aby dziękować Panu Bogu za wielki dar tego dzieła i służby drugiemu człowiekowi. Wymiar dawania siebie jest bardzo różnoraki – bo to nie tylko oddawanie krwi, transplantacja narządów, ale i inne formy naszej bezpośredniej pomocy potrzebującemu człowiekowi” – powiedział. Kontynuując wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zorganizowali tę pielgrzymkę. „W tym roku mamy już pierwszy owoc naszej modlitwy i wysiłków w postaci karetki. Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu i tym wszystkim ludziom, którzy nam pomogli” - wyznał. W imieniu Zarządu Rejonowego PCK podziękował ks. biskupowi za poświęcenie pojazdu, który ma służyć nam wszystkim. Ciepłe słowa skierował także pod adresem ojca gwardiana i kustosza sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej Jarosława Karasia za nieustanną życzliwość. „Od 10 lat możemy na wzgórzu kalwaryjskim być jako Grupa Ratownictwa PCK w czasie szkoleń, ćwiczeń i wypoczynku oraz pełniąc służbę podczas Wielkiego Odpustu” – powiedział. Po chwili wyznał: „U boku Matki Najświętszej jest zawsze nasze serce. Spędzamy tutaj nasz czas skupienia, modlitwy i rekolekcyjnej refleksji”.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040673.jpegPodczas plenerowej Drogi Krzyżowej rozważaliśmy fragmenty Encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II opracowane przez ks. Pawła. Oprawę muzyczną zapewniła grupa muzyczna RAM z Żurawicy. Pośród wielu intencji naszej modlitwy, znalazło się m.in. dziękczynienie za obchodzony już po raz siódmy (14 czerwca) Światowy Dzień HDK. Wypraszaliśmy także dalsze łaski na kolejny rok służby.

Pielgrzymkę, na którą przybyło około 1000 osób z Jarosławia, Radymna, Harty, Birczy, Jasła, Żołyni, Mielca, Rzeszowa, Dębicy, Narola, Przemyśla, Wyszatyc, a nawet z Opola ubogaciło 9 pocztów sztandarowych z klubów HDK PCK.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040674.jpegPrzybyli również zaproszeni goście, m.in. Senator RP, prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Alicja Zając, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w RzeszowieTadeusz Krzosek, kierownik Przemyskiego OT RCKiK w Rzeszowie Barbara Domańska, dyrektor PZO PCK Eugeniusz Taradajko, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu bryg. Artur Domagalski, prezesi Zarządów Rejonowych PCK w Łańcucie Jerzy Ankiewicz, w Przemyślu Mieczysław Gibała, w Rzeszowie Marek Pawełek,.

Sympatyczne spotkanie przy ognisku i pieczonej kiełbasce nad Wiarem, zwieńczyło pielgrzymkę do Pani Kalwaryjskiej. Koncert kapeli „Czy się wali czy się pali”, działającej przy KM PSP w Przemyślu pod kierownictwem Jerzego Dołhuna przyczynił się do tego, że miejsce do tańczenia było cały czas „okupowane” przez wirujące pary krwiodawców. Natomiast Ratownicy PCK zapewnili wiele dobrej zabawy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym organizując zawody w przeciąganiu liny. Najsilniejszymi zawodnikami okazali się członkowie Klubu HDK PCK im. „Ziemi Przemyskiej”, którego reprezentacja nie przegrała żadnego z siedmiu zmagań. Zawody zostały rozegrane pod czujnym okiem sędziów Łukasza Szarugi i Piotra Winiarza.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040675.jpegOrganizatorem jedenastej pielgrzymki czerwonokrzyskiej rodziny był ZR PCK w Przemyślu wspierany m.in. Grupę Ratownictwa PCK, która zabezpieczała pielgrzymów pod względem medycznym.

 

 

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040678.jpeg b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040679.jpeg

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_p9040680.jpeg

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu