^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_1k.jpegMundur zobowiązuje

 

Szlachetni ludzi w strażackich mundurach niosą pomoc potrzebującym nie tylko podczas pożarów, powodzi, wypadków drogowych, itp. Pomagają również wtedy, gdy np. stan zdrowia poszkodowanych wymaga podania niezastąpionego leku, jakim jest krew.

25 stycznia 2019 roku, dla uczczenia 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Duńkowicach, gmina Radymno w powiecie jarosławskim, założyli klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar serca”. Na zaproszenie prezesa OSP w Duńkowicach Grzegorza Błaszczyka do remizy przybyli prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Jan Potoniec oraz wiceprezes Zdzisław Wójcik.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_2k.jpegPrezes Potoniec przybliżył członkom OSP szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Przypomniał m.in. o korzystaniu z wizyt do lekarzy specjalistów poza kolejnością.

Wiceprezes Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl . Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz czyli 9 tabliczek czekolady. Zaprosił również na www.pck.org.p l iwww.dawcomwdarze.pl Wiceprezes Wójcik przybliżył także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_3k.jpegGoście zaznaczyli, że w 2018 r. obchodziliśmy 60 lat HDK PCK, a rok 2019 jest rokiem Jubileuszu 100-lecia PCK. Druh Wójcik, który jest także członkiem OSP w Radymnie, przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca oraz, że w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zaprosił zebranych na XVIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2019 r.

Podczas spotkania w świetlicy remizy, prezesem powstałego klubu HDK PCK "Dar serca" przy OSP w Duńkowicach liczącego 21 osób, został wybrany druh Jacek Szyngiera, a wiceprezesem druh Andrzej Fleszar. Sekretarzem klubu została druhna Beata Rogowska-Szyngiera, a skarbnikiem druhna Monika Michałów. Z założenia klubu cieszy się autor, tej ze wszech miar cennej inicjatywy, druh Jacek Szyngiera. "Dzisiaj tworzymy historię krwiodawstwa w naszej jednostce. Wierzę, że za naszym przykładem pójdą kolejni druhowie, ponieważ uważam, że każdy człowiek, który może, powinien w ten sposób pomagać ludziom" – podkreśla prezes Szyngiera. "Zaprosiliśmy już członków naszych rodzin, innych strażaków-ochotników, mieszkańców Duńkowic do tego rodzaju pięknej działalności społecznej. Już kilka dni po zebraniu założycielskim w szeregi naszego klubu wstąpili kolejni ochotnicy: Daniel Pacuła, Daniel Andrejko" - wyznaje prezes Szyngiera, który już kilkakrotnie oddawał ten życiodajny płyn. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął podczas służby przygotowawczej w wojsku w 2017 r. w Grupie koło Grudziądza gdzie, na terenie jednostki organizowany był punkt krwiodawstwa i zgłosił się jako ochotnik.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_4k.jpegWiceprezes Fleszar zaznaczył, że świadomy dawca oddaje krew wtedy, kiedy ona jest potrzebna. „Największe zapotrzebowanie na ten życiodajny lek jest w okresie wakacyjnym, choć tak naprawdę krew jest potrzebna przez cały rok” - dodaje. Druh Fleszar ma na swoim koncie już blisko 18 litrów oddanej krwi. „Pierwszy raz krew oddałem w 2006 roku podczas odbywania zasadniczej służby w mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Druhowie krwiodawcy planują w najbliższym czasie założyć kronikę działalności. Warto wspomnieć, że wśród członków klubu krew oddają także inne osoby, na przykład m.in. Mateusz Błaszczyk, Grzegorz Błaszczyk, Monika Michałów.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_5k.jpegW trosce o to, aby zapasy krwi niezbędne do ratowania życia drugiemu człowiekowi ciągle się powiększały członkowie „Daru serca” planują udział w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatów Przemyskiego i Jarosławskiego dla uczczenia XXVII Światowego Dnia Chorego, która ma być przeprowadzona 12 i 13 lutego 2019 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie – Terenowy Oddział w Przemyślu, ul. Sportowa 6.

Tekst Zdzisław Wójcik, fotografie Zdzisław Wójcik i Mateusz Błaszczyk

 

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_6k.jpeg b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_7k.jpeg

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci3_8k.jpeg
Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu