^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_pc120026.jpegCenna inicjatywa

12 grudnia 2012 r. w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu odbyła się prelekcja nt. oddawania szpiku kostnego. Wygłosił ją Zdzisław Wójcik - wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu.

 

Zwrócił on szczególną uwagę na problem wielu osób, które nagle dowiedziały się, że potrzebują przeszczepu szpiku kostnego i zaczynają mozolne poszukiwania dawcy. Takim osobom możemy pomóc my sami, rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku.

Pan Wójcik wyjaśnił młodzieży na czym polega proces rejestracji. Bardzo ważne jest, by decyzję o zgłoszeniu do rejestru podejmować w odpowiedzialny i przemyślany sposób, tak, by w przyszłości nie narazić zdrowia biorcy. W rzetelny sposób przedstawił dwa sposoby poboru szpiku, które się wykonuje, omawiając związane z tym konsekwencje.

Przybyła na spotkanie młodzież szczególnie dopytywała o sam proces poboru szpiku, ponieważ w społeczeństwie krąży wiele mitów na temat tego, w jaki sposób się go dokonuje, a przede wszystkim, że jest to niezwykle bolesne.

W spotkaniu, oprócz uczniów naszej szkoły, wzięła też udział młodzież z kilku jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych, m.in.: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz I Liceum Ogólnokształcącego.

Wszystkim przybyłym na prelekcję dziękujemy za żywe zainteresowanie tematyką spotkania. Jednocześnie informujemy, że w styczniu 2013 r. będziemy się starać, aby na terenie ZSSChiO przeprowadzić drugą już akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. O jej ewentualnym terminie zawiadomimy wszystkich, którzy wzięli udział w prelekcji.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Hrycewicz nauczyciel ZSSChiO w Jarosławiu

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu