^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC07513.jpeg

 Od 1 do 28 lutego 2017 r. trwała II Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego i Jarosławskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia XXV Światowego Dnia Chorego przypadającego 11 lutego, oddało wiele litrów krwi.

 

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC07498.jpeg7 lutego 2017 r. czterdziestu pięciu uczestników akcji spotkało się w przemyskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, przy ul. Monte Cassino, by dzielić się z potrzebującymi własną krwią. Tym życiodajnym płynem zasilili bank krwi m.in. członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu – Marek Ochenduszka, Paweł Dudek, Arkadiusz Brodzicki i Damian Piejko. W lutym, tym niczym niezastąpionym lekiem, podzielili się również inni „płomykowcy”, m.in.: Michał Wójcik, Paweł Żygała, Katarzyna Wójcik, Stanisław Czajowski, Kamil Zaprutkiewicz, Michał Szydłowski.

Ku radości organizatorów, do akcji włączyli się: Mariusz Kiper, Tomasz Napora, Konrad Krzeszowski, Piotr Bąk i Dariusz Stysiał - członkowie klubu HDK PCK "Niejedna krew" skupiający w większości druhów, przy Urzędzie Gminy w Rokietnicy, na czele z prezesem Waldemarem Kapłonem. "Jeśli ktoś jest zdrowy i dysponuje godziną raz na kilka miesięcy, to winien dzielić się cząstką siebie z potrzebującymi. To nic nie kosztuje" - mówi Waldemar, który oddał ponad 23 litry tego bezcennego leku. Piękny przykład dali druhowie z OSP Radymno z klubu HDK PCK "Dar życia" - Witold Bassara, Piotr Bassara, Aneta Bassara, Zbigniew Sas, Mariusz Kapelanik, Marcin Gałka i Hubert Popkiewicz – prezes klubu. Druh Marcin Gałka honorowo oddał 450 mililitrów krwi pierwszy raz. „Dopiero skończyłem 18 lat, ale wiem, że krew ratuje życie. Cieszę się, że mogłem w ten sposób uczcić moje wejście w dojrzałe życie” – mówi. Zapytany jak zachęciłby innych, odpowiada: „Jeśli jesteś w przedziale wiekowym 18-65 lat i jesteś zdrowy, możesz oddać krew. Nie bój się. To jest bezbolesne, a może komuś pomóc”.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC07597.jpegW akcji udział wzięli druhowie z klubu HDK PCK "Płomienna krew" przy OSP w Ostrowie, gmina Radymno – Łukasz Sebastianka, Anna Płachetko, Andrzej Płachetko, Łukasz Maciaszek, Artur Pasaj, Aneta Chudzik, Stanisław Bereźnicki, Justyna Sota i Agata Płachetko. Kilka dni później cząstką siebie podzielił się także wiceprezes „Płomiennej krwi” Grzegorz Skrabiński. Przybyli także strażacy Adam Foryś, Paweł Rabka i Łukasz Tomański z klubu HDK PCK "Promyk" przy Komendzie Powiatowej PSP w Jarosławiu. Jednymi z uczestników byli Jerzy Kruczek i Tomasz Grzegorzak z klubu HDK PCK "Błękitna krew" przy Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu.

Dopisali również przedstawiciele klubu HDK PCK "Ratownik" przy OSP w Sośnicy, gmina Radymno: Agnieszka Partyka, Wojciech Szywała i Katarzyna Matwijczak. "Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz tylko 450 mililitrów" - mówi Agnieszka.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC07672.jpegW lutowej akcji uczestniczyli także druhowie m.in. z klubu HDK PCK „Iskra życia” przy OSP w Bolestraszycach: Mirosław Buć, Paweł Żygała, Piotr Dyrkacz, Krystian Bobala i Kamil Benedyk, druhowie z klubu HDK PCK „Honorowi strażacy” przy ZOG ZOSP RP w Fredropolu Aleksander Dzimira i Mateusz Dzimira, funkcjonariusze z klubu HDK PCK „Mateusz” przy Izbie Celnej w Przemyślu: Bartłomiej Mazurkiewicz, Ryszard Ślimak i prezes Marek Kaczmarski, druh Łukasz Łukaszów z OSP Korczowa, Piotr Laskowski ratownik medyczny z Centrum Ratownictwa Medycznego w Jarosławiu, pan Jan Pudło członek klubu HDK PCK przy firmie „EXALO” O. w Krośnie, górnik naftowy pracujący na stanowisku wiertacza, który oddał już ponad 30 litrów krwi „Przygodę z krwiodawstwem rozpocząłem 22 października 1992 r. podczas komisji lekarskiej przed służbą wojskową. Chciałem pomóc drugiemu człowiekowi, niemniej jednak wolne po oddaniu krwi też się liczyło. Specyfiką mojej pracy są zagrożenia. Widziałem już wybuchy, podczas których poważne obrażenia odnieśli górnicy i nie raz była potrzebna do ich leczenia krew” – mówi pan Jan.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC07479.jpegPiszący ten artykuł, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, jednocześnie prezes "Płomyka", który oddał 25 litrów krwi, podczas akcji omawiał i prezentował wszystkim zainteresowanym Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, udostępniając do wglądu wymienione własne dokumenty. Sygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Informował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca .

Zapraszał też na XX Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy w dniu 27 maja 2017 r., na XVI Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września br. a także na II Ogólnopolskie Spotkanie HDK i innych środowisk kolbiańskich, które odbędzie się 23 września tego roku w Niepokalanowie pod nazwą "MAKSYMILIANALIA - NIEPOKALANÓW 2017".

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom akcji za godną naśladowania postawę oraz personelowi przemyskiego Terenowego Oddziału za fachową i miłą obsługę dawców.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu