^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_pck_pict0007.jpegHistoria w kronikach zapisana

W Zespole Szkół Technicznych i Agrobiznesu w Radymnie prowadzone są dwie kroniki – szkolna i klubowa.

 

Te dwa zbiory wydarzeń minionego czasu leżą na stole, przy którym siedzi p. Magadalena Biesiadecka, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w tym zespole oraz piszący ten artykuł. Na początek poprosiłem p. Magdalenę, opiekuna szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Kropla życia” o przybliżenie historii pięknej społecznej działalności prowadzonej w tej placówce. Po wysłuchaniu ładnej i barwnej historii utwierdziłem się w przekonaniu, że wielu ciekawych ludzi w różny sposób pomaga potrzebującym.

Z kroniki klubowej dowiaduję się, że pierwszym prezesem powstałego 3 stycznia 2003 roku klubu był Andrzej Bassara. Członkowie klubu skupiają się nie tylko na oddawaniu krwi, ale są bardzo twórczy, ciągle mają nowe pomysły. Już 9 dni po założeniu klubu miejscem bajkowej sanny były okoliczne lasy. Zmarznięci uczestnicy kuligu raczyli się gorącą herbatą i kiełbaskami z ogniska. Ta pierwsza wspólna impreza scementowała „klubowiczów”. 14 lutego 2003 roku na terenie szkoły odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa. Dokładnie o godzinie 9.00 na plac przed szkołą wjechał ambulans W tym dniu cały obiekt tętnił życiem, bo przecież KREW TO ŻYCIE. 45 osób oddało 20 litrów krwi. 24 uczyniły to po raz pierwszy. Ten szczytny cel realizowany w szkole odzwierciedlają gazetki na korytarzach, na których znajdują się zdjęcia oraz opisy akcji i innych ciekawych wydarzeń czerwonokrzyskich.

„Pamiętam doskonale tę pierwszą Otwartą Akcję Honorowego Oddawania Krwi w lutym 2003 roku. Wraz z uczniami krew oddał także dyrektor ZSTiA Jacek Opoń. W akcji wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie.  Mam w pamięci także najbardziej chlubną akcję. To było w  2004 roku. Oddaliśmy wówczas blisko 40 litrów tego niezastąpionego leku”  –  wspomina p. Magdalena. Warto podkreślić, że opiekun klubu daje przykład młodzieży. Pani Magdalena oddała honorowo już ponad 2  litry krwi. Zawsze uśmiechnięta, pogodna, zadowolona z tego, że żyje i może pomagać innym. „Tak się zawsze bardzo cieszę, jak coś się dzieje w szkole, oprócz tego, że słychać odgłos zwykłego dzwonka na przerwę” – dodaje z uśmiechem.

Kronikę „Kropli życia” prowadzą różne osoby tj. uczniowie-krwiodawcy pod opieką p. Magdaleny.

Kronikę szkolną od stycznia 2003 roku prowadzi p. Krystyna Zabawa. Zawiera ona wiele informacji o klubie, opis kuligu ze sporą ilością zdjęć, ciekawe inicjatywy. Np. udokumentowane na zdjęciu jest wręczanie przez p. Magdalenę w czerwcu 2004 roku dyplomów i upominków tym, którzy ofiarowali swoją krew innym.

Godny podkreślenia jest fakt, że klub ma wielu sympatyków. „Ludzie, którzy są aktywni popierają każdą formę dobrej działalności” – mówi opiekun klubu krwiodawców. Na przykład Grzegorz Iwański, nauczyciel języka angielskiego czy ks. Grzegorz Staszczak, katecheta, to zapaleni rowerzyści. Obaj, wspólnie z młodzieżą, wśród której byli oczywiście krwiodawcy wyjeżdżali na rowerach do Kalwarii Pacławskiej, Maćkowic, Wielkich Oczu. W tej ostatniej wyprawie uczestniczyła również p. Magdalena. Warto w tym miejscu dodać, że p. Grzegorz uczestniczył w ubiegłym roku w pielgrzymce do Ojca Świętego. Wraz z dosyć liczną grupą pielgrzymów wyruszył na rowerze z Rzeszowa, aby przez Słowację, Austrię i Włochy dotrzeć na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Codziennie mieli do pokonania około 120 kilometrów. Wspólnie stanowili jeden zespół, który przejechał 1980 kilometrów i 7 sierpnia 2005 roku zakończył pielgrzymowanie. Pan Grzegorz życzy młodym ludziom, aby częściej siadali na rower, zwłaszcza, gdy jest ładna pogoda. „Nie trzeba się bać, gdy wieje wiatr, bo można jechać również z nim… Dzięki wycieczkom na rowerze można poznać najbliższe okolice, i nie tylko” – mówi p. Grzegorz. .

Pani Magdalena cieszy się z tego, że coraz chętniej krew oddają dziewczyny. „Wiele z nich nie może się doczekać ukończenia 18 lat, by móc zostać honorowym krwiodawcą” – dodaje. Przeglądając kronikę zauważyłem dyplom dla „Kropli życia” od wiceprezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego PCK w Rzeszowie p. Eugeniusza Taradajko przekazany „w imieniu tych,  którzy dzięki Waszej krwi mogą czerpać radość z życia i zdrowia”. W kronice są także życzenia dla p. Magdaleny z okazji Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi od dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lek. med. Jana Tabisza.

Uczniowie krwiodawcy uczestniczą w znaczącym stopniu w życiu szkoły. Obecni byli podczas pielgrzymki maturzystów do Częstochowy w październiku 2005 roku, miesiąc później wraz ze szkolnymi koleżankami, kolegami i opiekunami wyruszyli na Tarnicę. „Optymizm przed wyprawą na szczyt był konieczny, ponieważ gęsta mgła i jesienny chłód dawały się uczestnikom wyprawy we znaki” – wspomina tę wędrówkę p. Magdalena.

Poproszona o przybliżenie innych cennych inicjatyw opowiada: „Zbieraliśmy używane zabawki (w dobrym stanie), gry planszowe i komputerowe. Do tego dorzuciliśmy czekolady otrzymane w paczkach dla nauczycieli, zakupionych z funduszu socjalnego oraz czekolady od krwiodawców. Wszystkie te dary zawieźliśmy do Domu Dziecka w Przemyślu, przy ul. Jasińskiego i  przekazaliśmy pani dyrektor, która wspólnie z kadrą przygotowała paczki. W rolę św. Mikołaja wcielił się prezes „Kropli życia” Hubert Popkiewicz.  Było bardzo miło i wesoło. Zarówno dzieciom, jak  i nam” – opowiada p. Magdalena.

Jednymi z uczestników Akcji Charytatywnej „Otwórz słodkie serce” byli krwiodawcy. Akcja polegała na tym, że uczniowie z każdej klasy upiekli ciasto i... wystawili je na licytacji. „Dochód z niej przeznaczony został dla  Domu Dziecka „Moja rodzina” w Prałkowcach koło Przemyśla. Pomysłodawcą akcji była p. Renata Pałczyńska, nauczyciel historii i WOS w naszym zespole. Licytacja wypadła pomyślnie. Znaczący wpływ na jej przebieg mieli prowadzący: Hubert Popkiewicz i Marta Olech, przewodnicząca samorządu szkolnego” – wyznaje p. Magdalena.

„Cenię pracę pań Magdaleny i Krystyny związaną z dokumentowaniem licznych ciekawych wydarzeń w naszej szkole. Jak pokazuje rzeczywistość kroniki są bardzo cennym źródłem informacji o pracy danej placówki, a za jakiś czas, sądzę będą wręcz nieocenione” – wyznaje zadowolony dyrektor Jerzy Daraż.

Obu paniom kronikarkom życzę powodzenia w dalszym wytrwałym dokumentowaniu działalności młodzieży i nauczycieli, z korzyścią dla potomnych. Wierzę, że tak pracując, pozostawiając tym samym trwały ślad po sobie, zasłużą na właściwe miejsce w historii szkoły.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu