^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC10070.jpeg2 września 2017 r. odbyła się XVI Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi PCK do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim).

 

Najważniejszym momentem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal. W spotkaniu udział wzięło około tysiąca krwiodawców, wraz z rodzinami i sympatykami z wielu miejscowości Podkarpacia. Uroczystości uświetniło również 14 sztandarów klubów HDK.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC09763a.jpegPrzed rozpoczęciem Mszy św. dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy w podcieniach kościoła, dedykowanej św. Maksymilianowi Marii Kolbe, patronowi krwiodawców w 35. rocznicę kanonizacji.

Na początku Eucharystii proboszcz i kustosz Sanktuarium o. Krzysztof Hura OFMCony powitał Księdza Arcybiskupa, księży kapelanów, przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, krwiodawców, ich rodziny oraz wszystkich zgromadzonych. Wraz z ks. Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowali przybyli kapłani.

W homilii Arcybiskup odniósł się do objawień fatimskich, w których Matka Boża jest znakiem czasu dla nas i zaprasza do odnowienia gorliwości oraz do ufnego zawierzenia się Jej. „(…) Maryja zaprasza nas umęczonych, cierpiących, do tego, aby pokrzepić się, aby być mocnym. Matka Boża z Fatimy zachęca nas do wytrwałej i stałej modlitwy, do której zachęcała dzieci, ale do której zachęca i zobowiązuje nas także. Z modlitwą łączy się duch ofiary, łączy się także postawa dzięcięctwa Bożego (…)” – mówił Arcybiskup. Nawiązując do słów sł. Bożej Łucji z Fatimy wyjaśnił na czym polega pokuta. Następnie zauważył, że krwiodawcy naśladują Chrystusa, który przelał za nas krew. „(…) Dawcy krwi służą Panu Bogu i ludziom w sposób ofiarny, trudny, właściwie niezastąpiony. Jak wszyscy wiemy dobrze krew jest lekarstwem niezwykłym, bardzo skutecznym. Stąd też nasza modlitwa przed obrazem Matki Bożej w pierwszą sobotę miesiąca (…) niech będzie podziękowaniem krwiodawcom, którzy wstępują w ślady Chrystusa, który przelał krew za nas, w świetle Maryi, która współuczestniczyła w tym, co wydarzyło się na Kalwarii. (…) Niech radość Maryi, Matki Zmartwychwstałego Pana, będzie także naszą radością. Amen” - powiedział Abp.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC09775.jpegPo komunii św. o. Krzysztof Hura podziękował Panu Bogu i Matce Bożej za kolejny przeżyty rok, a także obecnym na Mszy św.: „Serdecznie dziękuję naszemu Księdzu Arcybiskupowi Adamowi za obecność pośród nas, za odprawianą w naszej intencji Mszę św., za wygłoszone Słowo Boże, Bóg zapłać wszystkim księżom – ks. Marcinowi Kwiatkowskiemu kapelanowi Garnizonu Przemyśl, ks. Stanisławowi Świder ojcu duchownemu z WSD w Przemyślu, ks. Dominikowi Osowskiemu z Narola, wszystkim, którzy w sposób zorganizowany tutaj przybyli. Słowa podziękowania kieruję w stronę przedstawicieli władz parlamentarnych, które składam na ręce pani senator Alicji Zając oraz pana posła Andrzeja Matusiewicza. Dziękuję również przedstawicielom władz samorządowych. Dziękuję za państwa obecność i świadectwo życia. Dziękuję wszystkim, którzy z racji pełnionych funkcji, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, okręgowym są zaangażowani w dzieło krwiodawstwa, wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej pielgrzymki na czele z prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu panem Mieczysławem Gibałą. Wam wszystkim dziękuję za wspólną modlitwę, za to, że bezinteresownie dzielicie się najcenniejszym darem – darem swojej krwi, a przez to dajecie nadzieję tym, którzy oczekują powrotu do zdrowia (…) ”.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC09794.jpegO. Krzysztof zaprosił zebranych na kolejne spotkanie krwiodawców: „Poproszono mnie także, abym przekazał informację o kolejnym spotkaniu, a mianowicie: Komitet Organizacyjny i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie zapraszają środowiska kolbiańskie i wszystkich, którym bliski jest święty Maksymilian Maria Kolbe na dzień 23 września 2016 r. do Niepokalanowa do udziału w II Ogólnopolskim Spotkaniu. W programie tego spotkania jest oczywiście uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, zwiedzanie miejsc związanych z życiem św. Maksymiliana. W czasie tych obchodów będzie także m.in. okazja do honorowego oddawania krwi. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do szczegółowych informacji, jakie znajdują się na plakatach, jak i na stronie Niepokalanowa”.

Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili krwiodawcy. W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyli także m.in. Janusz Hamryszczak zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Marek Kudła Wicestarosta Powiatu Przemyskiego, Antoni Olak członek ZG PCK, wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, Artur Czado przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PCK, Eugeniusz Taradajko wiceprzewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK, członek POO PCK, Artur Stalmach zastępca dyrektora POO PCK, Urszula Bzdek zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC09850.jpegPo Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na dróżki kalwaryjskie, by uczestniczyć w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które prowadził ks. Stanisław Świder, a śpiew animowała Katarzyna Doniek.

Spotkanie zwieńczyła wspólna zabawa i posiłek. Nad Wiarem pątników bawiła kapela „Kaszyce” oraz DJ „BLAZE”. Pielgrzymów zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK PRZEMYŚL, której szefem jest Łukasz Szaruga.

Organizatorzy pielgrzymki: Podkarpacki Odział Okręgowy PCK, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" działający od 44 lat przy tym Oddziale.

W pielgrzymce udział wzięli krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Jarosławia, Sieteszy, Sanoka, Husowa, Mielca, Rzeszowa, Jedlicza, Jasła, Żołyni, Białegostoku, Harty, Gaci, Zręcina, Narola, Dębicy, Radymna, Krosna, Wojaszówki, Ustrobnej, Przemyśla.

ZDJĘCIA W GALERII

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Katarzyna Adamczyk

Copyrigcht © 2022 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu