^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC00005.jpegDzielić się dobrem

3 września 2016 r. odbyła się jubileuszowa XV Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi PCK do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej (gmina Fredropol w powiecie przemyskim). Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski ks. Abp Adam Szal. W spotkaniu udział wzięło około tysiąca krwiodawców, którzy przybyli z kilkunastoma sztandarami, ich rodziny i sympatycy z wielu miejscowości Podkarpacia.

 

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC00066.jpegPo Mszy św. uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na dróżkach kalwaryjskich, którą prowadził ks. Witold Burda, kapelan honorowych krwiodawców PCK w Przemyślu. Rozważania podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej były poświęcone tematowi czternastu uczynków miłosierdzia – siedmiu co do ciała i siedmiu co do duszy: „Przeżywamy Rok Miłosierdzia to dla nas zaproszenie, by przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jeszcze głębiej odkryć ich sens i piękno” – podkreślił ks. kapelan. Ks. Witold mówił m.in. o grzechu życia i mieszkania razem przed ślubem, co jest grzechem ciężkim, o potrzebie wychowania i odpowiedzialności dorosłych wobec młodego pokolenia, o szczególnej roli rodziców w tym procesie, bo to oni są pierwszymi wychowawcami i katechetami, o cierpliwości w wychowywaniu i stawianiu mądrych wymagań, o dzieleniu się światłem, które wychodzi ze zmysłu wiary, o wadze słów wypowiadanych do drugiego człowieka i ogromnym wyczuciu potrzebnym w relacjach międzyludzkich, o tym, by nasze postępowania stawało się coraz lepsze, o powołaniu do świętości, o pomaganiu sobie nawzajem, o odwadze wyznawania wiary w miejscu publicznym, o umiejętności przebaczania, o głębszej świadomości tego, co dokonało się podczas naszego chrztu, o modlitwie za zmarłych, nawiedzaniu cmentarza, o sile wspólnej modlitwy, która może wyprosić różne łaski, o wartości błogosławieństwa dzieci przez rodziców przed wyjściem z domu.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC00085.jpegPrzy okazji omawiania uczynku miłosierdzia – głodnych nakarmić - ks. Witold wspomniał o różnych akcjach organizowanych przez Parafialne Zespoły czy Szkolne Koła Caritas. „Caritas to piękna instytucja, która cieszy się ogromnym zaufaniem w sondażach społecznych. W szkole ponadgimnzjalnej, gdzie do niedawna uczyłem, organizowaliśmy z młodzieżą ze Szkolnego Koła Caritas różne akcje, m.in. kwesty przy supermarketach. Wiele osób, którym pomagaliśmy pakować zakupy przy kasach, mimo że mieliśmy koszulki i czapki z logo Caritas, pytało – skąd jesteście, na co zbieracie? Odpowiadaliśmy – należymy do Szkolnego Koła Caritas i zbieramy na uczniów z naszej szkoły pochodzących z biednych rodzin i na Dom Matki i Dziecka w Przemyślu. I wszyscy mówili – jeśli to na Caritas, to dam ofiarę. Przy tej okazji, bo też pracuję w Caritas, chcę podziękować wszystkim za wsparcie inicjatyw, jakie organizuje nasza Caritas. Zachęcam do czynienia uczynków miłosierdzia w ramach działalności prowadzonej przez Caritas naszej Archidiecezji. Możemy być spokojni. Tu nigdy nie są zmarnowane środki” – mówił ks. Witold.

Następnie kapelan mówił o wartości małych gestów, o poruszających świadectwach ludzi, którzy posługują w ramach wolontariatu w hospicjach, o sercach bijących rytmem serca Boga, o zrozumieniu piękna gościnności, o kulturze szacunku wobec siebie nawzajem. „Wtedy go doświadczę, kiedy okażę go innym” – zaznaczył.

Modliliśmy się także o to, abyśmy nie zagubili postawy dziecka, o większą wrażliwość i szacunek dla Jezusa obecnego podczas Eucharystii w Najświętszym Sakramencie. W nawiązaniu do zachowania się w kościele ks. Witold przypomniał, abyśmy wchodząc do świątyni czynili znak krzyża wodą święconą oraz wyrażali wiarę w obecność Pana Jezusa w Eucharystii przyklękając przed Najświętszym Sakramentem.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC00129.jpegNa zakończenie Drogi Krzyżowej w celu zyskania łaski odpustu zupełnego odmówiliśmy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego Franciszka modlitwy „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario” i „Wierzę w Boga”, dziękując Panu Jezusowi za Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, za Jego posłuszeństwo woli Ojca. Ks. Witold podziękował ks. Diakonowi za posługę w czasie Mszy św., za obecność i pomoc w czasie modlitwy różańcowej i Drogi Krzyżowej, siostrze Anieli i pani Basi z radia FARA za posługę, panom, którzy nieśli krzyż i nagłośnienie, wszystkim za udział w pielgrzymce, modlitwę i zaprosił na przyszły rok. Życzył ks. Diakonowi, żeby ten ostatni okres formacji w Seminarium przygotowujący bezpośrednio do przyjęcia święceń kapłańskich zaowocował umocnieniem wiary na czas pięknej kapłańskiej posługi, a wszystkim, żeby każdego dnia pogłębiali wzajemne relacje przez częste przebywanie ze sobą i słuchanie się nawzajem. „Niech dynamiczna, radosna i szlachetna postawa wypływająca z wiary nieustannie przenika każdą sferę naszego życia, a tak potrzebne dobro niech stale będzie naszym udziałem” – powiedział na zakończenie kapelan honorowych krwiodawców PCK w Przemyślu, po czym udzielił wraz z ks. Diakonem wszystkim zebranym błogosławieństwa.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_DSC00154.jpegW czasie Drogi Krzyżowej, już kolejny raz, śpiew animowały Ola z parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego oraz Madzia z parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu. Spotkanie integracyjne zakończyła wspólny zabawa i posiłek. Pielgrzymów zabezpieczała Grupa Ratownictwa PCK PRZEMYŚL, której szefem jest Łukasz Szaruga.

Organizatorzy pielgrzymki: Podkarpacki Odział Okręgowy PCK, Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu i klub HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej".

W pielgrzymce uczestniczyli znamienici goście, krwiodawcy, ich rodziny i sympatycy m.in. z: Jarosławia, Gaci, Rzeszowa, Przemyśla, Krosna, Sieteszy, Sanoka, Harty. Horyńca Zdroju, Żołyni, Mielca, Dębicy, Ropczyc, Jasła, Gorlic, Narola, Radymna, Zręcina, Ustrobnej gm. Wojaszówka, Oleszyc, Dubiecka, Medyki, Lubaczowa.

ZAPRASZAM DO GALERII

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik, Robert Ryzner

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu