^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby9.jpegPrzykład dobrej aktywności

 

Taki przykład dała młodzież z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie koło Jarosławia. W dniu 18 stycznia 2006 roku powstał szkolny klub Honorowych Dawców Krwi PCK.

Młodzież zachęcona podczas pogadanek, przeprowadzonych na początku tego roku miała czas na zastanowienie się nad decyzją o honorowym krwiodawstwie. I tym razem młodzi ludzie nie zawiedli. Założyli własny, szkolny klub HDK. Powstały w ramach prowadzonej na terenie powiatu jarosławskiego akcji „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew” klub liczy 48 osób.

„Ogromnie się cieszę, że jest tyle dobrej młodzieży otwartej na potrzebę udzielania pomocy innym” – mówi dyrektor ZSOiL Halina Matysiak. Prezesem klubu wybrano Joannę Łuszczyszyn, która przygodę z krwiodawstwem rozpoczęła w 2004 roku. Oddała dotychczas ponad 2 litry krwi. Zapytana, dlaczego to robi, odpowiada: „To wielka rzecz móc uratować komuś zdrowie, a być może i życie. Niewielu ludziom jest to dane. Mam dobry przykład w rodzinie. Krew oddaje mój tata, siostra, a kolejna ma zamiar to czynić”. Joannę  zastępuje Krzysztof  Sowa, sekretarzem jest Łukasz Sołek, a skarbnikiem Małgorzata Łuszczyszyn. Do klubu należy Jarosław Nowak, nauczyciel matematyki, który osobiście doświadczył jak ważna jest tego rodzaju pomoc drugiemu.

Opiekunem klubu została Jolanta Wojtowicz-Żygadło nauczyciel fizyki i przedmiotów ekonomicznych. Od kilkunastu lat zajmuje się sprawami PCK w szkołach i ma w tym zakresie duże doświadczenie. „Z przyjemnością poprowadzę klub. Wkrótce założymy kronikę, a na ścianie naszej szkoły umieścimy gazetkę o tematyce czerwonokrzyskiej” – dodaje z zadowoleniem.

Wspomniana akcja prowadzona jest przez Ewę Załęską kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK  w Jarosławiu i Zdzisława Wójcika wiceprezesa ds. krwiodawstwa tego Zarządu. Spotkanie w szkole Ewa podsumowuje jednym zdaniem: „Spotkaliśmy prawdziwie przyjaznych ludzi”.

Do założenia klubu wystarczy 10 zdrowych osób, wyrażających chęć oddania krwi co najmniej raz w roku.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2023 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu