^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_pb100001.jpegDla kogoś z nas...

 

Od 2009 r. uczniowie, nauczyciele, pracownicy Zespołu Szkół w Kańczudze i osoby pełnoletnie ze społeczności lokalnej uczestniczyli w czterech akcjach krwiodawstwa. Zwłaszcza ostania akcja, która miała miejsce we wrześniu 2011 r. była szczególna. Wymienieni dzielili się cząstką siebie dla bliskiej im osoby – Justyny.

Po tej akcji zrodził się pomysł założenia szkolnego klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Korzystając z zaproszenia władz Zespołu Szkół wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik 4 listopada 2011 r., przybliżył szkolnej społeczności zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.

Podczas pogadanki w sali gimnastycznej między innymi omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz 9 czekolad.

Poinformował, że patronem krwiodawców od 22 maja 1999 r. jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Zaprosił zebranych na XI Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 1 września 2012 r. Na zakończenie zaprezentował plansze z kolorowymi zdjęciami pokazującymi działania ratownicze prowadzone przez przemyskich strażaków podczas wypadków drogowych, pożarów i innych zdarzeń, a także albumy ze zdjęciami z akcji krwiodawstwa organizowanymi w szkołach, urzędach i Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie powiatów jarosławskiego i przeworskiego.

Po przemyśleniu tematu 10 listopada 2011 r. powstał klub HDK PCK „Dar krwi” przy ZS w Kańczudze. Prezesem liczącego 14 osób klubu został wybrany Michał Warzecha, wiceprezesem Jarosław Leniar. Funkcję sekretarza powierzono Annie Wójcik, a skarbnika Patrycji Wołoszyn. Klub powstał dla uczczenia zbliżających się Dni HDK PCK (22-26 listopada).

„Cieszę się, że jestem honorowym krwiodawcą. Kilkakrotnie już pomagałem potrzebującym i chętnie będę to czynił dalej. Świadomość, że komuś pomogłem odzyskać zdrowie jest bardzo miła” – powiedział prezes Warzecha.

Inicjatorką powołania klubu jest pani Donata Kozłowska ucząca fizyki i podstaw przedsiębiorczości, która również oddaje krew. „Powinniśmy mobilizować siebie samego oraz znajomych, młodzież do oddawania krwi, żeby w razie potrzeby nam jej nie zabrakło. Ostatnia akcja dla Justyny pokazała, że taka pomoc może być potrzebna każdemu z nas” – stwierdziła.

Z powstania klubu cieszy się pani Dorota Konieczna dyrektor Zespołu. Nie tylko popiera tę piękną społeczną działalność, ale również deklaruje pomoc w razie potrzeby. Podczas rozmowy dowiedziałem się, że inni członkowie klubu, jak np. Piotr Tokarz i Rafał Brzozowski też zdążyli już podzielić się tym życiodajnym płynem z potrzebującymi. Zdjęcie klubowiczów ze spotkania założycielskiego zostało już zamieszczone tuż obok pięknej gazetki (zdjęcia z akcji krwiodawstwa w dużej antyramie) wiszącej w szkole na II piętrze.

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – powiedział błogosławiony Jan Paweł II, który po zamachu na jego życie w maju 1981 r. również potrzebował krwi. Te piękne słowa zawsze warto mieć w pamięci i wcielać je w życie. Wspaniałym przykładem jest postawa młodych ludzi z Kańczugi.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu