^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02921.jpeg„Z potrzeby serca

 

W gronie osób pragnących pomagać chorym, znaczącą rolę odgrywają druhowie. 15 lipca 2013 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Pełkińskiej, gmina Jarosław, powstał klub Honorowych Dawców Krwi „Płomyk Nadziei”.

W marcu tego roku podczas posiedzenia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jarosławiu, któremu przewodniczył prezes tego Zarządu druh Stanisław Górski, m.in. poruszone zostały także sprawy honorowego krwiodawstwa. Druh Górski podkreślił, że na terenie powiatu działa kilkadziesiąt takich klubów, w tym sporo strażackich. Obecny na posiedzeniu Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Piotr Biały całym sercem popiera tę piękną społeczną inicjatywę. Na spotkaniu obecni byli także m.in. wiceprezes-naczelnik OSP w Wólce Pełkińskiej Tadeusz Poprawa oraz wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02710.jpegPodczas spotkania z druhami w ich jednostce, 12 lipca 2013 r., autor artykułu prezentował uczestnikom Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując strażakom, do wglądu, wymienione własne dokumenty. Wręczył im także druki „Oświadczenia woli” z prośbą o przemyślenie tematu i podjęcie decyzji w tej kwestii. Więcej na: www.pck.plwww.krewkart.pl ; www.poltransplant.org.pl 

W nawiązaniu do tematu, podkreślił, że w ten sposób wypełniamy wolę bł. Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” napisał: „Oprócz faktów powszechnie znanych, istnieje jeszcze heroizm dnia codziennego, na który składają się małe lub wielkie gesty bezinteresowności, umacniające autentyczną kulturę życia. Pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02712.jpegPrzypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. „bombę kaloryczną” czyli 9 tabliczek czekolady.

Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej. Warto pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02714.jpegPrzybliżył temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info 

Zachęcił także do uczestnictwa w XII Podkarpackiej Pielgrzymce HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowanej na 7 września tego roku.

Poinformował też krwiodawców o rabatach w ramach akcji „Dawcom w darze”. Uczestniczący w tej akcji udzielają rabatu wszystkim aktywnym HDK. Rabat jest przyznawany na podstawie legitymacji HDK, pod warunkiem, że ostatnie oddanie miało miejsce nie dawniej niż przed rokiem. Szczegóły na www.dawcomwdarze.pl

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02715.jpegZaznaczył, że rok 2014 będzie rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”.

Ze strony druhów padło sporo pytań, skierowanych do gościa, co świadczyło o dużym zainteresowaniu tematem. Strażacy długo się nie namyślali i 15 lipca 2013 r. założyli klub HDK PCK „Płomyk Nadziei”. Prezesem wybrano druha Wojciecha Hala, członka Zarządu OSP, wiceprezesem został strażak Dawid Perykasza, sekretarzem strażak Krystian Danak, a skarbnikiem - kierowca OSP Adam Poprawa.

Do klubu, oprócz osób zaczynających przygodę z krwiodawstwem, należą także druhowie, którzy już w wcześniej oddawali krew. Są to: Sylwester Ogryzek, Konrad Czwakiel, Krystian Danak.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_dsc02719.jpeg„Cieszę się, że powstał „Płomyk Nadziei” skupiający oddanych tej idei ludzi. Fakt ten przyczyni się przede wszystkim do dalszej regularnej pomocy potrzebującym, a także m.in. do uaktualnienia posiadanych legitymacji HDK PCK, uregulowania spraw związanych z otrzymaniem, przysługujących zasłużonym krwiodawcom odznak” – mówi druh Tadeusz Poprawa.

W odpowiedzi na pytanie, jak zachęciliby innych do tej formy działalności, druhowie odpowiadają: „Każda kropla naszej krwi jest bardzo cenna. Zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnym, gdzie jest dużo wypadków drogowych i w rolnictwie. Zgłoś się do najbliższego punktu krwiodawstwa i oddaj cząstkę siebie”.

Liczący 15 osób klub powstał dla uczczenia przypadającego w tym roku jubileuszu 55 lat HDK PCK.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i Rafał Florek

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

p3130017.jpg

 

W nagłym wypadku!

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu