^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_p3240100.jpegPierwszy w gminie

 

Dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia, przypadającego 7 kwietnia tego roku druhowie z OSP w Sieteszy, gmina Kańczuga, założyli klub Honorowych Dawców Krwi PCK.

Na zaproszenie prezesa Zarządu OSP w Sieteszy Roberta Ryznera do siedziby jednostki 24 marca 2012 r. przybył wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik. Podczas spotkania przybliżył druhom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.

Przekazał także deklaracje dotyczące przyjęcia do klubu oraz indywidualną kartę HDK zapraszając jednocześnie do zgłoszenia jednostki OSP do VII edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Podczas spotkania w świetlicy OSP omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując druhom do wglądu wymienione własne dokumenty.

Jeszcze tego samego dnia przy OSP w Sieteszy powstał klub HDK PCK liczący 24 osoby. Prezesem wybrano Rolanda Florka, wiceprezesem Grzegorza Żygę. Sekretarzem klubu został Janusz Zając, a skarbnikiem Andrzej Ulman. W skład Zarządu weszli także Józef Chmura i Franciszek Kałamarz. Klubowicze mają również w swoich szeregach, jak na razie, dwie druhny - Patrycję Majcher i Joannę Ulman.

„Spełniło się moje marzenie” – wyznaje prezes Roland Florek, który oddał już prawie 18 litrów krwi i jest absolutnym rekordzistą wśród klubowiczów. Część z nich już wcześniej rozpoczęła swoją przygodę z krwiodawstwem. Na przykład Jerzy Majcher oddawanie krwi rozpoczął w sierpniu 1982 r. będąc na studium i ma już na swoim koncie 2150 ml oddanej krwi. Także Janusz Zając w czerwcu 1986 r. pełniąc służbę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Przemyślu zaczął oddawać krew. Ma już 3450 ml oddanej krwi. Panowie są dumni ze swoich dzieci, które pragną ich naśladować. Wśród członków klubu cząstką siebie dzielili się także m. in. druhna Patrycja Majcher - 1800 ml, druh Andrzej Ulman - 2250 ml.

Z powstania klubu zadowolony jest główny inicjator – prezes Robert Ryzner, który do niego należy. „116 lat wstecz, nasi poprzednicy założyli OSP. Dzisiaj tworzymy nową historię krwiodawstwa w naszej jednostce” – wyznaje.

Z pierwszego w gminie strażackiego klubu krwiodawców zadowolony jest Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Jacek Sołek. „Wierzę, że za przykładem tych druhen i druhów pójdą pozostałe, spośród 12 jednostek z gminy” – dzieli się spostrzeżeniami Burmistrz.

Strażacy-krwiodawcy są otwarci na inne osoby chcące wstąpić do klubu. Już czynią starania dot. wstąpienia do tej czerwonokrzyskiej rodziny kolejnych kilku członków. Wśród uczniów tut. Szkoły Podstawowej ogłosili konkurs, który ma wyłonić nazwę klubu.

Władze tej najmniejszej jednostki organizacyjnej PCK skupiającej strażaków, ich rodziny i mieszkańców tej miejscowości, przy współpracy z UMiG planują 19 sierpnia tego roku uczestniczyć w zbiorowej akcji oddania krwi przy OSP w Sieteszy.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2023 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu