^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby13.jpegCisi bohaterowie czasów pokoju

 

Honorowi krwiodawcy są tymi, którzy bez hałasu i fanfar na co dzień pełnią szlachetną misję przekazywania tego, co człowiek ma najcenniejsze – własnego zdrowia, własnej tkanki dla będącego w potrzebie, nieznanego sobie człowieka.

W szczególny sposób uczcili XIV Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazach. 11 lutego 2006 roku przy tej jednostce powstał pierwszy w gminie Radymno klub Honorowych Dawców Krwi PCK. To historyczne wydarzenie miało miejsce tuż po zakończeniu zebrania sprawozdawczo-wyborczego podsumowującego realizowane w okresie ostatnich pięciu lat działania.

To niezwykle powołanie do służby ludziom, których prawdopodobnie nigdy nie spotkają, a którym oddają cząstkę siebie, wybrana na prezesa klubu Ilona Grzeszczuk podsumowuje jednym zdaniem: „Krew każdemu może się przydać, kiedyś i mnie również może być potrzebna”. Ilona od kilku lat systematycznie oddaje krew. Swoją przygodę z tą piękną działalnością społeczną rozpoczęła jeszcze w Zespole Szkół Technicznych i Agrobiznesu w Radymnie. Oddała już 1350 mililitrów tego jedynego w swoim rodzaju leku. Członkinią OSP jest od 2000 roku. Druhnę Ilonę zastępuje druhna Renata Andrejko, studiująca informatykę na UMCS w Lublinie, która też już oddawała krew. Sekretarzem została druhna Anna Szablan, która prowadzi kronikę tut. OSP, a skarbnikiem Tadeusz Kobylarz, naczelnik OSP. W skład członków klubu wszedł prezes miejscowych druhów Jan Fusiek, który zapewnia, że w kronice OSP znajdzie się miejsce dla działań prowadzonych przez klub. Inni druhowie mają już na swoich kontach po kilka litrów oddanej krwi.

Klub powstał w związku z akcją: Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew. W jej ramach na terenie powiatu jarosławskiego od 2002 roku powstało już 10 klubów HDK, w tym dwa skupiające strażaków ochotników. Realizatorami akcji są: Ewa Załęska, kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik, wiceprezes ds. krwiodawstwa tej organizacji. 

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik 

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu