^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby4.jpegKrwiodawcy z „Kopernika”

 

W dniu 25 marca 2004 roku dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia w Liceum Ogólnokształcącym  im . M. Kopernika w Jarosławiu powstał  klub zrzeszający honorowych krwiodawców. Powstanie klubu to efekt prowadzonej w tym roku szkolnym w szkołach średnich akcji „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew”. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia na terenie powiatu jarosławskiego byli: Ewa Załęska z PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik prezes Klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu, którzy wcześniej podczas wygłaszanych w „Koperniku” pogadanek nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa zachęcali młodzież do tego rodzaju społecznej działalności.

Prezesem klubu została Elżbieta Srebrnicka, jej zastępcą Edyta Rusinek, sekretarzem Natalia Krzeptoń, skarbnikiem Tomasz Czemerda. W skład komisji rewizyjnej weszli Izabela Michalska, Sylwia Żygadło, Agnieszka Madycka. Jego opiekunem wybrano panią Emilię Majkowską – pielęgniarkę.

Zapytana przeze mnie o swoją przygodę z krwiodawstwem Iza Michalska odpowiada: „Cieszę się, że mogę w ten sposób pomóc innym ludziom. Honorowe krwiodawstwo w mojej rodzinie ma już pewne tradycje. Gdy w styczniu 2002 roku mój tata został prezesem Klubu HDK PCK „Opoka” działającego przy parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie już wtedy chciałam oddać krew, ale nie miałam jeszcze 18 lat. W październiku ub. roku stałam się pełnoletnia. Chcąc uczcić swoją dojrzałość oddałam krew po raz pierwszy  w dniu 6 grudnia 2003 roku podczas akcji krwiodawstwa pod hasłem „Mikołajkowa Kropla Krwi” zorganizowanej przez „Opokę”, ZR PCK w Jarosławiu i RCKiK w Rzeszowie. Moja mama również oddaje krew”.

Warto zaznaczyć, że powstanie klubu możliwe było dzięki przychylności i ogromnemu zaangażowaniu pani dyrektor Jadwigi Szewczyk oraz pani Emilii. Jest to drugi w Jarosławiu szkolny klub powstały w okresie ostatnich pięciu miesięcy. Do założenia Klubu HDK PCK wystarczy akces 10 nauczycieli bądź uczniów.

Tekst Zdzisław Wójcik

Fotografia Tomasz Czemerda

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu