^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby11.jpegKrew może być potrzebna każdemu z nas

 

Członkowie OSP w Gaci, w powiecie przeworskim stanowią wspaniały zespół. Jest on połączeniem doświadczenia z powiewem młodości. To zżyci ze sobą i stale się wspierający ludzie. Są wśród nich ci, którzy dopiero zdobywają szlify strażackie wspierani przez wiedzę i przyjaźń całego zespołu. Co bardzo ważne – otwarci są na nowe inicjatywy. Jeszcze tego samego dnia (28.01.06.), kiedy krew była potrzebna tym, którzy ucierpieli w katowickiej katastrofie budowlanej, strażacy ochotnicy wstąpili do założonego przez Ewę Załęską, kierownika Biura Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu i wiceprezesa ds. krwiodawstwa tego Zarządu, jednocześnie prezesa Klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu Zdzisława Wójcika, klubu honorowych krwiodawców. Ten pierwszy na terenie tego  powiatu klub przy Ochotniczej Straży Pożarnej powstał w ramach akcji „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddawać krew”.

Na prezesa wybrano jednogłośnie Michała Polaka, studiującego w  WSAiZ w Rzeszowie. „Moi rówieśnicy mają w sobie iskierkę działania i to się czuje” – mówi zadowolony z powierzonej mu funkcji Michał. Wiceprezesem został Rafał Rogala, który doskonale wie, że w OSP trzeba być ciągle do dyspozycji i dawać z siebie wiele. Sekretarzem została Magdalena Dubiel, a skarbnikiem Marek Szewczyk.

W skład liczącego 15 osób klubu  weszli m.in. prezes OSP Gać Emil Pacuła, kierownik Orkiestry Dętej tej jednostki Dariusz Homa, a także niemal cała rodzina Dubielów. Tata – Zdzisław rozpoczął swoją przygodę w punkcie krwiodawstwa w Przeworsku. Oddał dotychczas 7 litrów tego bezcennego leku. Córki Anna i Magdalena chcą dorównać tacie. Synowie Łukasz i Piotr już kilkakrotnie podzielili się cząstką siebie z potrzebującymi. „Pomagając innym ludziom, odkrywamy znaczenie każdego ludzkiego życia, a także odnajdujemy cel swojego istnienia” – stwierdza Piotr, który pracuje w szpitalu w Przeworsku jako ratownik medyczny. Krew może być potrzebna każdemu z nas, i to czasem szybciej, aniżeli myślimy.

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2023 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu