^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_p3130017.jpeg

Poukładaj komuś życie – oddaj szpik!

Pomóżmy Karolkowi!

Pod takimi hasłami w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu 13 marca 2013 r. odbyła się druga już akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

 

Jak zwykle poprzedziła ją prelekcja, podczas której wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik wyjaśnił młodzieży, na czym polega proces rejestracji.

Bardzo ważne jest, aby decyzję o zgłoszeniu do rejestru podejmować w odpowiedzialny i przemyślany sposób tak, by w przyszłości nie narazić zdrowia biorcy. Pan Wójcik przedstawił dwa sposoby poboru szpiku, najczęściej wykonywane, omawiając związane z tym konsekwencje.

13 marca zgłosiło się 38 osób chętnych do zarejestrowania się, jako potencjalny dawca szpiku, z czego 24 oddały krew. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Wśród tych, którzy wzięli udział w akcji byli uczniowie ZSSChiO, Zespołu Szkół Drogowych i Licealnych oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu. Podczas akcji Z. Wójcik omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Przekazał uczestnikom do wglądu wymienione własne dokumenty. Kilkunastu chętnym osobom wręczył do wypełnienia druki „Oświadczenia woli”. Wielu uczestnikom akcji podarował kalendarze i ulotki informujące o honorowym krwiodawstwie PCK.

Niektórzy pytani o wrażenia i emocje związane z podjęciem decyzji o zarejestrowaniu się jako potencjalny dawca szpiku, mówili o zwykłej potrzebie pomocy drugiemu człowiekowi. „Nie czuję się bohaterką, myślę, że każdy zdrowy człowiek powinien postąpić w taki sposób” – mówi Sylwia, uczennica ZSSChiO. „Udział w tej akcji bardzo dobrze przemyślałam, to nie mogła być spontaniczna decyzja. Trzeba pamiętać, że w każdej chwili mogę zostać poproszona o darowanie komuś życia” – dodaje Agnieszka – uczennica LO w Jarosławiu.

Akcję zorganizowały Agnieszka Hrycewicz i Hanna Wojciechowska-Kiwior opiekunki szkolnego klubu HDK PCK „Kropelka”, a sprawnie przeprowadziła ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Dojrzała decyzja uczestników akcji z pewnością przyczyni się do szybszego znalezienia dawcy szpiku dla siedmioletniego Karolka z Żurawicy. Choruje on na Anemię Falconiego, która powoduje wady kości i zmiany w pigmencie skóry, asymetrię kciuków oraz zrastanie palców stóp.

Wszystkich, którzy chcieliby również pomóc, m.in. Karolkowi i innym oczekującym na szpik, prosimy o zgłoszenie się do najbliższych Oddziałów Terenowych RCKK w Rzeszowie w celu pobrania niewielkiej ilości krwi na ustalenie ewentualnego dawcy szpiku kostnego.

Kolejna akcja rejestracji dawców szpiku kostnego w ZSSChiO z pewnością za rok.

Wszystkich, którzy potrzebują informacji nt. oddawania szpiku kostnego zapraszam na stronę www.szpik.info

Galeria zdjęć

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu