^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_1.jpeg

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień ten promuje świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Przybliża i poszerza wiedzę wśród społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów. Zwraca także uwagę na bardzo istotny fakt – noszenia przy sobie „Oświadczenia woli”, które traktowane jest jako informacja o decyzji dotyczącej naszych narządów, na wypadek nagłej śmierci. Oświadczenia nie trzeba nigdzie zgłaszać. Warto jednak poinformować o nim swoich bliskich.

b_150_100_16777215_00_images_2.jpeg

Transplantacja czyli przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do drugiego, to szansa na życie dla wielu osób rocznie. Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito), ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). W Polsce, w przypadku stwierdzenia zgonu, obowiązuje zasada domniemanej zgody, w myśl której, brak sprzeciwu za życia osoby zmarłej wobec dawstwa narządów, pozwala uznać ją za potencjalnego dawcę narządu.

Dawcą możemy zostać również za życia dla najbliższych krewnych w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka oraz innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste i za zgodą sądu.

Obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji to również doskonała okazja, aby uczcić wszystkich dawców narządów i ich rodziny oraz podziękować transplantologom, których ciężka praca pomaga w ratowaniu i poprawianiu jakości życia wielu ludzi.

b_150_100_16777215_00_images_3.jpeg

6 października 2023 r. w auli PANS w Jarosławiu odbyła się Powiatowa Konferencja „Przeszczepianie narządów – darem życia” Zorganizowana została przy współpracy Starosty Powiatu Jarosławskiego Stanisława Kłopota z Koordynatorem Transplantologii w Powiecie Jarosławskim – Bogumiłą Hołowacz.

Konferencję otworzył Stanisław Kłopot. Zwracając się do licznie przybyłych uczestników konferencji powiedział: „Naszym obowiązkiem jako społeczności jest wspieranie i promowanie kultury przeszczepiania narządów. Musimy podjąć działania edukacyjne, aby zwiększyć świadomość na temat tego, jak ważne jest zgłaszanie się jako dawca i jakie znaczenie ma to dla osób oczekujących na przeszczep. Musimy być zjednoczeni w naszym wysiłku, aby umożliwić każdemu, kto tego potrzebuje, dostęp do przeszczepów i zapewnić godne życie po przeszczepie”.

b_150_100_16777215_00_images_4t.jpeg

W programie konferencji znalazły się wykłady poświęcone tematyce przeszczepów, takie jak: „Transplantacja narządów i tkanek w Polsce” – wykład Teresy Danek – POLTRANSPLANT oraz „Jak wygląda dawstwo w regionie?” – wykład Elżbiety Misztak – Wojewódzkiego Koordynatora Transplantacyjnego.

Po wykładach swoim świadectwem podzieliły się osoby, które są biorcami.

Następnie miał miejsce panel dyskusyjny prowadzony przez Bogumiłę Hołowacz. Młodzież była zainteresowana tematem, co odzwierciadlała ilość, dość szczegółowych, zadawanych przez ich przedstawicieli pytań.

Dziękuję organizatorom za cenną inicjatywę. Cieszę się. że mogłem uczestniczyć w takiej, mojej kolejnej już konferencji – wcześniej w Krośnie, Iwoniczu Zdroju, ponieważ każde, tego rodzaju spotkanie, ubogaca odbiorcę, daje do myślenia.

b_150_100_16777215_00_images_5aa.jpeg

Od 2004 r. noszę przy sobie wypełnione „Oświadczenie woli”. Od tego czasu podczas pogadanek z młodzieżą i osobami dorosłymi m.in. na te tematy, przeprowadzonych na terenie kilku powiatów województwa podkarpackiego przekazałem zainteresowanym ponad 7 500 czystych druków „Oświadczenia woli”. Dziękuję za współpracę w tym zakresie Paniom Agnieszce Żmijewskiej i Elżbiecie Starzak. Z wieloma osobami kontaktuję się często przy różnych okazjach. Cieszę się, gdy podchodzi do mnie młoda dziewczyna, chłopak czy dojrzała kobieta i pokazując „Oświadczenie woli” mówią: „Mam ten druk od pana i noszę go przy sobie – wypełniony!”. Odpowiadam – jestem z Ciebie dumny! Tylko w październiku 2023 r. udostępniłem zainteresowanym osobom czyste druki „Oświadczenia woli” podczas pogadanek w Łazach, Radymnie oraz trzech spotkań w Przemyślu.

Zbliża się sezon spotkań rodzinnych. Winniśmy rozmawiać na powyższe tematy nie tylko podczas konferencji, ale także spotkań towarzyskich czy właśnie rodzinnych. Warto pamiętać, że każdy przeszczep narządu jest szansą na przedłużenie życia.

Opracowanie Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu ,zdjęcia Mirella Pieniążek i Zdzisław Wójcik

b_150_100_16777215_00_images_6a.jpeg b_150_100_16777215_00_images_7b.jpeg

b_150_100_16777215_00_images_8a.jpeg
 

Gościmy

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

p4280137.jpg

 

W nagłym wypadku!

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu