W związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-Cov-2 na świece oraz w Polsce, prawdopodobnie wiele osób odczuwa niepokój. To zrozumiałe i naturalne, że w takiej sytuacji możesz doświadczać stresu i strachu! Takie reakcje mogą nam pomóc w różnych sytuacjach, lecz jedynie gdy trwają przez krótki okres czasu. Gdy poziom stresu i napięcia utrzymuje się przez dłuższy czas lub znacznie wzrasta, może obniżyć nasze zdolności radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. W międzyczasie możemy doświadczyć również innych reakcji takich jak obniżony nastrój, złość, bezsenność, trudności z koncentracją i wiele innych. To bardzo ważne, aby każdy z nas potrafił poradzić sobie z nimi w zdrowy i efektywny sposób! Poniżej znajdziecie proste rady, z których warto skorzystać w tym czasie.
Reakcje psychologiczne na kryzys zdrowia psychicznego:
- zmęczenie
- wyczerpanie
- nadwrażliwość
- wściekłość, złość
- obawa
- rozpamiętywanie
- panika
- smutek
- zagubienie
Co należy zrobić:
- Sprawdzaj informacje jedynie w rzetelnych źródłach (potwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny).
- Zapoznaj się z informacjami na temat zasad higieny, mycia rąk oraz procedur w przypadku podejrzenia zakażenia, przekaż je rodzinie i znajomym.
- Zachowaj swoją codzienną rutynę na tyle, ile możesz! Nawet w domu możesz angażować się w wiele aktywności takich jak spędzenia czasu z rodziną, czytanie książek, gotowanie, joga czy inne relaksujące dla Ciebie zajęcia.
- Bądź w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, okaż swoje zainteresowanie i troskę.
- Zwróć uwagę na swoje emocje i reakcje związane ze stresem. Zastanów się czy odczuwasz jakąś zmianę w swoim nastroju i zachowaniu w ostatnim czasie.
Czego nie należy robić:
- Nie rozpowszechniaj informacji, które mogą powodować strach i niepokój, bez uprzedniego sprawdzenia ich w rzetelnych źródłach.
- Nie podążaj za działaniami i radami innych osób bez uprzedniego sprawdzenia rekomendacji w rzetelnych źródłach. Pomoże Ci to uniknąć irracjonalnych działań i zachowań takich jak gromadzenie zapasów żywności, leków czy stygmatyzacja osób zarażonych koronawirusem.
- Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na poszukiwanie informacji i materiałów na temat wirusa. Nadmierne wczytywanie się w statystyki może wzmagać uczucie niepokoju i lęku.
Postaraj się nie dzielić z bliskimi swoimi obawami związanymi z epidemią. Trzymaj się faktów i procedur.
Masz wątpliwości i pytania?
ZADZWOŃ 800 190 590
CAŁODOBOWA INFOLINIA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA