^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

 width=

Od 1 do 28 lutego 2019 r. trwała IV Akcja Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego i Jarosławskiego. Kilkuset żołnierzy, strażaków, celników, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy służby więziennej, dla uczczenia XXVII Światowego Dnia Chorego przypadającego 11 lutego, oddało wiele litrów krwi.

 

12 i 13 lutego 2019 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie - Terenowym Oddziale w Przemyślu przy ul. Sportowej, spotkało się 52 uczestników akcji, by dzielić się z potrzebującymi własną krwią. Tym, cennym lekiem wzbogacili bank krwi m.in. członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu – Adam Rodzeń i Mateusz Zagulak.

 width=

Ku uciesze organizatorów akcji - Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu oraz klubu "Płomyk", współpracujących z ww. przemyskim Terenowym Oddziałem, do akcji włączyli się druhowie Witold Szajny Wójt Gminy Rokietnica, który pierwszy raz oddał krew w Jarosławiu w 1982 r. gdy był uczniem Technikum Rolniczego w Sośnicy, a także Mariusz Kiper, Dariusz Stysiał, Arkadiusz Sykała, Piotr Bąk - członkowie klubu HDK PCK "Niejedna krew" skupiający w większości druhów, działającego przy Urzędzie Gminy w Rokietnicy, na czele z prezesem Waldemarem Kapłonem. Podczas tej akcji państwo Jadwiga Karpińska i Dariusz Balicki nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Do punktu krwiodawstwa przybyli także druhowie z OSP w Kupiatyczach – Marcin Staszel, Wiesław Drozd, Mateusz Ferlian, Łukasz Ferlian, Patrycja Cieliczka, Kamil Pelc, Krzysztof Wiącek, z OSP w Kniażycach – Aleksander Dzimira, Dominika Chrobak, Dariusz Jakubas, z OSP w Medyce – Szymon Szczygielski, Jakub Furmański, z OSP w Krasiczynie – Marcin Kazienko, funkcjonariusz KM PSP w Rzeszowie pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Łukasz Krawiec, który przybył do Przemyśla w czasie wolnym od służby. Pan Łukasz przygodę z krwiodawstwem rozpoczął 27 lutego 2014 r. w Przemyślu. Oddał już 4,5 litra krwi. Zapytany dlaczego, mówi: „To nic nie boli, nic nie kosztuje, a bardzo pomaga osobom potrzebującym takiego leku”. Poproszony o słowa zachęty dodaje: „Każdy kto może, powinien oddawać krew, która jest potrzebna nie tylko osobom po wypadkach, ale też takim, które poważnie zachorowały. Krwi nie da się wyprodukować ani kupić w żadnej aptece. Korzystając ze zdobytego doświadczenia, jako funkcjonariusz PSP, ratuję ludzkie życie na służbie i poza nią, choćby dzieląc się cząstką siebie”.

 width=

W drugim dniu akcji dopisali druhowie z OSP Radymno z klubu HDK PCK "Dar życia" - Witold Bassara, Mariusz Kapelanik, Paweł Bar, Marcin Gałka. Zbiórkę krwi wsparli Jacek Szyngiera prezes klubu HDK PCK „Dar serca” przy OSP w Duńkowicach oraz członkowie tego klubu Jolanta Błaszczyk i Mateusz Błaszczyk. Druh Mateusz jest funkcjonariuszem KP PSP w Jarosławiu i pełni służbę w JR-G. Krew oddali także druhowie z OSP w Bolestraszycach – Mirosław Buć, Paweł Sawka, Paweł Żygała, Dariusz Żygała, z OSP w Medyce – Michał Szydłowski, z OSP w Sośnicy – Wojciech Szywała, funkcjonariuszka i funkcjonariusze służby więziennej z Zakładu Karnego w Przemyślu, funkcjonariuszka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie I batalion, druhowie z OSP w Wielkich Oczach. Łącznie zebrano ponad 20 litrów krwi. Podczas akcji obecni byli bryg. Adam Sosnowski Komendant Miejski PSP w Przemyślu i jego zastępca bryg. Bogusław Szczurko – obaj należą do klubu „Płomyk”, a także prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu Witold Kazienko. Panowie Komendanci i prezes bardzo wspierają ideę dzielenia się najpiękniejszy darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi – krwią ratującą życie. „To najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności. To dzięki takim ludziom ktoś zobaczy najmilszy sercu uśmiech, ktoś dostanie drugą szansę od losu” – zauważa bryg. Sosnowski.

Warto przypomnieć, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Każdy dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Jednorazowo oddajesz tylko 450 mililitrów. Wystarczy zgłosić się do stacji krwiodawstwa. Trzeba być pełnoletnim i mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

 width=

Piszący ten artykuł, wiceprezes OR PCK w Jarosławiu, jednocześnie prezes "Płomyka", który oddał ponad 27 litrów krwi, podczas akcji omawiał i prezentował wszystkim zainteresowanym Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, udostępniając do wglądu wymienione własne dokumenty. Przekazywał też czyste druki „Oświadczenia woli”. Sygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Informował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca.

Zapraszał też na XXII Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy w dniu 25 maja 2019 r. oraz na XVIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września tego roku.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom akcji za piękną, godną naśladowania postawę oraz personelowi przemyskiego Terenowego Oddziału za fachową i miłą obsługę dawców.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

ZAPRASZAMY DO GALERII

Copyrigcht © 2021 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu