^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_DSC01415.jpeg25 lipca 2015 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przeżywaliśmy IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego. Eucharystii w intencji krwiodawców przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Grzegorz Ryś.

 Przeszło tysiąc honorowych dawców krwi, członków ich rodzin, sympatyków tej pięknej społecznej działalności dziękowało Panu Bogu za zdrowie i możliwość dzielenia się tym bezcennym darem, jakim jest krew. W tym spotkaniu pod hasłem „Krwiodawca świadkiem Dobrej Nowiny” uczestniczyli pielgrzymi z Polski, m.in. z Przemyśla, Jarosławia, a nawet z zagranicy.

Centralnym punktem tego niezwykłego i jakże pięknego spotkania była uroczysta Msza św. sprawowana przez 13 kapłanów, z których część związana jest ze środowiskiem dawców krwi i szpiku. Ks. bp podczas homilii m.in. podkreślił wartość daru, jaki ofiarują potrzebującym dawcy krwi i szpiku. Komentując fragment Ewangelii, w którym matka synów Zebedeusza przychodzi do Jezusa i prosi, by jej synowie w Królestwie Niebieskim zasiedli po Jego prawej i lewej stronie, biskup przypomniał, że Jezus całe dobro - do oddania swojego życia włącznie - czynił zupełnie bezinteresownie, nie licząc na żadną zapłatę, ani nawet na satysfakcję. „To postawa odległa od tego, jak myślimy my i jak myśleli dwaj uczniowie z sobotniej Ewangelii. Lecz od Boga możemy dostać taką łaskę, że pragniemy w sobie najpierw przeżyć, a potem wytrwać w takim dobru, które jest absolutnie bez interesu, które jest darem z siebie samego, które jest miłością, która absolutnie w niczym nie szuka siebie” - wyjaśniał biskup. Podkreślił również, że nie sposób nie być wdzięcznym osobom, które dzielą się z innymi "nie pieniądzem, nie czasem, tylko swoim życiem". „Jesteście bardzo blisko Jezusa w dawaniu siebie, w dawaniu swojej krwi, w dawaniu swojego szpiku. Dajecie kawałek swojego życia, dajecie siebie. Jesteście niesamowicie bliscy Jezusowi w tym, co robicie” - podkreślił bp Ryś. Następnie dodał: „Ta Ewangelia jest niesamowicie piękna, bo ona pokazuje, że człowiek nie tylko czyni to, co Jezus, ale jeszcze robi to tak samo jak Jezus. To znaczy w absolutnej bezinteresowności, w duchu kogoś, kto siebie samego uważa za niewolnika, za kogoś, kto nie ma tytułu do niczego” Na zakończenie stwierdził: „Człowiek może być dla drugiego absolutnie bezinteresownym darem. I to naprawdę jest Dobra Nowina, to jest miara wielkości człowieka”.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_DSC01344.jpegPodczas Mszy św. przewodniczący Rejonowej Rady HDK Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK Jerzy Kornaus – dawca i biorca krwi - wyraził wdzięczność księdzu biskupowi za przewodniczenie, a współcelebransom za uczestnictwo w Eucharystii. Przypomniał, że dawcy i biorcy spotykają się, aby modlić się o Boże Miłosierdzie oraz zawierzać swoją przyszłość Opatrzności Bożej. Zaznaczył, że honorowi dawcy krwi i szpiku dziękują Panu Bogu, że mogą w ten sposób pomagać bliźniemu. Podkreślił, że zostało zarejestrowanych ponad 1000 pielgrzymów. Wyraził radość z tego, że ta pielgrzymka się rozwija. Dziękując ks. biskupowi za wygłoszone Słowo Boże, przekazał mu bukiet czerwonych róż – symbol krwiodawców oraz zaprosił wszystkich na X taką pielgrzymkę do Łagiewnik.

Na Mszy św. wręczono także order świętego Maksymiliana Marii Kolbego – od 22 maja 1999 r. patrona krwiodawców w Polsce. Odebrał go pan Waldemar Łukaszewski. Został on odznaczony za "bezinteresowną działalność na rzecz środowiska honorowych dawców krwi i całej społeczności Łęczycy i powiatu łódzkiego, będącą wyrazem ofiarności i miłości bliźniego". Orderem pana Waldemara uhonorował płk w st. spocz. Henryk Zając, prezes klubu HDK PCK powstałego przy Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, kanclerz kapituły Suwerennego Orderu Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który także zaprosił zebranych na Ogólnopolską Pielgrzymkę HDK i innych środowisk, z okazji 75-tej Rocznicy Męczeńskiej Śmierci Św. Maksymiliana Marii Kolbego, dla których jest on patronem, a która odbędzie się 8 października 2016 r. w Niepokalanowie/Teresinie pod nazwą „Maksymilianalia - Niepokalanów 2016”.

Na zakończenie Eucharystii, przez ręce ks. bpa otrzymaliśmy Boże błogosławieństwo. Po Mszy św., dla pielgrzymów, dała piękny koncert Młodzieżowa Parafialna Orkiestra Dęta „Ad Astra” z Łodzi – Andrzejowa, której dyrygentem jest Stanisław Tetera. Krakowska Caritas, po tej uczcie duchowej, pamiętając, że pielgrzym jeść musi, zapewniła chętnym tradycyjną, a zarazem pyszną, grochówkę. O godzinie 15.00 odmówiona została koronka do Bożego Miłosierdzia.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_DSC01340.jpegWarto wspomnieć, że w czasie pielgrzymki, obok bazyliki Bożego Miłosierdzia stacjonowały krwiobusy z Regionalnego oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W akcji oddawania krwi wzięło udział 88 pielgrzymów. Oddali oni łącznie niemal 40 litrów tego życiodajnego leku, którego mimo postępu medycyny nie można niczym zastąpić. Chętnych było więcej, ale nie każdemu w tym dniu stan zdrowia na to nie pozwolił. Zgłaszały się także osoby chcące się dopisać do rejestru dawców szpiku kostnego.

Pielgrzymkę honorowym patronatem objął metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy to: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Małopolski Oddział Okręgowy PCK.

„Takie pielgrzymki to niewątpliwie dobry sposób na propagowanie idei honorowego dawstwa krwi i szpiku kostnego, a także element konsolidujący środowiska krwiodawców, jak w przypadku tej pielgrzymki, niemal z całej Polski” – zgodnie twierdzą przedstawiciele grup z Przemyśla i Jarosławia. Przed samą pielgrzymką odwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Zostało ono powołane z inicjatywy ks. kard. Stanisława Dziwisza 2 stycznia 2006 r., jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu – 22 października 1978 r.: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Centrum kontynuuje prace rozpoczęte przez instytut Jana Pawła II, który został założony przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. Papieski ośrodek strzeże, utrwala i pogłębia dziedzictwo oraz promuje wartości, jakimi żył i o których nauczał Święty Jan Paweł II.

Warto pamiętać o tych słowach Jana Pawła II: „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”. Jan Paweł II mówił także: „Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka”.

b_150_100_16777215_00_images_pielgrzymki_DSC01346.jpegPo uroczystościach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zwiedziliśmy Kraków, m.in. Wawel, Rynek. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Połączenie przeżyć duchowych ze zwiedzaniem pięknego miasta ubogaciło nas wewnętrznie. Państwo Helenka, Jan, Krysia, Dzidek, Terenia, Piotr, Irenka, Bolek, Renata, Bronia z mężem Zdzichem są zachwyceni i… już pragną jechać w przyszłym roku. Człowiek jest bogaty, gdy żyje pełnią życia, a od dawna wiadomo, że na wspomnienia pracuje się całe życie.

W imieniu PCK zapraszam Czytelników na niezwykłe spotkanie rodziny czerwonokrzyskiej. Uczestnikami są dawcy krwi, ich rodziny, przyjaciele oraz sympatycy. Jesteśmy umówieni w Kalwarii Pacławskiej 5 września 2015 r. Odbędzie się tam XIV Podkarpacka Pielgrzymka HDK. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych przyjmuje Oddział Rejonowy PCK w Przemyślu: telefon 16 670 04 02 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Program pielgrzymki: 7.30 – 8.45 - rejestracja grup (przyjmowane są zgłoszenia darów ofiarnych i pocztów sztandarowych); 08.45 - zbiórka pocztów sztandarowych; 09.00 - Msza św. w kościele przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej w intencji krwiodawców i pielgrzymów; 11.00 – rozpoczęcie Drogi Krzyżowej po dróżkach kalwaryjskich; ok.13.00 – spotkanie integracyjne krwiodawców w Nowosiółkach Dydyńskich nad Wiarem.

Wdzięczni za wspaniałą wizytę w Krakowie-Łagiewnikach zapraszamy na bogate w przeżycia spotkanie w pięknej Kalwarii Pacławskiej.

Galeria

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu