^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_DSC07836.jpeg„Dar krwi - świadectwem wiary w Syna Bożego" - pod takim hasłem 31 maja 2014 r. odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę. Eucharystii w intencji honorowych krwiodawców i ich rodzin odprawionej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Polowy WP Józef Guzdek.

 

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polek, podprzeor sanktuarium. Powiedział m.in.: „Dziękujemy wam za świadectwo życia, za bezinteresowne dzielenie się darem swojej krwi, przez co niesiecie nadzieję tym wszystkim, którzy oczekują powrotu do zdrowia. Żyjemy dzięki temu, co dostajemy, ale dopiero dzięki temu, co dajemy innym, nasze życie ma sens. Serdecznie wam życzę, by Maryja pochyliła się nad każdym z was z takim samym zatroskaniem, z jakim pochylała się nad Jezusem”.

W homilii bp Guzdek zaznaczył, że „Papież Franciszek podczas jednego ze spotkań powiedział: „Miłość Caritas jest czułością Kościoła względem swojego ludu, czułością Matki Kościoła względem swoich dzieci”. Po czym dodał: „Czułości i bliskości - tego najbardziej brak w świecie, kiedy jest głód, trzeba nakarmić, kiedy są ranni, trzeba ich opatrzyć, załamanych na duchu podnieść, wlać w ich serca nadzieję, kiedy potrzebują krwi, by mogli przeżyć, potrzeba tej ofiary z serca dla serca”. W nawiązaniu do sensu życia podkreślił, że „życie ludzkie jest piękne, i o tyle ma sens”. „Jeśli nasze serca nie są zasklepione, zamknięte miłością własną, ale otwarte na potrzeby Boga, bliźnich i Ojczyzny. Miarą wielkości ludzkiego życia jest serce otwarte na potrzeby drugiego serca” - powiedział.

b_150_100_16777215_00_images_DSC07807.jpegKontynuując dodał:„Wiek XX był czasem obfitego przelewania polskiej krwi, ale Polacy jej nie żałowali walcząc o wolność naszą i waszą na wielu frontach II wojny światowej, walcząc o wolność naszej Ojczyzny. Dziś nasza Ojczyzna cieszy się pokojem, krew nie jest przelewana, ale patrząc na was, chcę z całą mocą powiedzieć, że krew jest ofiarowana. To właśnie wy, ta wielka rzesza honorowych dawców krwi, regularnie oddajecie ten cenny dar, ratując życie innym. Wiemy, jak wiele wypadków, jak wiele nieszczęść, jak wiele chorób dotyka naszych braci i sióstr, to oni wołają o życiodajny eliksir, jakim jest krew. Właśnie dziś na Jasnej Górze, u Tronu naszej Matki i Królowej, dziękujemy za wasze otwarte serca, bo to z waszych otwartych serc przelewacie krew w serca potrzebujących. Ten obraz powinien pozostać z tej dzisiejszej Eucharystii: dwa serca, z jednego do drugiego przelewa się ten życiodajny płyn”.

Ks. bp mówił także o wdzięczności: „Bracia i siostry, dziś na Jasnej Górze, u stóp Matki Bożej w sposób szczególny dziękujemy Bogu za was, ludzi sukcesu, ludzi pięknych wyborów, honorowych dawców krwi. To wy ofiarujecie bliźnim najcenniejszy dar, jakim jest krew. Rekordziści osiągają dziesiątki litrów w swoim życiu. Chcę wam w imieniu tych wszystkich bezimiennych tu, w Domu Matki wyrazić wdzięczność, bo nie znacie tych, którzy korzystają z waszego serca, ale jestem ich głosem, i tu w sercu stolicy duchowej mówię: dziękujemy, dziękujemy za otwarte serce zdolne do nieustannego dawania siebie, dawanie tego, co tak bardzo cenne. Jednocześnie przez wstawiennictwo Maryi prośmy, aby w Jej szkole kolejne pokolenia uczyły się postawy miłości miłosiernej, aby tu otwierały się serca gotowe bezinteresownie nieść pomoc, okazywać czułość, która nie zna granic”.

Podsumowując stwierdził: „Tu w sercu stolicy duchowej naszej Ojczyzny dziękuję, za to wasze otwarte serce, zdolne do tego nieustannego dawania siebie, dawania tego, co tak bardzo cenne – swojej krwi”. Podkreślił, że krwiodawcy są ludźmi spełnionymi ponieważ potrafią służyć bliźniemu. Przypomniał postacie świętych, którzy kierowali się heroiczną miłością: włoską lekarkę Joannę Berettę Molla i Maksymiliana Marię Kolbego – od 22 maja 1999 r. patrona krwiodawców. Następnie zaapelował do krwiodawców: „Przez wstawiennictwo Maryi prośmy, aby w Jej szkole kolejne pokolenia uczyły się postawy miłości miłosiernej”.

Na zakończenie liturgii ks. płk Surma zawierzył krwiodawców Matce Bożej Jasnogórskiej.

Bp Guzdek uhonorował ustanowionym przez siebie Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Zbigniewa Patyka, który oddał 218 litrów krwi i jej składników, Józefa Wańka dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i ks. płk. Zenona Surmę Krajowego Duszpasterza Honorowych Dawców Krwi i dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Następnie Honorowy Prezes klubu S HDK RP im. dr Zygmunta Tokarskiego w Rafinerii Nafty „Jedlicze” S.A. Julian Szmyd przekazał ks. biskupowi logo Ordynariatu WP, jako wyraz wdzięczności za przewodniczenie Eucharystii w intencji krwiodawców i ich rodzin.

b_150_100_16777215_00_images_DSC07933.jpegW imieniu odznaczonych podziękował pan Józef Waniek. „Ekscelencjo Księże Biskupie!! W imieniu wyróżnionych pragnę złożyć Ks. Biskupowi najserdeczniejsze podziękowanie za to piękne wyróżnienie, jakim jest medal Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Wręczone nam w tym świętym miejscu - Domu Matki Sanktuarium Narodu Polskiego - medale traktujemy jako szczególne wyróżnienie”– powiedział. Po chwili dodał: „Ekscelencjo Księże Biskupie zapewniamy Cię, że z wiarą, nadzieją i miłością realizować będziemy powołanie służenia chorym, którzy czekają na ten szczególny lek - dar serca, krew i jej składniki, przywracający zdrowie, a nierzadko ratujący ludzkie życie”. Następnie zaznaczył: „Naszą obecnością w dniu dzisiejszym na tej XVII Pielgrzymce HDK chcemy podziękować Matce Najświętszej, Królowej Polski za dar zdrowia, siły i energię do pracy i prosić Ją o dalszą opiekę nad nami, pracownikami Centrów Krwiodawstwa i wszystkimi Honorowymi Dawcami Krwi i Szpiku Kostnego. Dziękujemy Ci, Księże Biskupie w imieniu nas tutaj obecnych, naszych rodzin, za sprawowaną tak piękną Eucharystię, wygłoszone Słowo Boże i pasterskie błogosławieństwo. Bóg zapłać i szczęść Boże czcigodny Księże Biskupie”.

Mszę św. koncelebrowało kilkunastu duszpasterzy honorowych dawców krwi z całej Polski, w tym m.in. ks. por Grzegorz Bechta – opiekun Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Żołnierski Dar” działającego przy 5 batalionie strzelców podhalańskich w Przemyślu, jednocześnie Kapelan Garnizonu Przemyśl, kapelan BiOSG w Przemyślu ks. szer. SG Łukasz Kociołek.

W Bazylice Jasnogórskiej stanęło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych klubów honorowych dawców krwi. Obok byli żołnierze z „Żołnierskiego Daru”, którzy przybyli wraz z rodzinami.

Ks. Grzegorz tak wspomina pielgrzymkę: „Była to pierwsza nasza wspólna pielgrzymka, podczas której razem mogliśmy dziękować Bogu i ludziom za życie i dar wzajemnej troski o nie we wspólnocie krwiodawców”. Dzieląc się przeżyciami dodaje: „Dziękujemy Dowódcy i Zastępcy naszej jednostki - 5 bsp za życzliwość i wsparcie działalności naszego klubu. Jednocześnie jako opiekun wszystkich zawierzam Matce naszej Hetmance, nie zapominając o rodzinach, które też z nami uczestniczyły w tej pielgrzymce”.

b_150_100_16777215_00_images_DSC07948.jpegByli z nami także członkowie klubu HDK PCK „Vita” działającego przy BiOSG w Przemyślu z kapelanem oraz rodzinami. Barbara Kurcz członek Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, członek zarządu Klubu „Vita” tak opowiada o pielgrzymce: „Mieliśmy trochę więcej szczęścia niż większość pielgrzymów, bo mogliśmy przebywać w Częstochowie do następnego dnia. Z bijącymi sercami uczestniczyliśmy we Mszy św., wśród tłumu ludzi takich, jak my - większość dumnie nosiła emblematy Polskiego Czerwonego Krzyża i swoich klubów. Taki znak rozpoznawczy bardzo skraca dystans między ludźmi. Czas wykorzystaliśmy też na udział w Apelu Jasnogórskim o godzinie 21-ej. Nabożeństwo to rozpoczyna i nadaje mu wyjątkowo podniosły nastrój, „Bogurodzica” dumnie odśpiewana przez chór męskich głosów. W tym niezwykłym momencie jeszcze bardziej czuje się historyczne znaczenie tego miejsca, w którym na każdym kroku spotykamy pamiątki z naszej narodowej przeszłości. Dojmującym przeżyciem było dla mnie odwiedzenie galerii, na ścianach której rozwieszono obrazy Drogi Krzyżowej namalowane przez Jerzego DUDĘ-GRACZA. Artysta namalował swoją Golgotę po rzuceniu nałogu alkoholowego i powrocie na drogę wiary. Zawarł w niej nie tylko mękę Chrystusa – pokazał też, jak ciężkie są krzyże niesione przez każdego z nas w najróżniejszych momentach życia ludzi i dziejów narodów, w tym jego własne zmagania ze słabością.” Po czym zaznacza: „Dla mnie ten dzień był szczególny z wielu względów – towarzyszyło mu skupienie religijne, poczucie bliskości z innymi, świadomość historii i zachwyt nad pięknem architektury oraz zgromadzonych tam dzieł sztuki”. Na zakończenie podkreśla:. „Patrząc na wyjątkowość tego miejsca nie dziwi tak liczna rzesza krwiodawców i ludzi związanych z naszym ruchem. Myślę, że w tym dniu tysiące serc na Jasnej Górze biło w tym samym rytmie”.

Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach, któremu przewodniczył ks. płk Surma. Rozważania poszczególnych stacji odczytali krwiodawcy.

Uczestnicy tego pięknego spotkania oddali ponad 10 litrów krwi w ambulansie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, który stał u stóp Jasnej Góry. Wśród oddających pielgrzymkowy dar krwi w ambulansie był m.in. ks. płk Zenon Surma, Anna i Mateusz Dańczak należący do klubu HDK PCK im. „Orląt Przemyskich„ przy Oddziale Rejonowym PCK w Przemyślu. Oboje są Zasłużonymi HDK. Anna uczciła wejście w dojrzałe życie właśnie oddaniem krwi. Mateusz dzieli się cząstką siebie od 1999 r. Pierwszy raz oddał krew w punkcie krwiodawstwa w Przemyślu, jeszcze gdy mieścił się przy ul. Rogozińskiego. „Modliliśmy się podczas pielgrzymki w osobistej intencji. Ufamy, że nasza prośba zostanie wysłuchana” – mówią Anna i Mateusz.

Podczas pielgrzymki dziękowałem Maryi za to, że z pomocą Jej Syna i dobrych ludzi w latach 2002-2014 założyłem 100 klubów HDK PCK na terenie województwa podkarpackiego.

W pielgrzymce uczestniczyli członkowie klubów Honorowych Dawców Krwi z całej Polski wraz z rodzinami, przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża, a także duszpasterze klubów. Do sanktuarium przybyły również osoby, które dzięki krwi ofiarowanej przez honorowych krwiodawców mogły wrócić do zdrowia. Z województwa podkarpackiego przybyli krwiodawcy i ich rodziny m.in. z Jarosławia, Rzeszowa, Jasła, Jedlicza, Radymna, Sanoka, Krosna, Przeworska, Łańcuta, Ropczyc, Przemyśla, Tarnobrzega, Dębicy, Stalowej Woli.

Organizatorem XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę były ordynariat polowy i Krajowy Duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu