^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby1.jpegDostrzegli szansę czynienia dobra

 

Prowadzone od wielu lat badania w placówkach hematologicznych badania mające na celu wynalezienie i wyprodukowanie specyfiku, który zastąpiłby ludzka krew dotychczas nie zostały uwieńczone sukcesem. W dalszym ciągu jedynym producentem krwi jest żywy organizm, a jedynym źródłem tego najcenniejszego leku jest człowiek-dawca.

W ramach rozpoczętej w miesiącu wrześniu 2002 roku akcji pod hasłem: „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew” przeprowadzone zostały przez Ewę Załęską z PCK w Jarosławiu i Zdzisława Wójcika – prezesa Klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu pogadanki nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie. Na efekt tych spotkań nie trzeba było długo czekać. W dniu 7 listopada 2002 roku dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa rozpoczął działalność Klub HDK PCK w tym zespole.

Warto dodać, że w kilka dni po wrześniowych spotkaniach czworo uczniów pojechało oddać krew do punktu w Jarosławiu. Było to ważne wydarzenie w ich życiu, które zostanie na zawsze w ich pamięci. Na prezesa klubu wybrana została Karolina Bassara. Klub w dniu inaugurującym działalność liczył 15 kobiet i 9 mężczyzn. W skład Zarządu weszli: Aneta Kosztyła – wiceprezes, Edyta Czemerda – sekretarz, Marta Zachodnia – skarbnik. Godnym podkreślenia jest fakt, że dyrektor zespołu Zbigniew Petynia bardzo popiera tę inicjatywę. Sam w przeszłości kilkakrotnie honorowo oddawał krew. Cieszy to, że wśród krwiodawców jest p. Zbigniew oraz Anna Kalisz – nauczyciel wychowania fizycznego.

Przykład młodych ludzi z radymnieńskiej szkoły, godny naśladowania, pozwala żywić nadzieję, że kropelki bezcennej krwi będą kapać w każdej sytuacji, gdy zajdzie potrzeba. Warto zaznaczyć, że jest to drugi klub HDK PCK, który powstał w Radymnie w tym roku.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik  

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu