^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby30.jpegGłos serca

 

Jedną z najpiękniejszych cech człowieka jest wola niesienia bezinteresownej pomocy ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie. Taką wolę wykazali nauczyciele, księża katecheci oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych   w Przeworsku.

11 września 2008 r.  powstał przy tej placówce pierwszy młodzieżowy klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Głos Serca”. Prezesem wybrano jednogłośnie Piotra Baja.  W pracach klubu zastępuje go Maria Wołoszyn. Na prowadzenie dokumentacji związanej z jego działalnością wyraziła zgodę Gabriela Kukulska. Za sprawy finansowe odpowiedzialna jest Ewelina Makara.

„Młoda krew jest najzdrowsza – niezniszczona przez alkohol i inne używki. Mamy ją w sobie. Chcemy pomagać innym bezinteresownie” – wyznała w imieniu Zarządu klubu Gabriela. „Mój tata jest krwiodawcą, czego życzę swoim rówieśnikom” – dodała po chwili.

Powstanie klubu poprzedziła pogadanka wygłoszona przez wiceprezesa ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisława Wójcika. Inicjatorem powstania „Głosu Serca” była Agnieszka Lechowicz ucząca języka niemieckiego. „Krwiodawstwo stanowi piękny przykład aktywnej potrzeby działania na rzecz drugiego człowieka i zasługuje na szczególne uznanie” - mówi p. Agnieszka opiekująca się klubem.

Swoją osobowością, miłym usposobieniem oraz radą wspierały  moralnie w tej pięknej postawie młodzież panie: Małgorzata Flak – szkolna pielęgniarka i Lucyna Kruk – ucząca języka niemieckiego. Nauczycielki Lucyna Kruk i Agnieszka Lechowicz od wielu lat sprawują opiekę nad Szkolnym Kołem PCK działającym przy tym zespole.

„W dalszym ciągu jedynym producentem krwi jest żywy organizm. Jestem zadowolona, że nauczyciele i młodzież tak żywo zareagowali na pomysł założenia klubu. Sprawdzian przejdą podczas akcji krwiodawstwa zaplanowanej na 17 września br. (od 9.00 do 12.00) w sali UM i Starostwa w Przeworsku” – opowiada dyrektor ZSOiZ pani Krystyna Ścisłowicz.

Klub, liczący 103 członków, powstał dla uczczenia 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w Polsce. Stosowny wpis o tym wydarzeniu znalazł się w kronice szkolnej. Wśród wielu pięknych tablic znajdujących się na korytarzach szkolnych, a obrazujących doskonale bogatą działalność szkoły, należne miejsce znalazła tablica informująca o założeniu i działalności klubu HDK.

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu