^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby8.jpegJarosławscy dawcy krwi

 

Dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w tym mieście w dniu 14 kwietnia 2005 roku powstał Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Kilkuset uczniów wcześniej wysłuchało pogadanek na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Aż 63 z nich zdecydowało się podzielić cząstką siebie z potrzebującymi i wstąpiło do klubu. Prezesem wybrana została Anna Biela, którą zastępuje Roland Florek. Dokumentację prowadzi Joanna Kostecka.

Opiekunem klubu z ramienia grona pedagogicznego została Ewa Turkiewicz , która  od 1995 roku opiekuje się również Szkolnym Kołem PCK. „Młodzież do tematu krwiodawstwa podchodzi poważnie. Wcześniej niektórzy uczniowie chodzili oddawać krew dla wolnego dnia. Ich świadomość stale rośnie. Teraz wiedzą, że ta działalność jest bardzo potrzebna” – opowiada pani Ewa. „Do rekordzistów, którzy oddali już po blisko  3 litry  krwi należą m.in. Sławek Krupa, Paweł Grąz, Roland Florek – dodaje z dumą. Anna Biela, zapytana co skłoniło ją do tej działalności, odpowiada: „Byłam kiedyś w szpitalu, gdzie widziałam wiele nieszczęść. Tam właśnie postanowiłam, że jak będę pełnoletnia, oddam krew”.

Inicjatywę powołania klubu poparła dyrekcja szkoły: Marian Białoskórski, Marta Kurpiel i Zdzisław Zierkiewicz. Pracę związaną z organizacją spotkań z poszczególnymi grupami młodzieży wzięła na swoje barki Anna Łuczyńska – pedagog szkolny, której sprawy PCK od wielu lat są bardzo bliskie. Informacja o tym, że  klub jest oraz wykaz jego członków i zdjęcie przedstawiające szkolną rodzinę krwiodawców została umieszczona na gazetce znajdującej się na szkolnym korytarzu. Fakt ten znalazł również odzwierciedlenie w kronice.

Powstanie klubu to m.in. efekt kontynuowanej w tym roku szkolnym akcji pod hasłem „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew”. Pomysłodawcami i realizatorami tego przedsięwzięcia na terenie powiatu jarosławskiego są Ewa Załęska z Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik, prezes Klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.

Warto wspomnieć, że jest to już szósty szkolny klub w Jarosławiu założony w ostatnich kilku latach. Do powstania klubu wystarczy zgoda 10 osób. Każdy, kto odda honorowo krew ma bezpłatnie oznaczoną grupę krwi.

Tekst  i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu