^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby7.jpegSpełnione marzenie

 

Od dawna młodzież z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu marzyła o własnym Klubie HDK PCK. Część uczniów brała czynny udział w akcjach „Na ratunek” oddając cząstkę siebie. Dyrekcja zespołu popierała tę cenną inicjatywę i … podzielała marzenia młodzieży.

Na terenie placówki od lat działa Koło PCK. Wicedyrektorowi Mieczysławowi Rodzince zagadnienia czerwonokrzyskie są bardzo bliskie. W latach 1991-1995 był opiekunem pierwszej szkolnej Drużyny Ratownictwa Medycznego PCK działającej w Jarosławiu przy ówczesnym ZSD-G i Ogólnokształcących. Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Rejonowego PCK. „Postawa młodzieży zmobilizowała nas do podjęcia stosownych kroków. Zaprosiliśmy do naszej szkoły Ewę Załęską z PCK w Jarosławiu oraz Zdzisława Wójcika, prezesa Klubu HDK PCK „Płomyk” działającego przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu celem przybliżenia szerszemu gronu młodzieży zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Po wygłoszonych w dniu 6 stycznia 2005 roku pogadankach 21 uczniów zdecydowało się na ten rodzaj społecznej działalności” – opowiada wicedyrektor.

Prezesem  klubu wybrano Marzenę Dusiło, jej zastępcą została Patrycja Galanty. Wszelkie poczynania klubowiczów skrzętnie notować będzie sekretarz Monika Orłowska, a za symboliczne składki członkowskie odpowiada Szymon Ozimek. Młodzież zamierza tuż po feriach oddać grupowo krew w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, gdzie dwa razy w miesiącu przyjeżdża ambulans z RCKiK w Rzeszowie.

„Traktujemy to jako ważny element pracy wychowawczej z młodzieżą. Będziemy wspierać działalność klubu” – mówi p. Mieczysław. Jego opiekunem została p. Jolanta Żegadło, nauczyciel matematyki i fizyki, wieloletnia opiekunka szkolnego Koła PCK. Zapytana przeze mnie prezes Marzena, dlaczego zdecydowała się na ten krok, odpowiada: „Wierzę w to, że moja krew może być bardzo potrzebna. Chcę w ten sposób pomagać innym ludziom. Mój brat również jest krwiodawcą”.

ZR PCK w Jarosławiu pragnie za pośrednictwem redakcji Gazety Jarosławskiej serdecznie podziękować młodzieży z ZSD-G i L za ubiegłoroczną pomoc przy przeprowadzce do nowej siedziby przy ul. Poniatowskiego oraz za pracę podczas  składania w siedzibie Zarządu 8 ton żywności otrzymanej w ramach programu PEAD, a przeznaczonej dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu