^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby29.jpegPostanowili pomagać

 

10 kwietnia 2008 r. przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pawłosiowie powstał klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Płomyk Nadziei”. Klub skupia 39 osób chętnych do niesienia pomocy potrzebującym od zaraz. Spotkanie rozpoczęła wygłoszona przez wiceprezesa ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisława Wójcika pogadanka na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Następnie dokonano wyboru władz klubu i ... utrwalono tę historyczną chwilę na wspólnej fotografii.

Prezesem wybrano jednogłośnie doświadczonego druha Tadeusza Nalepę.  „Będziemy systematycznie oddawać krew, żeby pomagać ludziom, którzy tego potrzebują” – stwierdza prezes. Jego zastępcą jest druh Grzegorz Świst. Funkcję sekretarza powierzono druhnie Patrycji Warańskiej. Skarbnikiem został druh Lesław Górski.

Niektórzy z członków klubu, jak druh Piotr Kasperski, już wcześniej dzielili się cząstką siebie z potrzebującymi. „Dziesięć lat temu, będąc uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych w Jarosławiu po raz pierwszy oddałem krew. Zachęcił mnie do tego kolega” – wyznaje Piotr.

Podczas rozmowy z wójtem gminy Pawłosiów Haliną Węgrzynowską obecną na spotkaniu założycielskim dowiedziałem  się, że cieszy się z faktu powołania do działalności „Płomyka Nadziei”. „Wierzę, że strażacy, którzy pomagają ludziom w różnych sytuacjach życiowych, w tej także staną na wysokości zadania” – dodaje z przekonaniem.

W skład klubu, który powstał dla uczczenia 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce przypadającego w br.,  weszli nie tylko miejscowi strażacy, ale także członkowie OSP z Tywonii, Cieszacina Wielkiego i Ożańska.

Klub zamierza wkrótce powiększyć swoje szeregi o członków rodzin strażackich, a także w miesiącach wakacyjnych zorganizować wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie i ZR  PCK w Jarosławiu I Otwartą Akcję Krwiodawstwa dla mieszkańców gminy Pawłosiów.

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik 

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu