^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby20.jpegNowa rodzina krwiodawców

 

12 marca 2007 roku przy parafii pw. Matki Bożej Bolesnej powstał pierwszy w Jarosławiu parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi. Jego prezesem wybrany został Zenon Kowal, wieloletni krwiodawca, inicjator tego przedsięwzięcia.

Wcześniej w kościele odczytane zostało ogłoszenie zachęcające do czynnego udziału w honorowym krwiodawstwie. Przyjęte zostało przez parafian ze zrozumieniem i zainteresowaniem. Na spotkanie założycielskie przybyli chętni, którzy po wysłuchaniu pogadanki wygłoszonej przez Józefa Marmurowicza - prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu, Zdzisława Wójcika – wiceprezesa ds. krwiodawstwa i Ewy Załęskiej – kierownik Biura tego Zarządu, podjęli decyzję o założeniu klubu.

Klub skupia obecnie 20 osób. Wiceprezesem jest ojciec Maciej Karpiński OP. Funkcję sekretarza pełni Joanna Rup studiująca w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Przeworsku, a skarbnika Joanna Soja.

Inicjatywę powstania klubu poparł z całego serca przeor klasztoru ojców Dominikanów i zarazem proboszcz ojciec Jacek Skupień OP. Jednym z członków klubu został również duszpasterz młodzieży – ojciec Marcin Barański OP.

Wśród klubowiczów są zarówno weterani tego ruchu, jak i osoby, które pragną,  czynnie się  zaangażować. „Prowadzone od wielu lat w placówkach hematologicznych, badania mające na celu wynalezienie i wyprodukowanie specyfiku, który zastąpiłby ludzką krew, dotychczas nie zostały uwieńczone sukcesem” – stwierdza Zenon Kowal, który oddał już 43 litry krwi.

Dzielenie się cząstką siebie 10 lat temu w Poznaniu podczas nowicjatu rozpoczął ojciec Maciej. Pieczątki w jego legitymacji HDK pokazują blisko 12 litrów. „Nikogo nie trzeba przekonywać, że honorowe oddawanie krwi, to czyn wysoce humanitarny, świadczący o chęci ratowania zdrowia, a w wielu przypadkach nawet życia drugiemu człowiekowi” - wyznaje. „Dobrze byłoby, gdyby inne parafie uczyniły krok w kierunku powiększenia rodziny krwiodawców PCK – zachęcają bracia Piotr i Robert Szczepanik, którzy z okazji założenia klubu po raz pierwszy oddali krew.

Do założenia klubu HDK PCK wystarczy akces 10 pełnoletnich osób.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu