^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby6.jpegKrople studenckiej krwi

 

Dzień 15 grudnia 2004 roku wpisał się w historię PWSZ w Jarosławiu założeniem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Kilkuset młodych ludzi z tej uczelni wysłuchało prelekcji na temat roli i znaczenia krwi w ratowaniu zdrowia i życia ludziom. Kilkudziesięciu z nich zdecydowało podzielić się z potrzebującymi darem swojego serca. O godz. 13.00 w Instytucie Pielęgniarstwa odbyło się spotkanie założycielskie, podczas którego na prezesa klubu, liczącego 29 osób, wybrano Grzegorza Rusaka. Wiceprezesem została Maria Kuźmicz, sekretarzem Monika Wyka, a funkcję  skarbnika powierzono Sylwii Ochab.

Część członków klubu oddawało wcześniej krew. Anna Jarosz, zapytana  kiedy rozpoczęła się jej przygoda z krwiodawstwem opowiada: „Oddawanie krwi rozpoczęłam kilka lat temu. Będąc w szkole średniej spotkałam się z podobnymi pogadankami, podjęłam decyzję i tak to trwa do dzisiaj. Fakt, że mogę w ten sposób pomagać innym sprawia mi radość”. Opiekunem klubu został kanclerz mgr Mariusz Jucha, który uważa, że krwiodawcy to wspaniali ludzie. „Wiem coś na ten temat, ponieważ sam kiedyś potrzebowałem krwi” – stwierdza. Warto podkreślić, że powstanie klubu możliwe było dzięki przychylności władz uczelni, na czele z jej rektorem prof. doktorem hab. inż. Antonim Jaroszem. Pracę związaną z organizacją spotkań z poszczególnymi grupami studentów wziął na swoje barki ks. Maciej Kandefer.

 Klub posiada już swoje pomieszczenie, w którym spotykają się jego członkowie. Informacje o powstaniu oraz o tym, że jest otwarty dla wszystkich chętnych zamieszczone zostały w gablotkach w kilku budynkach uczelni. Założona została również kronika. Dość napisać, że w ciągu kilku dni liczba członków podwoiła się. Jeśli  tendencja wzrostowa utrzyma się, będzie to jeden z najliczniejszych w woj. podkarpackim klubów. Na miesiąc luty 2005 roku zaplanowana została, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, otwarta akcja oddawania krwi na uczelni.

Powstanie klubu to m.in. efekt kontynuowanej w tym roku szkolnym akcji „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew”. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia na terenie powiatu jarosławskiego byli: Ewa Załęska z PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik, prezes Klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.

Warto dodać, że jest to pierwszy w Jarosławiu studencki klub. Do założenia Klubu HDK PCK wystarczy akces 10 wykładowców bądź studentów.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu