^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_pc150007.jpegStudenckie serca" w akcji

 

15 grudnia 2011 r. przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu powstał klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Jego prezesem została wybrana jednogłośnie Magdalena Dobrzańska, a wiceprezesem Agnieszka Bajrak.

W skład Zarządu weszli również Łukasz Loś oraz Dominika Gierlak. Powstanie klubu „Studenckie serca”, bo taką nosi nazwę, to mikołajkowy prezent dla wszystkich, którzy potrzebują niezastąpionego leku, jakim jest krew.

Prezes Dobrzańska po raz pierwszy oddała krew w sierpniu 2011 r. w przemyskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Zapytana, dlaczego to uczyniła, z rozbrajającą szczerością odpowiada: z potrzeby serca. Zapewnia, że nadal będzie dzielić się cząstką siebie z potrzebującymi. Na dowód tych słów opowiada, że 13 grudnia tego roku podczas akcji krwiodawstwa w ww. punkcie zarejestrowała się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. W akcji uczestniczyły również jej koleżanki ze studiów.

W gronie klubowiczów, którzy już oddali ten życiodajny płyn, jest także m.in. Łukasz Loś. Swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął pięć lat temu w punkcie krwiodawstwa w Krośnie. Był wówczas uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Z radością wyznaje: „Mogę pomóc, więc pomagam”.

Z powstania, liczącego 30 osób klubu, cieszy się jego opiekunka, a zarazem członkini dr Tatiana Kożak-Siara. „Od dawna chciałam przyłączyć się do tej pięknej społecznej działalności. Ostatnio miałam dużo pracy i… nie ukrywam trochę obaw. Teraz dojrzałam, aby obawy pokonać i przyłączyć się do tego dzieła” – mówi.

7 grudnia br. wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik wygłosił pogadankę na temat zagadnień dot. krwi, krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Słuchaczami byli wykładowcy oraz studenci z I , II oraz III roku z Zarządzania, Geodezij iKartografii, a także z Pielęgniarstwa. Zaprezentował także zebranym w budynku J3 sala W8 tematy związane z identyfikacyjną kartą grupy krwi, kartą I.C.E. oraz oświadczeniem woli dot. przekazania w przypadku nagłej śmierci tkanek i narządów do transplantacji ratując życie innym.

Cieszy to, że w rodzinie jarosławskich studentów założono taki klub. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Studenckie Koło Naukowe Finansów i Rachunkowości „Kapitał” działające przy Instytucie Ekonomii i Zarządzania PWST-E w Jarosławiu, którego przedstawicielem była Magdalena Dobrzańska oraz członkinie grupy projektowej działającepod hasłem : „Oddaj krew- uratuj życie”.Powodem do radości może być fakt, że ta rodzina krwiodawców, która jest otwarta na wszystkich chętnych do wstąpienia w jej szeregi, podejmuje inne cenne inicjatywy. Część klubowiczów już zarejestrowała się jako dawcy szpiku, część nosi przy sobie oświadczenia woli, a wszyscy razem planują otwartą akcję krwiodawstwa w maju 2012 r.

Ktoś kiedyś powiedział: „To, co robimy dla siebie, umiera razem z nami. To, co robimy dla innych, jest nieśmiertelne”. I to jest prawda.

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu