^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby16a.jpeg„Zorza” w Zarzeczu

 

13 maja 2006 roku dla uczczenia Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Zarzeczu, powiat Przeworsk powstał przy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej Klub Honorowych Dawców Krwi PCK.

Ta piękna, społeczna działalność znalazła naśladowców w szeregach miejscowych strażaków już dawno. Jednak potrzebna była osoba, która zechciałaby wziąć sprawy w swoje ręce. I tak też się stało.

Po wygłoszonej przez kierownika Biura Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Ewie Załęskiej i wiceprezesa ds. krwiodawstwa tej organizacji Zdzisława Wójcika pogadance na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa powołana została „Zorza”. Podczas wyborów jednogłośnie prezesem wybrano Katarzynę Balawender studentkę Politechniki Rzeszowskiej, inicjatorkę powstania klubu. Kasia jest dowódcą strażackiej drużyny kobiecej, a od tego roku członkiem Zarządu miejscowej OSP. „Marzenia się spełniają. Bardzo chciałam oddać krew i… uczyniłam to już dwukrotnie. Marzyłam o klubie, a teraz stanęłam na jego czele” – wyznaje z uśmiechem. Jej zastępcą jest Bogdan Kucab studiujący w PWSZ w Krośnie. Oddał już 11 litrów tego bezcennego leku. Swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w IV klasie Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu. Tak ją wspomina: „Do krwiodawstwa zachęciła mnie p. Celina Świątek, pielęgniarka szkolna. Najpierw oddawałem krew w Przeworsku, później w Krakowie, obecnie w Rzeszowie”. Sekretarzem klubu została Anna Granda, tegoroczna maturzystka miejscowego ZSR. Funkcję skarbnika pełni Adam Dziad student WSIiZ w Rzeszowie.

Na czele komisji rewizyjnej stanął zastępca wójta gminy Zarzecze Jan Telega, który oddawał krew w wojsku i nadal zamierza to czynić. „Z racji stanowiska zajmuję się wszelkimi organizacjami na terenie gminy, m.in. strażą pożarną, klubami sportowymi, a teraz PCK. Cieszę się z tej nowej, cennej inicjatywy. Dla członków klubu znajdzie się pomieszczenie w Urzędzie Gminy, gdzie będą mogli się spotkać. Udzielimy także pomocy według naszych możliwości” - mówi p. Jan. Sekretarzem komisji rewizyjnej wybrano Andrzeja Kucaba studenta PWSZ w Krośnie, który ma swoim koncie 10 litrów oddanej krwi. Ciekawostką jest, że do klubu liczącego 18 osób należy mąż Kasi Balawender - Lesław oraz jej dwaj bracia – Bogdan i Andrzej.

Podczas rozmowy z Kasią dowiedziałem się, że klub jest otwarty dla innych osób chętnych do udzielania takiej pomocy potrzebującym. Dotyczy to nie tylko członków OSP z terenu gminy.

Radość ze spotkania i założenia klubu udzieliła się obu stronom. Jednak największą radość przeżywać będą ci, którym, dzięki krwi z „Zorzy, przywrócone zostanie zdrowie, a nawet życie.

Tekst i zdjęcie: Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu