^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby35.jpeg„Florian” w akcji

 

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Strażacy, likwidujący skutki różnych zdarzeń, np. wypadków drogowych, często są świadkami, jak z poszkodowanych wraz z ubytkiem krwi „wypływa” życie.

„Ratowanie życia mamy we krwi” – zgodnie twierdzą druhowie Adam Zamorski, Tadeusz Jakubiec i Władysław Gielarowicz - inicjatorzy powołania klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Florian”. Klub, skupiający 24 członków powstał przy OSP w Tryńczy (powiat przeworski) 19 marca 2009 r.

Jego szeregi zasilili zarówno młodzi druhowi, jak i weterani strażactwa ochotniczego. Jednym z „młodych” jest Robert Miara, który pierwszy raz oddał krew w 2003 r. w leżajskim Oddziale Terenowym RCKiK w Rzeszowie. Był wówczas uczniem Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku. Dziś jest już zasłużonym honorowym dawcą krwi. Oddał blisko 14 litrów tego życiodajnego płynu. „To nie jest takie straszne, nie trzeba się bać igły” – wyznaje z radością. Po chwili dodaje: ”Jeśli idziemy do punktu krwiodawstwa z wiarą, że pomagamy chorym, to pobyt tam, również dzięki miłej obsłudze personelu, to sama przyjemność”. W ślady Roberta poszedł jego brat Dariusz, który na początku tego roku po raz pierwszy oddał ten niezastąpiony lek potrzebującym.

Do grona krwiodawców skupionych w „Florianie” należą także m.in.: Henryk Krówka, Kazimierz Szczepański, Aleksander Kornafel.

Podczas spotkania założycielskiego wiceprezes ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik omówił m.in. sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa, przysługującymi zasłużonym dawcom zniżkami na leki.

Prezesem klubu, założonego dla uczczenia 90-lecia PCK i w związku z rokiem duszpasterskim przeżywanym w Kościele ph. „Otoczmy troską życie” został  Adam Zamorski. Zstępuje go Dariusz Gwóźdź. Na sekretarza wybrano Tadeusza Jakubca – naczelnika tut. OSP, a funkcję skarbnika pełni Dariusz Miara.

Zadowolony z powstania klubu jest również wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch – członek „Floriana”. Zachęca do krwiodawstwa nie tylko słowem, ale i przykładem. Sam oddał dwa litry tego życiodajnego płynu.

Klubowicze zapewniają, że już wkrótce ponownie podziela się cząstką siebie podczas akcji krwiodawstwa organizowanej w Przeworsku.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu