^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_kluby3.jpegCzynią życie służbą dla innych

 

Klub HDK PCK "Serducho"

W dniu 5 listopada 2003 roku Ewa Załęska z PCK w Jarosławiu i Zdzisław Wójcik prezes Klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu spotkali się z przedstawicielami nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Po wygłoszeniu przez nich  pogadanek na  temat krwiodawstwai krwiolecznictwa powołany został, z okazji imienin Ojca Świętego, pierwszy w historii Jarosławia młodzieżowy klub skupiający krwiodawców z tej szkoły.

Prezesem klubu o nazwie „Serducho” wybrany został jednogłośnie Tomasz Turoń, funkcję zastępcy powierzono Monice Sowie. Sekretarzem wybrano Annę Gołąb,a skarbnikiem został Janusz Raizer. W skład komisji rewizyjnej weszli Arkadiusz Bundyra, Jarosław Dubański oraz Arkadiusz Zierkiewicz. Podczas spotkania założycielskiego obecne były 42 osoby i tyle samo liczy obecnie klub.

Zapytany przeze mnie pan Tomasz – nauczyciel WF jak zaczęła się jego przygoda z krwiodawstwem, odpowiedział: „Po maturze, w dowód wdzięczności za szczęśliwe ukończenie tej szkoły oddałem krew po raz pierwszy w życiu. Widziałem wcześniej jak uczniowie oddawali krew i teraz jako nauczyciel postanowiłem tę cenną inicjatywę zdecydowanie poprzeć, służąc własnym przykładem. Obecnie posiadam odznakę Z HDK III stopnia”. Szeregi klubu zasiliła pani Monika – nauczyciel biologii, która całym sercem popiera ten rodzaj społecznej działalności. Natomiast pani Anna wspomina: „Wakacyjne spotkanie ze szpitalem utwierdziło mnie w przekonaniu, że należy energicznie włączyć się w honorowe krwiodawstwo. Decyzja Dyrekcji o wychowawstwie w I TZ zmobilizowała mnie do podjęcia konkretnych działań”. Z kolei pan Janusz oddawanie honorowo krwi rozpoczął kilka lat temu. Obecnie ma już na swoim „koncie” ponad 6 litrów.

Godnym podkreślenia jest fakt, że klub powstał z inicjatywy pana Tomasza i pani Anny przy ogromnej pomocy pani Moniki i pana Janusza oraz aprobacie ze strony Dyrekcji Zespołu. Warto dodać, że w październiku tego roku ponad 30 uczniów wraz z opiekunami oddało krew w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Akcję obsługiwała ekipa z RCKiK w Rzeszowie. Zapytani o wrażenia z tej akcji członkowie „Serducha” Grzegorz Wańkowicz i Andrzej Kozioł odpowiedzieli, że usłyszeli na lekcji jak jeden z nauczycieli powiedział o  niej i zgłosili się bez wahania. Grzesio mówi jeszcze: „Mama opowiadała mi, że wujek kiedyś potrzebował krwi i zgłosiła się cała rodzina, by ją oddać”. Z radością w głosie dodaje: „Teraz i ja mogę w ten sposób komuś pomóc”.

Wizyta w ZSTiO w Jarosławiu pokazuje, że młodzież jest wspaniała. Trzeba tylko dać jej szansę działania i odpowiednio zachęcić, najlepiej własnym przykładem.

Tekst i zdjęcie Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu