^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_p3170155.jpegRatują życie

17 marca 2011 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Ewy i innych” odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

 

Od 11.00 do 17.00 zgłosiło się 57 osób. Wśród nich było m.in.  siedmiu strażaków.

Akcja prowadzona była z dedykacją dla 34-letniej Ewy, matki 3-letniego synka. Kobieta wychowała się na Podkarpaciu, a obecnie wraz z rodziną mieszka w Niemczech. Przed dwoma laty wykryto u niej białaczkę i konieczny jest przeszczep szpiku. Na całym świecie nie znaleziono jednak dla niej dawcy. Zebrane w Przemyślu dane potencjalnych dawców mogą posłużyć pani Ewie lub zupełnie innej osobie, gdziekolwiek na kuli ziemskiej. Warunkiem przeszczepu jest bowiem zgodność kodu genetycznego.

„Po ukończeniu osiemnastego roku życia pierwszy raz oddałem honorowo krew, choć miałem delikatną chwilę strachu tuż przed samym pobraniem. Po tym krótkim zabiegu poczułem ogromną przyjemność, że mogę komuś pomóc. To naprawdę bardzo miłe uczucie i wewnętrzna radość. I tak oddaję już krew praktycznie co roku” - wyznaje Bartłomiej Blok z Ostrowa koło Radymna. Po chwili dodaje: „Od jakiegoś czasu czułem, że mogę pomóc w inny sposób - właśnie zostając potencjalnym dawcą szpiku kostnego. I tak natrafiłem na informację od Pana Zdzisława przekazaną przez moją mamę. Zobaczyłem tylko datę, godzinę i stwierdziłem, że jadę 17 marca do Przemyśla”. Kontynuując podkreśla, że oczywiście decyzja o poddaniu  się badaniu i zostaniu potencjalnym dawcą jest decyzją przemyślaną i odpowiedzialną. Zaznacza, że czuje się wspaniale. Czeka z niecierpliwością na wiadomość, że odrobinka jego dobrej woli i chęć poddania się badaniu da komuś nadzieję na nowe życie. Badania zajęły mu naprawdę nieznaczną ilość czasu. Na zakończenie z radością i przekonaniem stwierdza: „Mam wiele marzeń jak każdy zwyczajny człowiek, ale jednym z nich jest uratowanie komuś życia!”

Warto być potencjalnym dawcą, bo można komuś ofiarować życie. Im więcej zarejestrowanych osób, tym większe możliwości na wyleczenie chorych, dla których przeszczep jest jedyną szansą. Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Polega na pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jeśli po badaniach okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy można dokonać przeszczepu. Istnieje możliwość zarejestrowania się także przez Internet.

Akcję zorganizowała Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych. Organizatorami lokalnymi w Przemyślu byli Zdzisław Wójcik i Michał Śmigielski.

Akcja odbyła się pod patronatem Wicestarosty Powiatu Przemyskiego Marka KudłyPrezydenta Miasta Przemyśla Robert Chomy. Dużego wsparcia udzielił Polski Czerwony Krzyż (współorganizator) w Przemyślu oraz wspaniała przemyska młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

W gronie potencjalnych dawców znaleźli się m.in. studenci, uczniowie, pracownicy służby zdrowia, żołnierze, prywatni przedsiębiorcy oraz strażacy z przemyskiego klubu HDK PCK „Płomyk”.

Obsługę medyczną zapewnił dr Jan Kulig oraz pielęgniarki z ZO-L w Przemyślu. Pracami w rejestracji dawców kierował Bartłomiej Hałabuza nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich. Wspierali go oddani sprawie uczniowie z: ZSU-H i G – Karolina Domagalska, Mateusz Miciak, Katarzyna Figlarowicz i Joanna Kilon, z Zespołu szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących: Gabriela Pigóra i Karolina Rogosz, z I Liceum Ogólnokształcącego: Mikołaj Błoński i Arkadiusz Durbajło, a także absolwent uczelni, gdzie odbywała się akcja, Radosław Szuster pracujący w MOPS.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację i przebieg akcji serdecznie dziękujemy.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Zdzisław Wójcik.

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu