^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_20.jpegRatują krwią

Od 19 do 22 maja 2010 r. w Krasiczynie koło Przemyśla odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Promocji Honorowego Krwiodawstwa.

 

Jej  organizatorem było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W konferencji udział wzięli zaproszeni goście reprezentujący: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Przemyskie Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Przemyślu, Narodowe Centrum Krwi, przedstawiciele  regionalnych centrów krwiodawstwa z całej Polski oraz  reprezentacje  Słowackiego, Ukraińskiego i Polskiego Czerwonego Krzyża.  Warto podkreślić, że statutowym zadaniem Czerwonego Krzyża jest promocja honorowego krwiodawstwa.

Uczestnicy konferencji wysłuchali m.in. wykładu : „Wpływ powoływania klubów Honorowych Dawców Krwi  na rozwój krwiodawstwa”. Temat ten  przedstawił  niekwestionowany autorytet w tej sprawie wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu  Zdzisław Wójcik.

Etyczny wymiar konkursów i oferowania nagród w honorowym krwiodawstwie przybliżyła zebranym Małgorzata Lorek z Narodowego Centrum  Krwi, natomiast program współpracy RCKiK w Rzeszowie, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i Zarządu Okręgowego PCK w tym mieście, pod nazwą ,,Świadectwo Dojrzałości Społecznej” zaprezentowała  Mariola Kiełboń.

Wszystkie regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa podzieliły się własnymi  doświadczeniami i dokonaniami w zakresie  promocji honorowego krwiodawstwa.   Kształtują się  one w  zależności od lokalnej sytuacji, a zwłaszcza specyfiki  klinicznej.

Podczas konferencji ustalono, że w związku z występującymi w całej Polsce okresami nadmiernych zapasów krwi bądź  niedoborów,  zmianą  technologii medycznych, a  także krótkim terminem ważności  krwi, a tym samym  możliwościami  jej wykorzystania, zachodzi  potrzeba  zmiany  mentalności   krwiodawców, z postawy:  ,,Przychodzę  oddać  krew, gdy chcę”, na   postawę  ,,Oddaję   krew,  gdy  jest potrzeba”.

Warto zaznaczyć, że ideą  przewodnią  honorowego krwiodawstwa  jest bezinteresowność.  Upominki oferowane  krwiodawcom  powinny   być  symbolicznym wyrażeniem wdzięczności, za oddaną  krew,  poświęcony czas, a nie  ukrytą  zapłatą.

Zdobyte podczas konferencji doświadczenia uczestnicy wykorzystają podczas codziennej służby bliźniemu.

Tekst Zenobia Lewanowicz – kierownik działu organizacyjnego RCKiK w Rzeszowie,

Zdjęcia Zdzisław Wójcik i Mirosław Sosna

Zapraszamy do galerii

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu