^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_DSC09845.jpeg

Dziewczęta i chłopcy, łącznie 35 osób, uczestniczący w półkolonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży "Wzrastanie" - świetlicę w Radymnie przeżyli przez trzy tygodnie wiele ciekawych przygód. Stacjonowali w Szkole Podstawowej w lipcu 2019 r. Czas ten był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabawy, integracji, a także doskonałą lekcją historii, przyrody, a nade wszystko szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Były także spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi oraz wizyty w ich miejscach pracy bądź pełnienia służby.

 

b_150_100_16777215_00_images_DSC09920.jpeg2 lipca 2019 r. spotkali się z zaprzyjaźnionym strażakiem, który przyjechał do Radymna na zaproszenie pani Lucyny Misińskiej kierownika półkolonii. Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, jednocześnie prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu omówił dzieciom i młodzieży zebranej w sali lekcyjnej SP w Radymnie, m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym, zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Zapoznał uczestników półkolonii z różnego rodzaju zagrożeniami, z jakimi mogą się spotkać np. w trakcie zabawy, w drodze do i ze szkoły. Przypomniał o zakazie kąpieli w miejscach niedozwolonych. Przybliżył też dzieciakom treść książki "Jak Wojtek został strażakiem". Podkreślił znaczenie honorowego krwiodawstwa i pytał - kto z rodziców uczestniczy w tej pięknej, społecznej działalności? W drugiej części spotkania zapoznał zebranych z działania przemyskich ratowników, prezentując kolorowe zdjęcia szczegółowo ilustrujące omawiane zagadnienia.

„Nie tylko wsłuchiwaliśmy się w przekazywane przez naszego gościa istotne informacje dotyczące bezpiecznego przeżywania czasu wolnego. Ze strony dzieci padało mnóstwo pytań. Prowadzący, w ramach zajęć, zorganizował konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i krwiodawstwa. Najbardziej zaangażowani otrzymali ciekawe upominki" – opowiada pani Lucyna Misińska.

Cieszę się z tego, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu, by podzielić się z młodymi słuchaczami częścią swojego doświadczenia, jako emerytowany strażak i wieloletni, zasłużony krwiodawca. Bardzo budujący jest fakt, że wszystkie dzieci ogromnie angażowały się w edukację poprzez zabawę.

b_150_100_16777215_00_images_DSC09941.jpegOsoby dorosłe obecne na spotkaniu poinformowałem szczegółowo o sprawach związanych z honorowym dawstwem krwi, organów i szpiku. Zaprosiłem do odwiedzenia stron, tematycznie związanych z tymi zagadnieniami. Zaprezentowałem własne dokumenty - Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Zainteresowanie było duże, co cieszy, bo krew potrzebna jest nie tylko na wakacjach, ale przez cały rok!

Zaprosiłem też na XVIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2019 r. oraz na IV Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich – MAKSYMILIANALIA – do Niepokalanowa 28 września tego roku.

Uczestnicy półkolonii zwiedzili sporo ciekawych miejsc i instytucji. Wybrali się także na wycieczkę do Przemyśla, gdzie odwiedzili m.in. Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

W ostatnim dniu półkolonii zaprezentowany został w sali gimnastycznej program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież dla rodziców i zaproszonych gości. Należy przyznać, że poziom występów był bardzo wysoki. Były także podziękowania za mile spędzone trzy tygodnie wakacji. Poproszony przez panią kierownik o zabranie głosu podkreśliłem, że dzieci powinny wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc oraz umieć o nią poprosić, ponieważ, aby wakacje były radosne i twórcze, o szeroko rozumiane bezpieczeństwo musimy dbać przez cały rok. Zachęciłem też rodziców i gości do honorowego krwiodawstwa.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Kacper Studziński, Natalia Majewska, Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu