^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_kluby_DSC09416.jpegRatują zdrowie i życie

Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo, chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia, przypadającego 7 kwietnia tego roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju, w powiecie lubaczowskim, założyli klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.

 Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju w listopadzie 2015 (w ramach ogólnopolskiej akcji „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”) i styczniu 2016 roku przeprowadzili akcje oddawania krwi na terenie Placówki. W ich wyniku udało się zebrać łącznie 18 litrów tego cennego daru. W związku z dużym zainteresowaniem ze strony funkcjonariuszy Straży Granicznej honorowym krwiodawstwem oraz potrzebą dzielenia się ze społeczeństwem swoją krwią powstała idea założenia klubu Honorowych Dawców Krwi.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_DSC09407.jpegW marcu 2016 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju za pośrednictwem Komendanta Placówki por. SG Zbigniewa Mikusa zwrócili się do Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płka SG Piotra Patli o wyrażenie zgody na założenie na terenie Placówki klubu Honorowych Dawców Krwi. Pomysłodawcą całej akcji był chor. sztab. SG Paweł Szewczuk.

Po uzyskaniu zgody Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej do Placówki Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju 4 marca 2016 r., przybył wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisław Wójcik, jednocześnie prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas spotkania przybliżył funkcjonariuszom szeroki wachlarz zagadnień związanych z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Poruszył m.in. temat statusu Honorowego Dawcy Krwi, regulaminu klubów HDK PCK. Omówił uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom. Zaprosił na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl Przypomniał o korzystaniu przez Zasłużonych HDK ze zniżek na autobusy MZK, zniżek na leki, o wyjazdach do sanatorium, zakupach w aptekach czy korzystaniu z wizyt do lekarzy pierwszego kontaktu, jak również specjalistów poza kolejnością.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_DSC09412.jpegWiceprezes Wójcik podczas spotkania omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszyscy chętni otrzymali czyste druki "Oświadczenia woli" z prośbą o przemyślenie tematu, a także zaproszenie na www.poltransplant.org.pl

Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca, który musi mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg, otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz tzw. "bombę kaloryczną" czyli 9 tabliczek czekolady.

Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej. Warto pamiętać o słowach bł. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas I Światowego Dnia Krwiodawcy w 2004 r.: "Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata".

b_150_100_16777215_00_images_kluby_DSC09413.jpegPrzybliżył temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że w 2018 r. będziemy obchodzić 60 lat HDK PCK, a rok 2019 będzie rokiem jubileuszu 100-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: "Miarą wartości człowieka są jego czyny". Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zaprosił zebranych na XV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 3 września 2016 r. Przekazał także deklaracje dotyczące przyjęcia do klubu oraz indywidualną kartę HDK.

Podczas spotkania w sali odpraw placówki, jeszcze tego samego dnia powstał klub HDK PCK „Granica” przy PSG w Horyńcu-Zdroju liczący 12 osób. Prezesem wybrano Pawła Szewczuka, wiceprezesem Daniela Kielara. Sekretarzem klubu został Witold Cencora, a skarbnikiem, jedyna jak dotychczas pani, Anna Konopka.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_DSC09415.jpegZ powstania klubu cieszy się główny inicjator – Paweł Szewczuk, który krótką przygodę z krwiodawstwem rozpoczął jeszcze w szkole średniej, następnie po dłuższej przerwie krew oddaje systematycznie co 8 tygodni od 2014 roku. Ma już na swoim koncie 6 litrów oddanej krwi. „Dzisiaj tworzymy nowy etap historii krwiodawstwa w naszej placówce. Wierzę, że za naszym przykładem pójdą kolejni funkcjonariusze. Planujemy założyć kronikę działalności naszych krwiodawców” – wyznaje. Warto dodać, że wśród członków „Granicy” krew oddają także panowie Łukasz Szymeczko, Grzegorz Chmielowiec, Tomasz Greń, Paweł Kolbuszewski, Grzegorz Kornaga, Witold Cencora, Paweł Dydyk, Mariusz Rebuś, Roman Skowronek, Daniel Kielar.

Dużą rolę w tworzeniu klubu HDK PCK "Granica" przy Placówce Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju odegrali członkowie klubu HDK PCK "Vita" przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Pani Barbara Kurcz, pan Dariusz Szlachta jak i pan Mariusz Hryń udzielali funkcjonariuszom z Horyńca-Zdroju swojego wsparcia, licznych cennych rad, wskazówek, a także chętnie dzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami, za co należą się im serdeczne podziękowania.

b_150_100_16777215_00_images_kluby_image-094930-0.jpegWładze klubu "Granica" przy Placówce Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju zaplanowały na 17 marca tego roku udział w zbiorowej akcji oddania krwi na terenie Placówki przy współpracy z Oddziałem Terenowym w Tomaszowie Lubelskim - Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Co zaplanowały, to uczyniły- 16 funkcjonariuszy oddało łącznie ponad 7 lirów tego życiodajnego leku. Ponadto w trakcie akcji do klubu dołączyło 8 nowych członków. Są to: Grzegorz Supiński, Zbigniew Supiński, Krzysztof Hypiak, Dariusz Banaś, Paweł Broszko, Krzysztof Truchan, Romuald Gruszczyński i Piotr Babik.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu