^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

 b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci_DSC08782.jpeg25 listopada 2014 r. w sali W13 ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu spotkał się Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Wymienieni słuchacze studiujący na wydziałach Zarządzania oraz Turystyki wysłuchali pogadanki na temat dawstwa krwi, organów i szpiku.

 Tematem spotkania były nie tylko ww. zagadnienia, ale także przygotowanie do planowanej na maj 2015 r. IV otwartej akcji honorowego krwiodawstwa na terenie uczelni. Warto wspomnieć, że pierwszą taką pogadankę wiceprezes Wójcik wygłosił podczas realizacji studenckiego projektu: „Oddaj krew – uratuj życie” 7 grudnia 2011 r. Natomiast 15 grudnia 2011 r. przy Instytucie Ekonomii i Zarządzania w PWST-E powstał klub HDK PCK „Studenckie serca”, którego pierwszym prezesem została wybrana Magdalena Dobrzańska. Opiekunem klubu jest od początku dr Tatiana Kożak-Siara kierownik zakładu rachunkowości oraz opiekun Koła Naukowego Finansów i Rachunkowości Kapitał.

Wygłoszenie prelekcji możliwe było dzięki obecnej prezes klubu Sylwanie Kuryło studiującej na drugim roku Finansów i Rachunkowości, która uzyskała na to zgodę od Dyrektora Instytutu Ekonomii i Zarządzania dr inż. Ryszarda Pukały.

„Pan Zdzisław opowiedział nam o tym, kto może być dawcą krwi, a kto nie, o tym jak wygląda droga dawcy, dlaczego krew jest tak bardzo potrzebna oraz jakie powinniśmy nosić zawsze przy sobie dokumenty. Zaznaczył, że honorowym dawcą krwi może zostać m.in. osoba, która ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa, waży nie mniej niż 50 kg” – mówi Sylwana. Kontynuując podkreśla: „Wspomniał również o przywilejach: każdy krwiodawca m.in. może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań (oznaczenie grupy krwi, morfologii i badań wirusologicznych), zwolnienie z pracy/szkoły w dniu oddania krwi, zwolnienie na czas okresowego badania lekarskiego dawcy krwi, jeżeli nie zostanie zakwalifikowany do oddania krwi, ekwiwalent kaloryczny o równowartości 4500 kcal (9 czekolad), legitymację Honorowego Dawcy Krwi, odliczenie od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, identyfikacyjną kartę grupy krwi (krewkartę) – możliwość uzyskania po trzeciej donacji. Omówił temat dawstwa organów i szpiku”. Następnie zauważa: „Wiceprezes zaprezentował słuchaczom własne dokumenty: identyfikacyjną kartę grupy krwi (identyfikacja właściciela karty z dokumentem tożsamości), kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli”, a także szczegółowo omówił ich znaczenie. Przypomniał o słowach św. Jana Pawła II – „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Zaznaczył, że w 2013 r. obchodziliśmy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Cytował także słowa św. MM Kolbe, kapłana i męczennika, patrona u Boga dla HDK we wszystkich diecezjach Polski: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Cieszy fakt, że część czystych druków „Oświadczenia woli”, które przywiózł prelegent trafiło tuż po spotkaniu do rąk studentek i studentów”.

Jan Paweł II mówił: „Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej: decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru drugiego człowieka”.

Podsumowując prezes Kuryło stwierdza: „Na zakończenie pan Zdzisław zaprosił wszystkich na strony: www.pck.org.pl; www.przeszczep.pl; www.szpik.info; www.rckk.rzeszow.pl; www.dawcomwdarze.pl; www.pckjaroslaw.info „.

Prezes „Studenckich serc” serdecznie dziękuje panu Zdzisławowi Wójcikowi za przeprowadzenie, a władzom uczelni za możliwość odbycia spotkania. Temat przynależności do klubu studentów, a także pracowników uczelni jest otwarty. Pani prezes wszystkich chętnych prosi o kontakt.

Warto również pamiętać o tych słowach Jana Pawła II: „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

Spotkanie z młodymi, pełnymi entuzjazmu i chęci działania ludźmi sprawiło radość obu stronom. Ufam, że IV akcja oddawania krwi zostanie zorganizowana i przeprowadzona z takimi samymi dobrymi wynikami, jak poprzednie.

Zdjęcia

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Sylwana Kuryło

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu