^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_DSC04516.jpeg 14 kwietnia 2014 r. młodzi ludzie zgłosili się na akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, która odbywała się w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie. Kilkunastu z nich zostało zarejestrowanych.

 

 „Od dawna chciałam się zarejestrować. Wiem, że to jest dobra sprawa, iż mogę komuś pomóc. Myślę, że kiedyś, gdy ja będę potrzebować takiej pomocy, to ktoś pomoże mnie” – wyznaje Małgorzata Lewandowska. Małgosia posiada także „Oświadczenie woli” oraz chce zostać dawcą krwi. Tuż za nią, ankietę stanu zdrowia dawcy szpiku oraz kartę zgłoszeniową honorowego dawcy szpiku wypełniły kolejne uczennice tego Zespołu – Magdalena Turek oraz Iwona Batycka. Obie zgodnie twierdzą, że po prostu chcą komuś pomóc.

W akcji uczestniczyli także mężczyźni. Wśród nich był m.in. pan Tomasz Sus nauczyciel wychowania fizycznego. „Nic mnie to nie kosztuje, a być może komuś uratuję życie lub zdrowie” – zauważa pan Tomasz, który jest honorowym dawcą krwi i nosi przy sobie „Oświadczenie woli”. Kolejni uczniowie: Michał Ośmak, Daniel Lech i Krzysztof Polehojko uczestniczyli w akcji, jak podkreślili, z własnej woli i uważają, że taka akcja jest dobra i potrzebna.

Chętnych było dużo więcej, ale przejściowy stan zdrowia, niektórym z nich, przeszkodził tym razem w rejestracji. W czasie takiej akcji pobiera się dane osobowe i adresowe potencjalnych dawców, które służą do kontaktu z nimi oraz dwie próbki krwi, w ilości 4 mililitrów każda. Tylko niewielka część dawców zgłoszonych do rejestru zostanie poproszona o oddanie szpiku dla chorego (konkretnie – krwiotwórczych komórek macierzystych, które występują zarówno w szpiku kostnym, jak i krwi obwodowej), bowiem szansa na zgodność w antygenach HLA dwóch niespokrewnionych osób jest mała. Dlatego ważne jest zgromadzenie jak największej bazy potencjalnych dawców szpiku, aby zwiększyć szanse znalezienia zdrowych osób, zgodnych w antygenach HLA z osobami chorymi. Pobranie szpiku do transplantacji wykonywane jest od dobranych dawców po ich ostatecznej kwalifikacji lekarskiej, wykluczającej możliwość powikłania zdrowotnego, zarówno u osoby oddającej szpik, jak i u biorcy. Najczęściej stosowana metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych polega na użyciu separatora komórkowego w warunkach ambulatoryjnych, który z jednej żyły dawcy pobiera krew małymi porcjami, oddziela komórki macierzyste i zwraca pozostałą krew do drugiej żyły dawcy.

Rejestracji można dokonać także codziennie w godzinach od 7.00 do 12.00 w przemyskim Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, który znajduje się w szpitalu im. św. Ojca Pio, ul. Monte Cassino 18. Może to się odbyć przy okazji wizyty związanej z oddaniem honorowo 450 ml krwi.

Podczas akcji Zdzisław Wójcik wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu prezentował uczniom własną Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E., a także „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym. Czyste druki oświadczenia przekazał wszystkim chętnym do wypełnienia, po przemyśleniu tematu. Wspomniał, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK.

Zaznaczył, że rok 2014 jest rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Zaprosił także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 6 września 2014 r.

Organizatorzy tej akcji – RCKiK w Rzeszowie i ZSO,ZiR serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia rejestracji. Szczególne wyrazy wdzięczności, za dojrzałość społeczną, kierują pod adresem wspaniałych młodych ludzi uczestniczących w akcji. Pan Zbigniew Petynia, dyrektor Zespołu, który wizytował przebieg akcji, jest wdzięczny ekipie za fachową i miłą obsługę dawców. Uczestnicy akcji przykładem zaświadczyli o swojej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu