^Powrót na górę

 • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
  Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
 • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
  Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
 • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
  Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
 • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
  .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
 • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
  Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_1.jpegOd 2006 r. jest prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Iskierka życia” działającego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołoszowie, gmina Radymno. O kim mowa? O druhnie Justynie Bawoł, która wraz z Zarządem klubu 29 lipca 2017 r. zorganizowała już IV Otwartą Akcję Krwiodawstwa.

 

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_2.jpegAkcję rozpoczął Przemysław Mazurkiewicz. Krew, podobnie jak podczas dotychczasowych akcji, oddała druhna Bawoł. Na pytanie, kiedy zaczęła się jej przygoda z krwiodawstwem, odpowiedziała, że jeszcze w 2006 r. gdy uczęszczała do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie. „Cieszę się ze wszystkich dotychczasowych akcji. Trwają wakacje. Właśnie teraz, częściej niż w pozostałe pory roku, na oddziały szpitalne trafiają poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych czy ofiary takich nieszczęśliwych zdarzeń zaistniałych podczas prowadzonych prac polowych” – mówi Justyna. W jej rodzinie krwiodawstwo to już tradycja. Krew oddają rodzice – Anna i Adam oraz brat Michał. Justyna oddała już 6 litrów tego życiodajnego leku. Jest czynnym członkiem OSP Skołoszów. Ukończyła Medyczną Szkołę Policealną w Przemyślu oraz studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na kierunku ratownictwo medyczne.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_3.jpegW akcji uczestniczyły osoby pracujące oraz uczniowie. Budujący był widok, gdy dawcy przychodzili całymi rodzinami. Piękny to przykład dla dzieci, jak widzą dzielącą się cząstką siebie mamusię czy tatusia. Wśród oddających krew była m.in. Anna Konieczna pracująca w gastronomii. Po raz pierwszy krew oddała 6 maja 2014 r. w punkcie krwiodawstwa w Przemyślu przy ul. Monte Cassino. Dzisiaj to było jej czwarte oddanie. Dlaczego to robi? Bo chce pomagać innym. Ma świadomość, że tego leku potrzebują nie tylko osoby po wypadkach, nie tylko dorośli, ale też dzieci, które poważnie chorują. Piękny przykład w zakresie krwiodawstwa dała jej bliska rodzina.

Tym niczym nie zastąpionym lekiem podzieliła się po raz pierwszy Kinga Chomik uczennica Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu. „Wiem, że na wakacjach jest dużo wypadków i krew jest bardzo potrzebna. Dlatego tu jestem” – zaznacza Kinga. Po chwili dodaje: „My też czasami możemy potrzebować krwi. Mój tata jest strażakiem i krwiodawcą. Jestem z niego dumna”.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_4.jpegRównież jako uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu krew pierwszy raz 29 maja 2007 r. podczas akcji w Miejskim Ośrodku Kultury oddał pan Jacek Fil. Podczas akcji w Skołoszowie uczynił to kolejny raz, ponieważ czuje wewnętrznie taką potrzebę. Uważa, że najpierw powinniśmy coś od siebie dać, by później móc oczekiwać pomocy od kogoś. Pan Jacek pracuje w Owens Illinois w Jarosławiu.

Kolejna osoba pracująca – pan Jan Wilman też jako uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Przemyślu uczcił swoje wejście w dorosłe życie, oddając honorowo krew w 1989 r. Poszedł wraz z kolegami całą grupą i „zaliczył” udaną wizytę w punkcie krwiodawstwa, wówczas jeszcze przy ul. Rogozińskiego. „To nic nie kosztuję, a krew jest stale komuś potrzebna” – podkreśla pan Jan.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_5.jpegAkcję zakończyła druhna Małgorzata Szpunar-Krówka, która ma już na swoim koncie 3 litry oddanej krwi.

W tej zbiórce krwi uczestniczyli na przykład: druh Grzegorz Chmielowski, druhna Klaudia Marek wraz z rodzicami, Małgorzata Pomykała, Tomasz Jaromi.

Nadzór nad akcją sprawował autor artykułu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu. Podczas rozmów z uczestnikami akcji oraz osobami, które w tym dniu nie mogły oddać krwi, zapraszał na www.pck.org.pl i www.dawcomwdarze.pl

Omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, prezentując słuchaczom wymienione własne dokumenty. Zapraszał także na XVI Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 2 września 2017 r. oraz do uczestnictwa w II Ogólnopolskim Spotkaniu Środowiska Kolbiańskich, które ma się odbyć 23 września tego roku w Niepokalanowie.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_6.jpegAkcję obsłużyła ekipa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. "Cieszę się, że ludzie poświęcili swój czas, by ratować czyjeś życie" - mówi prezes Bawoł. Po chwili dodaje: "Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które odpowiedziały na zaproszenie i przybyły podzielić się tym, niczym nie zastąpionym lekiem. Dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób wsparli tę akcję krwiodawstwa”.

W dotychczasowych akcjach brały udział rodziny m.in.: Łosiów, Bawołów, Jaromich, Sochów, Pomykałów, Skupniów, Mazurkiewiczów, Szpunarów. W sumie prawie 100 osób oddało ponad 40 litrów krwi. Oczywiście większość z nich oddaje krew także poza akcjami.

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_7.jpegPragnę przypomnieć, że przemyski Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie z dniem 31 lipca 2017 r. został przeniesiony z ul. Monte Cassino 18 na ul. Sportową 6, piętro IV do Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 2 Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (dawna Przychodnia OLK). Godziny przyjmowania krwiodawców 7.00-12.00.

Warto wspomnieć, że „Iskierka życia” powstała 16 maja 2007 r. Druhny i druhowie z OSP Skołoszów zachęceni przez wiceprezesa ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu postanowili założyć klub. Prezesem wybrano Justynę Bawoł, wiceprezesem został Andrzej Jaromi, sekretarzem Anna Wojtanowicz, a skarbnikiem Marcin Baran. Obecny skład Zarządu przedstawia się następująco: prezes Justyna Bawoł, wiceprezes Andrzej Jaromi, sekretarz Grzegorz Chmielowski, skarbnik Joanna Jaromi.

Cieszy fakt, że krwiodawstwo w Skołoszowie i gminie Radymno zatacza coraz szersze kręgi.

 

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_8.jpeg b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_9.jpeg

b_150_100_16777215_00_images_aktualnosci2_10.jpeg

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2019 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu