^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05636.jpegPomaganie nie jest czymś nadzwyczajnym.

Pomoc innym ludziom wymaga wysiłku, bo tylko w ten sposób czujemy, że życie ma sens. Życie tylko dla siebie nie daje satysfakcji. Życie jest warte więcej niż nam się wydaje.

 Wiedzą o tym wspaniali ludzie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych w Radymnie. 30 kwietnia 2015 r., u progu sezonu urlopowego oraz zbliżających się wakacji, kiedy zapotrzebowanie na krew ogromnie wzrasta, przeprowadzili kolejną akcję krwiodawstwa w tym Zespole. Organizatorami tych cennych wydarzeń, w porozumieniu z dyrektorem Zespołu Zbigniewem Petynią, który oddał już ponad 3 litry krwi, są Tomasz Sus oraz Anna Kalisz – nauczyciele wychowania fizycznego. Pan Tomasz również oddaje honorowo ten, niczym nie zastąpiony lek.

Zarejestrowanych zostało ponad 30 osób. Łącznie od 18 dawców, ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, zebrała ponad 8 litrów tego życiodajnego leku.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05640.jpegW tej akcji uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy. Krew oddał jako pierwszy Piotr Kalisz, nauczyciel języka angielskiego, który przygodę z krwiodawstwem rozpoczął 26 października 2004 r. na studiach w Przemyślu. Uczynił to kolejny raz. Dlaczego? „Każdy z nas w życiu potrzebuje różnego rodzaju pomocy. Każdy z nas może potrzebować krwi. Dlatego warto pomagać!” – podkreśla pan Piotr. Swoją „osiemnastkę” uczciła oddaniem krwi Anna Pacek. „Było to w Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. Wierzę, że mogę komuś uratować życie” – zauważa pani Anna, ucząca języka polskiego. Podczas tej akcji kolejny raz podzieliła się cząstką siebie. Zapytana, jak zachęciłaby innych, mówi: „Poprzez akcje w szkole nauczyciele i pracownicy dają uczniom przykład. To jest bardzo cenne”. Po chwili dodaje: „Jestem również zarejestrowana jako potencjalny dawca szpiku kostnego”. Z grona pracowników szkoły krew, kolejny raz, oddała Grażyna Karakuszka. „Z wyjazdem byłoby trudniej, ale skoro akcja odbywa się w szkole, to mi w to graj. Uważam, że każda osoba, która nie ma przeciwwskazań, powinna oddawać krew” – mówi pani Grażyna.

Wśród uczniów krew pierwszy raz oddali m.in. Michał Skowronek, Łukasz Uberman, Daniel Lech. „Mnie to nic nie kosztuje, a komuś może pomóc. Pomaganie nie jest czymś nadzwyczajnym. Każdy może pomóc komuś w taki czy inny sposób. Warunek jest tylko jeden – musi chcieć” – stwierdza Michał. Łukasz i Daniel mają świadomość, że oddając krew, mogą uratować czyjeś życie. Wszyscy zapewniają, że przygodę z krwiodawstwem będą kontynuować.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05671.jpegNad akcją nadzór sprawował autor artykułu wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 28 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas indywidualnych spotkań, omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty.

Wszystkim chętnym wręczył, celem ewentualnego podjęcia decyzji, po przemyśleniu tematu, czyste druki „Oświadczenia woli”. Zachęcił też do odwiedzenia strony www.szpik.info wręczając ulotki informujące o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Przekazał też kalendarze wydawane przez „Płomyk” informujące o dawstwie krwi, organów i szpiku oraz inne materiały związane z tymi zagadnieniami.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_DSC05676.jpegPrzypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zapraszał też na IX Ogólnopolską Pielgrzymkę Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, która odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 25 lipca 2015 r., a także na XIV Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 5 września tego roku.

W imieniu OR PCK w Jarosławiu serdecznie dziękuję organizatorom, dawcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta akcja mogła się odbyć.

Szczypta historii

W ramach rozpoczętej w miesiącu wrześniu 2002 r. akcji pod hasłem: „Ukończyłeś 18 lat – możesz oddać krew” przeprowadzone zostały przez Ewę Załęską z PCK w Jarosławiu i Zdzisława Wójcika prezesa klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu pogadanki nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie. Na efekt tych spotkań nie trzeba było długo czekać. 7 listopada 2002 r. dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa rozpoczął działalność klub HDK PCK w tym Zespole.

Warto dodać, że w kilka dni po wrześniowych spotkaniach czworo uczniów pojechało oddać krew do punktu w Jarosławiu. Było to ważne wydarzenie w ich życiu, które zostanie na zawsze w ich pamięci. Na prezesa klubu wybrana została Karolina Bassara. Klub w dniu inaugurującym działalność liczył 15 kobiet i 9 mężczyzn. W skład Zarządu weszli: Aneta Kosztyła – wiceprezes, Edyta Czemerda – sekretarz, Marta Zachodnia – skarbnik. Godnym podkreślenia jest fakt, że dyrektor Zespołu Zbigniew Petynia bardzo popiera tę inicjatywę. Sam w przeszłości kilkakrotnie honorowo oddawał krew. Opiekunem szkolnego klubu wybrano panią Annę Kalisz – nauczyciela wychowania fizycznego,.

Przeprowadzone we wrześniu 2002 r. w Zespole Szkół Technicznych i Agrobiznesu przez Ewę Załęską z PCK w Jarosławiu i Zdzisława Wójcika z Klubu HDK PCK „Płomyk” przy KM PSP w Przemyślu pogadanki nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa przyczyniły się m.in. do uczestnictwa młodzieży z tego Zespołu w akcji oddawania krwi przeprowadzonej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w tym mieście. Akcja zorganizowana została przez uczniów i nauczycieli – członków działającego od listopada 2002 r. w ZSOiZ klubu HDK PCK. Wrażeniami z tej akcji uczestnicy podzielili się z koleżankami i kolegami ze swojej szkoły. Byli tak przekonujący, że 3 stycznia 2003 roku powstał klub HDK PCK „Kropla życia” w ZSTiA.

Prezesem klubu wybrany został Andrzej Bassara, wiceprezesem Adam Mielnicki, sekretarzem Rafał Pacyniak, a skarbnikiem Wojciech Tancer. W skład Zarządu weszli również dyrektor Jacek Opoń, który wcześniej oddawał krew oraz Magdalena Biesiadecka – nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, zarazem opiekun klubu. W dniu rozpoczęcia działalności klub liczył 20 mężczyzn i 1 kobietę. Niektórzy członkowie oddawali już honorowo krew. Np. jedyna jak dotychczas członkini Magdalena Biesiadecka pierwszy raz oddała krew podczas akcji przeprowadzonej w październiku 2002 r. w Domu Katechetycznym w Radymnie.

Współzałożycielami powyższych klubów byli Ewa Załęska i Zdzisław Wójcik.

Podczas rozmowy z panią Anną Kalisz dowiedziałem się, że czasie działalności klubu HDK PCK przy ZSOiZ w Radymnie przeprowadzono w szkole 4 akcje krwiodawstwa. Natomiast pani Magdalena Biesiadecka poinformowała mnie, że klub działający przy ZSTiA w Radymnie zorganizował również 4 akcje zbiórki krwi. Obie panie prowadziły kroniki, pięknie odzwierciedlające wydarzenia z życia klubów.

W 2012 r. połączono obie placówki i powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych, którego dyrektorem jest pan Zbigniew Petynia, a krwiodawcami opiekują się państwo Anna Kalisz i Tomasz Sus. „Zorganizowaliśmy w naszej szkole już dwie akcje krwiodawstwa oraz w 2014 r. akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Nie zamierzamy na tym poprzestać” – zgodnie twierdzą Anna i Tomasz. Dyrekcja placówki rozważa, w nadchodzący nowym roku szkolnym, jeśli taka będzie wola nauczycieli i młodzieży, założenie klubu skupiającego krwiodawców.

Prowadzone od wielu lat badania w placówkach hematologicznych badania mające na celu wynalezienie i wyprodukowanie specyfiku, który zastąpiłby ludzka krew dotychczas nie zostały uwieńczone sukcesem. W dalszym ciągu jedynym producentem krwi jest żywy organizm, a jedynym źródłem tego najcenniejszego leku jest człowiek-dawca.

Przykład uczniów, nauczycieli i pracowników z radymnieńskiej szkoły, godny naśladowania, pozwala żywić nadzieję, że strumień bezcennej krwi będzie płynąć w każdej sytuacji, gdy zajdzie potrzeba.

Zdjęcia z akcji

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu