^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00053.jpegDzień przed św. Mikołajem uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Radymna i okolic, bezinteresownie oddali potrzebującym ponad 12 litrów leku, którego nie kupimy w żadnej aptece.

Akcja, sprawnie obsłużona przez ekipę z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

5 grudnia 2013 r. grupa osób z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych egzamin z organizacji zdała na szóstkę. Tuż po przyjeździe wspomnianej ekipy sala gimnastyczna przemieniła się w punkt krwiodawstwa. Dodatkowe stoliki wraz z krzesłami, ustawione w korytarzu szkoły, obok sali, ułatwiły spokojne wypełnienie dokumentów, niezbędnych przy oddawaniu krwi. Wszędzie panował ład, porządek i dyscyplina. Wszystko zostało przygotowane z dużą znajomością tematu.

Jednym z oddających krew był Marek Pobuta uczeń klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Uczynił to po raz pierwszy. Dlaczego? „Krew może uratować życie nam lub komuś ze znajomych. Zrobiłem to, żeby pomóc innym. A swoją drogą, to nic nie boli” – powiedział Marek.

Jarosław Baran uczeń tej samej klasy też podzielił się cząstką siebie pierwszy raz. „Chciałem sprawdzić jak to wygląda. Na pewno oddam krew jeszcze nie raz” – wyznał. Akcję wsparli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na przykład pan Grzegorz Wróbel o tej zbiórce krwi dowiedział się z plakatu , który znajdował się w Ośrodku Zdrowia. Mieszka w Łazach, gmina Radymno. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął na studiach w Krakowie 25 października 2002 r. Dzisiaj jest już Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi. Ma na swoim koncie aż 9 litrów tego życiodajnego płynu. „Uważam, że trzeba pomagać ludziom i ofiarować im ten dar serca. Wierzę, że komuś przyda się moja krew, a kiedyś może i ja będę potrzebował” – powiedział. Po chwili dodał: „Mam satysfakcję z tego co robię. Krew warto oddawać” – zaznaczył.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00089.jpegZ Technikum Mechanizacji Rolnictwa krew oddali także m.in. Adam Macieląg, Sebastian Klepak. Obaj pierwszy raz. Adam uczynił to, aby pomóc innym. „Każdy z nas w każdej chwili może znaleźć się po drugiej stronie igły i zostać biorcą. Krew jest bardzo potrzebna” – zauważył Adam, który zarejestrowany jest także jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Do tego grona należy również Sebastian. Popiera on także w pełni tę pozytywną, jego zdaniem, akcję krwiodawstwa. „Słyszałem apele w mediach, że brakuje krwi, dlatego uczestniczę w tej akcji. Jestem przekonany, że każdy kto jest zdrowy, powinien oddawać ten, niczym nie zastąpiony lek” – stwierdził Sebastian.

Krew oddali Kamil Kędzior i Damian Krupiński z Liceum o profilu wojskowym. „Fabryka krwi nie wyprodukuje, a ja ją mam, więc dlaczego nie mam się podzielić z potrzebującymi” – mówi Kamil. Damian dodaje: „To nic strasznego i… pyszne czekolady się dostaje”. Jacek Łuc z Technikum Ekonomicznego, który oddał krew pierwszy raz, zaznacza, że kiedyś i on może jej potrzebować.

Kolejny uczeń - Adrian Mielnicki, po oddaniu krwi zauważył, że pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. „Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Przekonałem się o tym. Zachęcam innych własnym przykładem, żeby oddawali cząstkę siebie, bo w ten sposób mogą uratować komuś życie. To dobry uczynek, dzięki któremu dajemy nadzieję drugiemu człowiekowi na powrót do zdrowia” – powiedział.

W akcji uczestniczyli także pracownicy szkoły. Krew oddała pani Grażyna Karakuszka sekretarz szkoły, która nosi przy sobie „Oświadczenie woli”. „Dzisiaj uczyniłam to po raz pierwszy, choć od dawna chciałam oddać krew. Trudno mi gdzieś wyjeżdżać, a na miejscu chętnie skorzystałam z okazji. Czuję się bardzo dobrze po oddaniu, mam też świadomość, że ratuję komuś życie. Z pewnością będę kontynuować przygodę z tę piękną społeczną działalnością” – powiedziała pani Grażyna. Krew oddali również: nauczyciel wychowania fizycznego pan Tomasz Sus oraz dyrektor szkoły Zbigniew Petynia, który dotychczas oddał już 3,5 l krwi.

Nad akcją nadzór sprawował autor artykułu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 26 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas indywidualnych spotkań w sali gimnastycznej omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszystkim chętnym wręczył, celem ewentualnego podjęcia decyzji po dłuższym przemyśleniu, czyste druki „Oświadczenia woli”. Zachęcił też do odwiedzenia strony www.szpik.info wręczając ulotki informujące o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00093.jpegPodkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK, prezentował przy tym swoją legitymację Z HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, przysługującymi zasłużonym dawcom zniżkami na leki, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej.

Przypomniał, że w 2013 r. obchodzimy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 będzie rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zapraszał też na Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy, która odbywa się pod koniec maja, a także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na pierwszą sobotę września 2014 r.

Na akcję zgłosiło się 50 osób, zarejestrowanych zostało 43, a krew oddało 28. Łącznie zebrano 12 200 mililitrów tego leku.

Ktoś kiedyś powiedział, że „przydarzają się nam takie sytuacje, które otwierają nam oczy, dopiero wtedy, kiedy dotyczą nas”. Tym bardziej na szacunek zasługuje postawa wspaniałych osób z Radymna i okolic, które bez wahania okazały swoją wrażliwość i podzieliły się cząstką siebie z ludźmi, potrzebującymi tego właśnie leku.

Galeria zdjęć

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Zdzisław Wójcik i archiwum autora

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu