^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc09568.jpegNowe miejsce poboru krwi w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji, pękało „w szwach”. Około 80 osób przybyło, aby oddać honorowo krew dla potrzebujących, 66 zostało zarejestrowanych.

W sumie od 48 dawców zebrano ponad 21 litrów tego bezcennego leku.

Co roku od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Dawstwa Krwi PCK. W tym czasie odbywa się wiele spotkań członków rodziny czerwonokrzyskiej. Niektórzy pragną uczcić te Dni oddaniem cząstki siebie. Tak też, 26 listopada 2013 r. uczynili m.in. uczniowie jarosławskich Zespołów Szkół: Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących, Budowlanych i Ogólnokształcących, Ekonomicznych, Liceum Ogólnokształcącego, pracownicy Urzędu Miasta, studenci. Młodzież z ZSS,ChiO przybyła na akcję z&nbs;opiekunem szkolnego klubu HDK PCK panią Agnieszką Hrycewicz.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc09534.jpegKrew oddał m.in. Zenon Matusiewicz. Ma na swoim koncie aż 40 litrów. Przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w 1976 r. w Radomiu na komisji poborowej. „Kiedyś otrzymałem krew. Dzięki niej żyję. Teraz spłacam dług” – mówi pan Zenon. Robi to dla ratowania człowieka. Uważa, że każdy, kto może, powinien oddawać krew. Pracujący w Urzędzie Miasta w Jarosławiu Mariusz Chmura oddał już 25 litrów tego życiodajnego płynu. Zaczynał 30 marca 1994 r. podczas służby wojskowej w Przemyślu. Kiedyś oddawał, bo miał urlop, teraz dzieli się cząstką siebie i… dobrze się z tym czuje. „Mam 2-letnie dziecko po operacji serca i wiem, jak cudownym lekiem jest krew” – wyznaje pan Mariusz. Wśród oddających ten, niczym nie zastąpiony lek, było małżeństwo – Sabina i Jerzy Duszko. Pani Sabina pierwszy raz oddała krew na studiach 4 listopada 1998 r. „Lubię pomagać innym, wierzę, że jeśli będę potrzebować takiej pomocy, to ją otrzymam” – zauważa. „Mnie to nic nie kosztuje, a taka pomoc jest bezcenna. Zachęcam. Spróbujcie” – dodaje. Pani Sabina oddała dotychczas blisko 3 litry krwi. 25 lipca 2011 r. przygodę z krwiodawstwem rozpoczął pan Jerzy. Oddał ponad 2 litry krwi. Dlaczego? Pan Jerzy uważa, że pomagać innym, to jego obowiązek. „Warto oddawać krew. Czuje się wówczas satysfakcję, że zrobiło się w życiu coś dobrego. Oddawanie krwi nic nie boli, ani nie zajmuje wiele czasu” – podsumowuje pan Jerzy.

Do grona dawców pierwszorazowych „załapała” się m.in. Aleksandra Kogut z ZSS,CHiO. „Chciałam pomóc osobom, które są w potrzebie. Wierzę, że moja krew komuś pomoże” – mówi Aleksandra. Po czym dodaje: „Czuję dumę, że oddałam krew. Zamierzam kontynuować ten rodzaj pomocy”. Także student Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Kuca rozpoczął, podczas tej akcji, ten rodzaj społecznej działalności. „Tak mówiło mi moje serce, że czas, abym zaczął coś z siebie dawać” – wyznał z uśmiechem. Poproszony o słowa zachęty, skierowane pod adresem tych, którzy się jeszcze zastanawiają, stwierdził: „Małe ukłucie, dobre samopoczucie. Doświadczyłem osobiście, wiem o czym mówię”. Anna Rybakowska, uczennica LO im. Książąt Czartoryskich wyraża nadzieję, że jej krew komuś się przyda. „Im więcej czynimy dobra, tym więcej ludzi z tego dobra może skorzystać” – podkreśla.

Wioleta Bakalarczyk studenta KUL-u w Stalowej Woli, mieszkająca w Cieszanowie dzisiaj krew oddała drugi raz. Pierwszy raz zrobiła to 1 października 2012 r. w Stalowej Woli. „Skoro mogę komuś pomóc, to dlaczego nie. Przecież nic mnie to nie kosztuje” – mówi. „Daj drugiemu coś z siebie, a będziesz szczęśliwy” – zachęca do dzielenia się cząstką siebie pani Wioleta.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc09557.jpegNad akcją nadzór sprawował autor artykułu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” działającego od 26 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Podczas indywidualnych spotkań w galerii, bo tym razem tam właśnie odbywała się akcja, omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym, przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Wszystkim chętnym wręczył, celem ewentualnego podjęcia decyzji po dłuższym przemyśleniu, czyste druki „Oświadczenia woli”. Zachęcił też do odwiedzenia strony www.szpik.info wręczając ulotki informujące o możliwości zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5, a mężczyzna po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK, prezentował przy tym swoją legitymację Z HDK. Omówił także sprawy związane z legitymacjami HDK, odznakami przysługującymi krwiodawcom, zwrotem kosztów dojazdu do punktów krwiodawstwa, przysługującymi zasłużonym dawcom zniżkami na leki, a także poruszył inne aspekty działalności czerwonokrzyskiej.

Przypomniał, że w 2013 r. obchodzimy 55 lat HDK PCK, a rok 2014 będzie rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Przytoczył słuchaczom znamienne w swej treści słowa św. Maksymiliana: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Przypomniał, że Światowy Dzień HDK, przypada corocznie 14 czerwca. Zapraszał też na Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy, która odbywa się pod koniec maja, a także na XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na pierwszą sobotę września 2014 r.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc09575.jpegPodczas akcji wywiadu przedstawicielom telewizji udzielił prezes OR PCK w Jarosławiu Jan Potoniec. M.in. mówił na temat wojewódzkich obchodów 55-lecia HDK PCK, które odbyły się w Rzeszowie 22 listopada tego roku, działalności PCK w Jarosławiu na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Warto podkreślić, że prezes Potoniec został w Rzeszowie uhonorowany „Kryształowym Sercem”.

Starszy Inspektor ds. promocji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie Elżbieta Bzdek-Ficek, za pośrednictwem telewizji, poinformowała zainteresowane osoby o nowym miejscu poboru krwi oraz planowanych w tym zakresie działaniach w przyszłym roku. Akcję miło i sprawnie obsłużyła ekipa z RCKK w Rzeszowie.

W imieniu OR PCK w Jarosławiu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy ofiarowali dar serca oraz tym, którzy się do tego przyczynili.

Bł. Jan Paweł II powiedział: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobro drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

Pamiętając o tych słowach, starajmy się nigdy nie ustawać w czynieniu dobra.

Galeria zdjęć

Tekst Zdzisław Wójcik,

zdjęcia Zdzisław Wójcik oraz archiwum autora

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu