^Powrót na górę

  • 1 W 90. ROCZNICĘ POWSTANIA PCK I 50. ROCZNICĘ ISTNIENIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA
    Poświęcenie i przekazanie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jarosławiu
  • 2 AKCJE KRWIODAWSTWA
    Możesz pomóc oddając cząstkę siebie. Być może kiedyś, ktoś Tobie ofiaruje swoją krew.
  • 3 PIELGRZYMKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
    Przeżycia związane z wyjazdem do Kalwarii Pacławskiej głęboko zapadły nam w serce i pamięć.
  • 4 DZIAŁAMY TAM, GDZIE JESTEŚMY POTRZEBNI
    .Zabezpieczanie akcji krwiodawstwa na Rynku w Jarosławiu
  • 5 AKCJE KRWIODAWSTWA - "KAWA CZY HERBATA" W JAROSŁAWIU
    Trzeba jednoczyć się i pomagać drugiemu człowiekowi, by dawać to, co jest najcenniejsze, ŻYCIE!
PCK

Pomaga! Szkoli! Opiekuje! Ratuje!


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża

W JAROSŁAWIU

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00459.jpeg„Ktoś kiedyś powiedział, że szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. Miał rację, ponieważ dziś każdy był szczęśliwy, bo dzielił się cząstką siebie, po to, by dać radość innym, a przede wszystkim szansę na życie.

 

To było piękne i autentyczne” – twierdzi Magdalena Dobrzańska prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Studenckie serca” działającego od 15 grudnia 2011 r. przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Studenci oraz wszyscy zainteresowani podzielili się cząstką siebie 10 czerwca 2013 r. w Instytucie Ochrony Zdrowia PWSTE w Jarosławiu. Akcję poboru krwi, w przystosowanej specjalnie do tego celu sali W 10, sprawnie obsługiwała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa. Z inicjatywy klubu „Studenckie serca” odbyła się tam II taka zbiórka pod hasłem : „Oddaj krew – uratuj życie!”.

Pierwsza krew oddała Katarzyna Kądziołka z Pawłosiowa, pracująca w handlu. Mój tata był dla mnie wzorem do naśladowania. Oddał ponad 30 litrów tego życiodajnego płynu. Zaszczepił we mnie chęć do pomagania innym” – mówi Katarzyna. Po chwili dodaje: „Po raz pierwszy oddałam krew, gdy tylko ukończyłam 18 lat. Dzisiaj to było moje siódme oddanie”. Paweł Soczek, również pracujący w handlu, krew oddał po raz piętnasty. Jest już Zasłużonym HDK. „Czuję się bardzo dobrze. Jestem przekonany, że warto pomagać bliźniemu. Z tej służby czerpię radość i siłę do dalszej posługi” – wyznał Paweł.

Kamil Gradias z PWSTE – Instytut Ochrony Zdrowia studiujący pielęgniarstwo pierwszy raz oddał krew w Biłgoraju dla uczczenia 18 lat życia. Podczas tej akcji uczynił to ósmy raz. Zapytany, dlaczego to robi, odpowiedział: „A dlaczego nie, skoro mogę pomóc”. Po czym dodał: „Krew się tak szybko regeneruje, że na oddaniu nic się nie traci. Z krwi można wyprodukować leki, którymi leczy się np. chorych na hemofilię. We krwi leży ogromny potencjał. Przy użyciu donacji, można uratować, w niektórych przypadkach, nawet trzy osoby”.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00460.jpegJak na organizatora przystało, w piękny sposób zaznaczyła swoją obecność prezes Dobrzańska. Po raz kolejny podzieliła się cząstką siebie. „Jestem przeszczęśliwa, że udało mi się, z pomocą dobrych ludzi, zorganizować tę akcję. Ludzie wychodzący z sali W 10 są szczęśliwi. Przez to i ja czuję się spełniona i radosna powodzeniem akcji” – wyznała Magdalena.

Łukasz Możdżeń z kierunku – finanse i rachunkowość ucieszył się, że jest taka akcja i… oddał krew pierwszy raz. „Wcześniej planowałem, a teraz chętnie skorzystałem. Właśnie taka akcja jest dobrą zachętą dla tych, którzy jeszcze się wahają” – powiedział.

Zbiórkę krwi wsparli druhowie z OSP w Morawsku, którzy dzień wcześniej założyli klub HDK PCK „Płomień” przy swojej jednostce. Kolejny raz podzielili się tym, niczym nie zastąpionym lekiem, m.in. Rafał Wlazło – kierunek finanse i rachunkowość, Lidia Krzeptoń, Sylwia Milanik – kierunek budownictwo.

Akcję zakończyli Katarzyna Piekut i Filip Zwoliński – kierunek budownictwo. Zgodnie twierdzą, że warto pomagać innym, bo to nic nie kosztuje, a sprawia radość i daje satysfakcję. W ciągu czterech godzin w akcji wzięło udział 76 osób. 35 z nich oddało prawie 16 000 mililitrów tego życiodajnego płynu, a dokładnie 15 750 ml.

Każda chętna osoba, która oddała krew dzieliła się czekoladami, które otrzymała po donacji. Pudełko z napisem: „Czekolada dla dzieciaka” ustawione na stoliku, tuż przy wejściu do sali W 10 zwracało uwagę dawców. Słowa zachęty kierowane przez organizatorów akcji do krwiodawców, opuszczających salę, przyczyniły się do zebrania 50 czekolad! Zostały już przekazane do Domu Dziecka nr 1 w Jarosławiu przez członków klubu HDK PCK „Studenckie serca”.

Jako wolontariusz PCK z przyjemnością patrzyłem na tak dobrze zorganizowaną akcję. Przed salą organizatorzy – Magdalena Dobrzańska, Paulina Pernat i Joanna Nowakowska dla każdego dawcy miały nie tylko dobre słowo, ale także pisemne podziękowanie za piękną postawę. Obserwowałem na twarzach wręczających podziękowania i otrzymujących je prawdziwe wzruszenie, bo przecież każdy z nas lubi być doceniony, a jeśli przy okazji otrzyma podziękowanie, to jest mu na pewno miło. Każdy chętny otrzymał także druk „Oświadczenia woli”.

„Klub HDK PCK „Studenckie serca” działający przy Instytucie Ekonomii i Zarządzania w PWSTE, zorganizował po raz drugi akcję krwiodawstwa pod hasłem: „Oddaj krew – uratuj życie!”. Jestem niezmiernie dumna, że przynależę do tak zacnego klubu, a dziś mogłam również podzielić się sobą. Nic nie daje takiej radości, jak dzielenie się sobą dla innych. Z całego studenckiego serca dziękuje wszystkim i każdemu z osobna za dzisiejszy dar krwi” – powiedziała prezes M. Dobrzańska.

b_150_100_16777215_00_images_akcje_dsc00461.jpegStudentki ze „Studenckich serc” były wspierane przez Zdzisława Wójcika – wiceprezesa Oddziału Rejonowego PCK w Jarosławiu, prezesa klubu HDK PCK „Płomyk” działającego przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Z. Wójcik, podczas kontaktów z dawcami prezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi oraz Kartę I.C.E. przekazując zainteresowanym do wglądu wymienione własne dokumenty. Zasygnalizował także temat rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz zaprosił wszystkie zainteresowane osoby, pragnące dowiedzieć się więcej, na www.szpik.info Zaznaczył, że rok 2014 będzie rokiem jubileuszu 95-lecia PCK. Poinformował, że od 22 maja 1999 r. patronem krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Zaprosił dawców na XII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 7 września 2013 r.

Podczas akcji 26 osób wstąpiło w szeregi „Studenckich serc”. Zostały zachęcone przez Magdalenę, Paulinę i Asię. Ci, którzy z przyczyn losowych lub braku czasu nie mogli oddać krwi podczas tej akcji, są chętni, by uczynić to w jak najkrótszym terminie, wraz z członkami klubu, wnbsp;czasie wyjazdu do punktu poboru krwi w Przemyślu lub RCKK w Rzeszowie.

W skład nowych władz klubu weszły: prezes – Paulina Pernat, wiceprezes – Katarzyna Strawa, sekretarz – Anna Pokrywka, skarbnik – Joanna Nowakowska. Zarząd klubu już planuje podobną akcję w przyszłym roku, właśnie w okresie letnim, gdyż wówczas najbardziej brakuje krwi.

15 grudnia 2011 r. przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu powstał Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Studenckie serca”. W wyniku przeprowadzonych wyborów ukonstytuował się Zarząd w składzie: prezes Magdalena Dobrzańska, wiceprezes Agnieszka Bajrak, sekretarz Anna Marchwiany, skarbnik Ewelina Sarzyńska. Członkami Zarządu zostali Łukasz Loś i Dominika Pierlak, natomiast opiekunem klubu dr Tatiana Kożak – Siara. Założenie klubu poprzedziło spotkanie Zdzisława Wójcika z wykładowcami i studentami, podczas którego przybliżył im zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.

Pożegnanie i wdzięczność

„Jako pełniąca funkcję prezesa klubu i zarazem kończąca tę kadencję, pragnę skierować wyrazy uznania w stronę Dyrektora Instytutu Ekonomii i Zarządzania dr inż. Ryszarda Pukały. Bez aprobaty Dyrekcji żadna akcja nie miałaby miejsca. Konsultacje z wicedyrektor dr Jolantą Wojtowicz-Żygadło również zasługują na wyróżnienie. Doświadczenie oraz cenne wskazówki nieraz znalazły odzwierciedlenie w realizowanych projektach „Studenckich serc” – powiedziała Magdalena Dobrzańska, która teraz kończy edukację na tej uczelni.

Wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem wyjątkowej pani opiekun klubu, dr Tatiany Kożak-Siara za wspieranie akcji, wszelką pomoc oraz dodawanie otuchy i zachęcanie do jeszcze aktywniejszego działania. Dziękuję także mgr Magdalenie Bojarskiej, Rzecznikowi Prasowemu PWSTE w Jarosławiu za propagowanie działalności naszego klubu oraz organizowanych akcji. Dzięki zaangażowaniu i determinacji zawsze kończyło się to wydźwiękiem na szeroką skalę. Dziękuję również swoim koleżankom i kolegom z Zarządu klubu. Bez waszej pomocy to wszystko nie byłoby tak udane i piękne” – stwierdziła Magdalena.

Klub nie mógłby działać bez dawców. Wam Drodzy składam wyrazy uznania i szacunku oraz wdzięczności za każde oddane 450 ml drogocennego płynu życia. Dzięki Wam udało się nam łącznie zebrać 28 350 ml krwi! Prawie 30 litrów krwi, które przyczyniło się do uratowania ludzkiego życia. Nie ma nic cenniejszego od daru krwi. Dziękuje Panu Zdzisławowi Wójcikowi za dzielenie się doświadczeniem oraz dobre rady. Dziękuję wszystkim osobom, które wspierały inicjatywy klubu HDK PCK „Studenckie serca”. Z całego studenckiego serca dziękuję za dwa wspaniałe lata współpracy oraz za możliwość doświadczenia tak wielkiej radości, jaka płynie z pomagania innym. Wielkie dzięki!!!” – zakończyła podziękowania prezes Magdalena Dobrzańska.

W imieniu OR PCK w Jarosławiu dziękuję Magdalenie za to, że przekracza wciąż samą siebie, że zorientowała się, iż jest lepsza niż jej się wydaje. Wierzę, że może być jeszcze lepsza w służbie drugiemu człowiekowi.

Zdjęcia z akcji

Tekst Zdzisław Wójcik,

zdjęcia Paulina Pernat, Magdalena Dobrzańska i Zdzisław Wójcik

 

Copyrigcht © 2024 Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu